Pereiti į pagrindinį turinį

Rusija ir Baltarusija pasirašė susitarimą dėl atominės jėgainės statybos

2011-03-16 13:21
Rusija ir Baltarusija pasirašė susitarimą dėl atominės jėgainės statybos
Rusija ir Baltarusija pasirašė susitarimą dėl atominės jėgainės statybos / Jolitos Skinulytės nuotr.

Rusija ir Baltarusija pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo, statant atominę jėgainę Baltarusijoje. Pasak Rusijos premjero Vladimiro Putino, per artimiausią mėnesį gali būti susitarta dėl 6 mlrd. JAV dolerių paskolos projektui.

Susitarimą dėl bendradarbiavimo V.Putino vizito Minske metu antradienį pasirašė Rusijos valstybinės atominės energetikos bendrovės "Rosatom" vadovas Sergejus Kirijenka ir Baltarusijos energetikos ministras Aleksandras Ozerecas.

2,4 tūkst. megavatų galios dviejų reaktorių atominę elektrinę Baltarusijoje iki 2018 metų turėtų pastatytų Rusijos įmonė "Atomstrojeksport".

Baltarusijos skaičiavimais, AE su infrastruktūra kainuos apie 9,4 mlrd. JAV dolerių, o vien tik branduolinė jėgainė - maždaug 6 mlrd. dolerių. Baltarusija siekia gauti iš Rusijos 9 mlrd. dolerių kreditą, tačiau kol kas susitarta tik dėl 6 mlrd. dolerių paskolos.

"Baltarusijos atveju kreditas siektų maždaug 6 mlrd. JAV dolerių. Šis susitarimas gali būti sudarytas per mėnesį", - spaudos konferencijoje Minske pareiškė V.Putinas.

Anot jo, šiuo metu Baltarusijos ir Rusijos atstovai taip pat nagrinėja ir atominės elektrinės infrastruktūros finansavimo galimybes. Rusijos premjero teigimu, infrastruktūros finansavimu dažniausiai rūpinasi šalis, kurios teritorijoje yra statoma jėgainė, tačiau, pasak jo, šis klausimas dar nėra išspręstas.

Rusijos ir Baltarusijos susitarimas buvo pasirašytas pasaulyje sustiprėjus reikalavimams atsisakyti atominės energetikos, baiminantis branduolinių krizių, panašių į tą, kuri šiuo metu krečia Japoniją.

"Projektai, dėl kurių tariamės, yra naujausios kartos technologijos, o jų saugos lygis daug aukštesnis. Japonijos reaktoriai yra 40 metų senumo amerikietiški reaktoriai", - sakė V.Putinas.

Jėgainė, kurią planuojama statyti naudojant Rusijos branduolines technologijas, būtų už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Anksčiau ES energetikos komisaras Guentheris Oettingeris (Giunteris Ėtingeris) sakė, kad Europa turėtų siekti ateities be branduolinių jėgainių. Tuo tarpu Vokietija išjungė savo reaktorius, pastatytus anksčiau nei 1980 metais, susirūpinusi dėl radiacijos nuotėkių vienoje Japonijos atominėje jėgainėje, nuniokotoje galingo žemės drebėjimo.

Baltarusija buvo viena iš pirmųjų šalių, kurioje iškrito radioaktyvios nuosėdos iš debesies, pakilusio per didžiausią pasaulyje branduolinę katastrofą - 1986 metų avariją Ukrainoje esančioje Černobylio atominėje elektrinėje.

Tačiau Baltarusija turi mažai savų energetikos išteklių, todėl yra labai priklausoma nuo Rusijos tiekiamos naftos ir dujų, o Minskas siekia užsitikrinti labiau nepriklausomą energijos šaltinį. Maskva savo ruožtu siekia palaipsniui atpratinti paskutinę Europoje komandinę ekonomiką nuo subsidijų naftai bei dujoms.

Pagal susitarimą dėl lygiagretaus dviejų šalių energetikos sistemų darbo bus steigiama bendra Rusijos elektros energijos eksporto bei importo monopolininko "Inter RAO" ir Baltarusijos "Belenergo" įmonė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų