Dizainerė, neseniai pristačiusi naują rudens–žiemos kolekciją, atskleidė, jog, nebelikus daug laiko idėjų savo kūrybai ieškoti netikėtose vietose, ją kurti puikiausiai paskatina net ir netvarkingas darbo stalas.
– Kokį aprangos stilių dažniausiai renkatės pati?
– Turbūt pagal šių dienų situaciją savo stilių apibūdinčiau kaip sportinę eleganciją. Iš tiesų mėgstu patogius drabužius, dažniausiai tai būna kokie nors trikotažiniai gaminiai, be abejo, į mano spintą keliauja ir savos kūrybos drabužiai. Pavyzdžiui, savo kūrybos modernios klasikos sukneles derinu ir prie sportinių batelių, stengiuosi eksperimentuoti.
– Ar sekate mados tendencijas? O galbūt labiau vertinate ilgiau išliekantį, asmeninį žmogaus stilių?
– Manau, kad individualus stiliaus pojūtis yra visų svarbiausia, o mados tendencijos labiau skirtos tiems, kurie neturi laiko arba fantazijos.
– Galbūt turite tokį derinuką, kuris padeda atrodyti tobulai dienomis, kai skubate ar neturite ką apsirengti?
– Dažniausiai labai prisirišu prie turimų daiktų, taip pat ir prie drabužių, dėviu juos, kol pasidaro jau visai morališkai ar fiziškai pavargę. Nesu iš žmonių, vis keičiančių drabužius ir kas savaitę įsigyjančių vis naujų. Renkuosi, kad geriau spintoje kabėtų vos kelios suknelės, kurios man tikrai puikiai tinka, tuomet apsiaunu tuos pačius batus ir nebereikia nieko galvoti. Žinau, kad kuo daugiau turi drabužių, tuo didesniu galvos skausmu tampa pasirinkimas, ką rengtis. Nors žmonės neretai įsivaizduoja, kad dizaineriams reikia labai didelių butų, kad tilptų trys didžiulės spintos, pilnos drabužių, pas mane taip tikrai nėra (juokiasi).
– Neseniai sukūrėte šeimą. Ar naujai užgriuvę rūpesčiai neatima laiko ir energijos, skirtos kūrybai?
– Be abejo, laiko kūrybai truputėlį mažiau, bet viskas yra suderinama ir ta situacija labai džiugina.
– Galbūt yra konkreti moteris – mūza, apie kurią galvojate kurdama?
– Kartais būna, kad pamatai žmogų ir kokį pusmetį norisi kurti būtent jam, bet dabar tokios mūzos neturiu. Turbūt taip yra dėl to, kad neturiu laiko jos rasti, mažai kur išeinu.
– Kokia meno rūšis dažniausiai įkvepia jus kūrybai: gal tai architektūra, kinas ar kolegų iš aukštosios mados kūryba?
– Mane labai įkvepia grafinis dizainas, galima sakyti, moderni skulptūra, nors gali nuskambėti keistai, taip pat ir daiktų, baldų dizainas. Anksčiau įkvėpimą atrasdavau architektūroje, o dabar labiau žaviuosi interjero dizainu.
Niekada neieškojau įkvėpimo istoriniuose kostiumuose ar klasikiniuose daiktuose.
– Ar turite mados dizainerį, kuris yra didžiausias jūsų autoritetas, galbūt ir pastūmėjęs savo gyvenimą susieti būtent su mada?
– Neseniai diskutavome su kolega, jog šiuo metu mados pasaulyje kažkas darosi, visus užvaldęs chaosas. Visos kolekcijos skirtingos, o mados kūrėjų braižas vos išlaikomas. Anksčiau galėdavau pasakyti, kad laukiu „Balenciagos“ ar „Jil Sander“ mados namų pristatymų, o dabar aš laukiu, bet kiekvieną kartą nustembu, nes ne visada man patinka. Dabar net negaliu pasakyti, kas yra mano didžiausias favoritas, nes net nežinau, kas man dabar patinka. Šiuo metu pasaulis yra visko pertekęs ir labai keistai susiklostė situacija, kad visi mados kūrėjai eksperimentuoja, o klientai ir žiūrovai jau yra išlepinti. Tačiau vis tiek laukiu didžiųjų mados namų kolekcijų pristatymų ir stebiu, analizuoju, kas vyksta mados pasaulyje.
– Kuri iš naujesnių masinės mados tendencijų, jūsų, kaip dizainerės, akimis, yra visiškas nesusipratimas?
– Šiuo metu, nors dar net nesulaukėme žiemos, mados pasaulis jau pristato pavasario–vasaros madas. Žvelgiant į šias tendencijas, galima pasakyti, kad dabar viskas yra kažkoks nesusipratimas ir chaosas. Pavyzdžiui, jei dabar man reikėtų rinktis drabužius, net nežinau, ką ir iš ko pirkčiau. Man labai įstrigę, kad didžiųjų prekės ženklų interneto parduotuvėse siūloma produkcija labai supanašėjusi, anksčiau žiūrėdavome ir stebėdavomės tam tikrų prekės ženklų drabužių konstrukcijomis, kirpimo būdais, siluetais, o dabar viskas labai supanašėję ir net atrodo, jog keli mados namai susitarę dėl tam tikrų, tų pačių dalykų. Labiausiai man nepatinka tos kelnės, kur prasideda kliošas nuo kelių. Ir dar kelnės, besibaigiančios ties čiurnos kauliukais, kol kas man atrodo labai keistai.
