Pereiti į pagrindinį turinį

Grūdų augintojai tikisi aukštesnių kainų

2011-07-11 12:38
Grūdų augintojai tikisi aukštesnių kainų
Grūdų augintojai tikisi aukštesnių kainų / HanaAtTheDisco.deviantart.com nuotr.

Nors grūdų augintojai dėl žiemos nelaimių tikisi mažesnio derliaus nei praėjusiais metais, kainos jų liūdinti neturėtų, pirmadienį rašo dienraštis "Lietuvos žinios".

"Orai labai geri, ne karšta ir retkarčiais palyja, tuo labai džiaugiamės. Jeigu tik neužeis karščiai kaip pernai, javapjūtė prasidės liepos pabaigoje ar pirmomis rugpjūčio dienomis", - sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Romas Majauskas.

Anot jo, pietinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje žemdirbiai prognozuoja tik 2,5-2,8 tonas iš hektaro vasarinių kviečių, tai gerokai mažiau nei pernai.

Lietuvos žemdirbystės instituto duomenimis, šiemet numatomas vidutinis žieminių kviečių derlius turėtų siekti 3,1-3,2 tonos iš hektaro, žieminių rapsų -1,9-2 tonos iš hektaro, vasarinių rapsų -1,8 tonos iš hektaro, vasarinių miežių - 2,4 tonos iš hektaro. Šiemet iššalo 90 proc. žieminių miežių, 70 proc. - žieminių rapsų ir apie 40 proc. žieminių kviečių pasėlių.

Grūdų augintojai su nerimu stebi ir šiuo metu krintančias supirkimo kainas, tačiau nosies nenuleidžia. "Grūdų rinka neprognozuojama, kas galėjo tikėtis, kad pernai liepos ir rugpjūčio mėnesiais pašarinių kviečių kaina nuo 380-420 litų už toną staiga šoktels iki 680-700 litų? Dabar ekstra klasės kviečiai kainuoja apie 670-680 litų už toną. Manyčiau, kad ji turėtų išsilaikyti, nes Pietų Europoje derlius dėl sausros 10-15 proc. mažesnis. Kadangi Europoje grūdų poreikis mažesnis nei pasiūla, kviečių kainos turbūt neturėtų būti žemesnės nei 200 eurų (690 litų) už toną", - mano R.Majauskas.

Rapsai šiuo metu kainuoja apie 1,45 -1,5 tūkst. litų už toną. "Rapsai daugiausia naudojami biodyzelinui gaminti, o naftos kainos dabar nekrinta. Ir derlius prastas.

Lietuvoje prikulsime ne daugiau 400 tūkst. tonų (pernai buvo 480 tūkst. tonų). Europoje derlius irgi mažesnis, tad kaina liks aukšta. Be to, Vokietija pati užaugina 5 mln. tonų rapsų, o perdirba 8 mln., taigi 3 mln. tonų vis tiek turės įsivežti. Grūdų augintojams metai ne geriausi, bet ir ne blogiausi", -apibendrino R.Majauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų