Nors daugelis kaip sutarę šaukia, kad bankų kreditavimo politika sugriežtėjusi, tačiau Lietuvos bankų atstovai tvirtina, kad būsto paskolą gauti galima - tereikia atitikti keliamus kriterijus. Bankininkai tikrins, kokias pajamas gaunate, kiek šeimos narių išlaikote, atkreips dėmesį į kredito sumą ir perkamą nekilnojamąjį turtą.
100 procentų kreditas
Plungėje gyvenanti jauna šeima portalui pasakojo prieš savaitę ėmusi būsto paskolą „Danske" banke. „Norėjome pirkti keturių kambarių butą ir banko prašėme 140 tūkst. litų. Banke gavome atsakymą, kad galime gauti 100 procentų įkeičiamo turto vertės paskolą, prieš tai ją apdraudę", - sakė 24 metų Ilona ir 26 metų Benas, kurie džiaugėsi nusipirkę labai atpigusį būstą. Abu jie - kompiuterinių technologijų bendrovės darbuotojai.
„Danske" banko Produktų valdymo departamento direktorius Darius Jasinskis portalui taip pat patvirtino, kad nepaisant visų kalbų, 100 procentų paskolą net ir šiuo ekonomikos sunkmečiu gauti galima.
„Aišku, teigiamam sprendimui įtakos turi daugybė dalykų - kliento pajamos, perspektyvos, perkamo turto suma. Mūsų bankas gali kredituoti ir 100 procentų įkeičiamo turto vertės. Aišku, reikės iš savo lėšų apdrausti būsto paskolą", - aiškino „Danske" banko atstovas.
Maždaug 28 procentus būsto paskolų, išduotų šiame banke, yra draudžiamos paskolų draudimu. Apie 10-15 procentų klientų naudojasi 100 procentų kreditu.
Darius Jasinskis pastebi, kad šiemet lapkritį paskolų bankas išdavė 24 procentais mažiau nei 2007 metų lapkritį.
Trečio pagal dydį komercinio Lietuvos banko DnB NORD analitikai tvirtina, kad 100 procentų įkeičiamo turto vertės paskolą gauti galima. Tačiau vėlgi reikia atkreipti dėmesį į tam tikrus kriterijus.
„Dažniausiai mes suteikiame 95 procentus turto vertės paskolą, likusius 5 procentus sumos turi susimokėti pats klientas", - aiškino DnB NORD Mažmeninės bankininkystės departamento vadovas Ričardas Butkus.
Iš visų šio banko būsto paskolų maždaug 30 procentų yra apdraustos būsto paskolų draudimo. Iš jų - apie pusė išduota 100 procentų įkeičiamo būsto vertės.
„Teigiamam sprendimui priimti išlieka bendri, visų bankų taikomi, kriterijai. Tai - pajamų dydis, turimas turtas, tačiau klientų darboviečių statuso ar likvidumo mes tikrai netikriname. Svarbu, kad norintis gauti būsto paskolą paskutinėje darbovietėje būtų dirbęs ne mažiau kaip pusę metų, peržiūrime ir kitų kreditų istoriją, ar nebuvo skolų", - pasakojo R.Butkus.
Būsto paskolų draudimas
Būsto paskolas draudžia Vilniuje esanti bendrovė „Būsto paskolų draudimas". Pasak bendrovės direktorės Gitanos Griškėnienės, 100 procentų įkeičiamo turto vertės paskolą galima apdrausti.
„Svarbu, kad perkamo turto vertė neviršytų mūsų nustatytų „lubų". Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose ir rajonuose būsto vertė negali būti didesnė kaip 800 tūkst. litų, kituose miestuose - 700 tūkst. litų. Jeigu savo santaupų neturite, o būsto visgi reikia, tuomet bankas jums pasiūlys apdrausti pačią paskolą ir gauti visus 100 procentų", - pabrėžia G.Griškėnienė.
Tačiau, jeigu santaupų turite, bankai nereikalaus drausti paskolą. Pavyzdys toks: jeigu perkate būstą už 100 tūkst. litų ir patys pardavėjui galite sumokėti 34 tūkst. litų, likusius 66 tūkst. litų bankas išduos be paskolos draudimo.
Draudimo įmoka priklauso nuo to, kokį kreditą imate: jei norite gauti 100 procentų įkeičiamo būsto vertės paskolą, tai būsto paskolų draudimo įmoka bus 1,71 procento, jei 90 procentų - 1,47 procento.
Pasak Gitanos Griškėnienės, šiemet, palyginti su 2007 metais, daugėjo būsto paskolų draudimo sutarčių: per paskutinius dvylika mėnesių santykis tarp bankų suteiktų paskolų ir bendrovėje apdraustų padidėjo nuo 21,4 iki 37,6 procento.
Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, sausį - spalį bendras visų Lietuvos bankų paskolų portfelis sudarė 19 mlrd. litų, pernai gruodžio pabaigoje - 15,9 mlrd. litų. Visa būsto paskolų rinka šiais metais augo 22,7 procento. Daugiausia būsto paskolų bankai suteikė birželį - už 800 mln. litų.
Naujausi komentarai