– Gal jūs pati savo kūryba stengiatės maištauti šiam mados suvienodėjimui?
– Aš tiesiog darau tai, ką noriu daryti, aišku, būna ir kūrybinių kančių, kai gaminant kokį nors daiktą kyla mintis, kad gal šis nėra parduodamas, gal tai niekam nepatiks. Maištauk nemaištavęs, yra pasaulis ir yra Lietuva – kas protingas, tas supras (juokiasi).
– Kuriate tiek drabužius, tiek ir aksesuarus. Galbūt yra vienas konkretus produktas, kurį kurti jums visada maloniau negu kitus?
– Iš tiesų azartą jaučiu viskam, ką darau. Man ši sritis patinka ir su kiekviena nauja užduotimi jaučiu didelį azartą, nepaisant to, ar tai yra kuriama darbo apranga, ar koks nors juvelyrinis projektas. Kadangi dabar laiko tikrai sumažėję ir turiu labai gerai apskaičiuoti, ką daryti, kas man būtų mieliausia.
– Pagrindinis jūsų rudens kolekcijos akcentas – kasdienybė. Kas žvelgiant į kasdienę aplinka jums žaviausia, o kas vis dėlto erzina?
– Turiu tokį būdo bruožą, kad manęs nenervina niekas. Šiaip esu nuo ryto iki vakaro laiminga. Gal tai ir psichologinis momentas, kad nenoriu sau gadintis nuotaikos kažkokiomis smulkmėmis. Tad ir įkvėpimo nematau kaip kančios, plaukų rovimosi ar vizijų ieškojimų pasąmonėje. Tiesiog žinau, kokiai paskirčiai kuriu tą drabužį, kokių formų jį įsivaizduoju, kartais tai priklauso ir nuo kokio nors gyvenimo įvykio, tuomet norisi ryškių spalvų, žaismingų sprendimų. Dažniausiai mane įkvepia tai, kas vyksta aplinkui, pats įdomiausias dalykas – stebėti aplinką ir kūrybiškumo semtis iš to.
– Ar toks lietuviams vis dar retai būdingas požiūris lydėjo jus visuomet, ar vis dėlto susiformavo laikui bėgant?
– Na, pavyzdžiui, aš gyvenime niekada niekuo nesiskundžiau, man viskas buvo gerai. Kitiems gal tokios situacijos atrodytų kaip pasaulio pabaiga, o man kiekvienas nepasisekimas yra tik dar viena pamoka, kaip kitą kartą padaryti geriau. Žinoma, būna, kad kažkas nepasiseka, tačiau dėl to nepuolu į neviltį, nesigadinu nervų. Kartais kiek erzina kitų žmonių neatsakingas elgesys, tačiau džiaugiuosi, kad galiu rinktis žmones, su kuriais dirbu, bendrauju. Manau, kad dėl neigiamo požiūrio žmonėms ir nesiseka, jiems viskas blogai, o man viskas gerai ir man sekasi, esu laiminga. Kartais net pati pagalvoju, gal kažkuo sergu (juokiasi).
– Ką matydama po kelerių metų lietuvių moterų aprangoje jaustumėtės laimingesnė?
– Iš tiesų kažkada buvo tikrai liūdnoka situacija, kai Lietuva nesuprato, kad savas dizaineris yra toks pat nuostabus kaip ir kiti. Buvo etapas, kai lietuviai vaikėsi žymių prekės ženklų, o dabar daugelis žmonių jau atsigręžia į lietuvius kūrėjus, siuvasi pas juos drabužius, džiaugiasi jų paslaugomis ir atrodo tikrai unikaliai. Mane tikrai labai džiugina, kai klientės, gyvenančios svetur, nepamiršta pasidalyti, jog mano kurtus drabužius pagyrė ir klausė, iš kur jie, o joms būdavo labai smagu pasakyti, kad tai dizainerės iš jų šalies kūrinys. Smagu, kad žmonės pradeda investuoti į jiems patinkančius, unikalaus braižo daiktus, kreiptis į unikalų braižą turinčius lietuvių dizainerius. Juk savo dizainerį, taip pat kaip ir savo kirpėją, atrasti yra labai didelis dalykas!
Žinoma, kalbu apie dizainerius iš didžiosios raidės, iš tikrųjų nusipelniusius savo vardo, kurie kuria kolekcijas kasmet, o ne vieną daiktą ar tris drabužius, tad nereikėtų painioti to su kai kuriais ženklais. Nenoriu įžeisti ir džiaugiuosi, kad kažkas kuria kolekcijas, jas pristato, bet kartais jos toli gražu neatitinka tikrųjų pavadinimų.
– O ar netenka susidurti su klausimais, kaip gali būti, kad lietuvių dizainerio kūrinys kainuoja tiek pat kiek garsaus užsienio prekės ženklo atitikmuo?
– Yra tokių dalykų, bet galiu paaiškinti, kodėl taip yra. Mes nedarome daug produktų, nesiuvame tam tikrose šalyse, negalime parsisiųsti didelių kiekių audinių, nes tam Lietuvos rinka yra per maža. Tad iš to ir susidaro įvaizdis, kad „oi, kaip brangu“. O kartais ir mes patys permokame už audinius, neturėdami galimybės parsisiųsti, pavyzdžiui, jų visą kilometrą. Be to, kažkaip netikėtai viskas pabrango.
Naujausi komentarai