Elektroninėje erdvėje šimtai tūkstančių gyventojų jau gali rasti iš dalies arba visiškai užpildytas pajamų deklaracijas.
Tačiau ne visi jas galutinai užpildę gyventojai galės susigrąžinti pinigų iš valstybės biudžeto. Kai kuriems, kaip ir pernai, teks dar ir primokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Be to, ir šiais metais bus tokių, kurie patys turės susimokėti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD).
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė teigė, kad šiais metais elektroninės deklaracijos yra „draugiškesnės vartotojui, paprasčiau patikrinamos ir užpildomos“. Be to, juose pateikiama daugiau informacijos, kuri leis suprasti, kodėl žmogus turi primokėti, o ne atgaus iš biudžeto mokesčių permoką.
Preliminariais skaičiavimais, gyventojai turėtų susigrąžinti apie pusantro šimto milijonų litų. Tai panaši suma, kokia buvo ir pernai, tačiau bene dvigubai mažesnė, nei ankstesniais metais.
Tačiau į biudžetą bus grąžinta apie 25 mln. litų.
GPM ar PSD turės primokėti apie 280 tūkstančių žmonių, permokas iš biudžeto atgaus iki 600 tūkstančių. Tikslūs skaičiai paaiškės ne anksčiau gegužės, kai visi jau bus užpildę deklaracijas.
Šiemet deklaruodami pajamas gyventojai gali susigrąžinti GPM permokas už dalį sumokėtų gyvybės draudimo įmokų, mokestį už studijas aukštojoje ar profesinėje mokykloje, dalį sumokėtų įmokų į trečiosios pakopos pensijų draudimo fondą, už iki 2009 metų paimtą būsto paskolą ir už iki to laiko nupirktus kompiuterius su programine įranga ar įsirengę interneto prieiga.
Anksčiau VMI žadėdavo permokas gyventojams grąžinti per dešimt dienų nuo teisingai pateiktos elektroninės deklaracijos. Nors pernai tokie pažadai jau nebuvo dalijami, daugelis teisingai užpildžiusiųjų deklaracijas permokas atgaudavo per artimiausias dvi savaites nuo jų pateikimo.
„Tikimės, kad iki kovo pabaigos permokas atgaus tie piliečiai, kurie jau šiomis dienomis elektroniniu būdu pateiks teisingai užpildytas deklaracijas. Popierinius variantus pateikę gyventojai, kaip ir numato įstatymas, gali tikėtis atgauti permokas iki liepos“, - aiškino V.Vildžiūnaitė.
Sumokėti nepriemoką gyventojai turi iki gegužės.
Kaip ir praėjusiais metais, daliai gyventojų teks primokėti GPM dėl to, kad jiems pernai buvo pritaikytas didesnis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) nei numatytas metinis pagal gautas pajamas.
VMI specialistai pateikia tokį pavyzdį: „Jeigu žmogus, gaunantis nedidelį atlyginimą, visus metus turėjo tam tikro dydžio NPD, tačiau gavo papildomų pajamų pardavęs butą, mašiną ar ką nors kitą, vertinant jo metines pajamas, pagal atlyginimą paskaičiuotas NPD buvo per didelis ir tokiu atveju jam gali tekti primokėti“.
Kita vertus, bus ir tokių gyventojų, kuriems VMI primokės dėl to, kad jiems praėjusiais metais buvo pritaikytas per mažas NPD. Pavyzdžiui, jeigu žmogus, turėjęs nemenką atlyginimą, bet metų viduryje neteko darbo, jam priklausė didesnis NPD nei buvo pritaikytas per metus.
Minimalų atlyginimą uždirbančiam darbuotojui per mėnesį priklauso 470 litų NPD. Jis palaipsniui mažėja atlyginimui didėjant. Pavyzdžiui, 1500 litų neatskaičius mokesčių uždirbančiam darbuotojui taikomas 330 litų NPD, o uždirbančiam 3150 litų prieš mokesčius arba daugiau neapmokestinamosios pajamos iš viso nepriklauso.
Numatyta, kad metinis NPD negali viršyti 5640 litų.
Pernai kilo nepasitenkinimas, kai paaiškėjo, kad dalis gyventojų savo pajamų deklaracijose rado skolą už nesumokėtą PSD. Mat 2010-aisiais pirmąkart buvo pradėtas taikyti įstatymas, kad niekur nedraustas gyventojas pats turi susimokėti PSD - po 72 litus per mėnesį. Savo išvykimo nedeklaravę emigrantai, darbo netekę žmonės, kurie nenuėjo į darbo biržą, bei namų šeimininkės sužinojo esantys skolingi biudžetui ir turėjo sumokėti atitinkamas sumas arba susitarti su VMI dėl mokėjimo atidėjimo.
Naujausi komentarai