Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl žmogaus veiklos gali išnykti 60 proc. primatų

2017-01-19 14:54
BNS inf.

Maždaug 60 proc. primatų, nuo gorilų iki gibonų, kurie yra laikomi artimiausiais žmogaus giminaičiais, gresia išnykimas dėl žmogaus veiklos, rašoma moksliniame straipsnyje.

Dėl žmogaus veiklos gali išnykti 60 proc. primatų
Dėl žmogaus veiklos gali išnykti 60 proc. primatų / Pixabay nuotr.

„Daugeliui šių sutvėrimų artėja paskutinė valanda“, – sakė Ilinojaus universiteto antropologijos profesorius Paulas Garberis (Polas Garberis), vienas iš žurnale „Science Advances“ trečiadienį paskelbtos studijos autorių.

Mokslininkai nurodo, kad išnykimas gresia maždaug 60 proc. primatų rūšių, be to maždaug 75 proc. jų populiacija mažėja.

Laisvėje yra likę tik keli tūkstančiai kai kurių lemūrų, beždžionių ir žmogbeždžionių rūšių atstovų.

Tarp nykstančių rūšių yra katinis lemūras, Udzungvos raudonasis kolobas, Junano riestanosė beždžionė ir rytinė lygumų gorila.

Pasaulyje yra likę mažiau nei 30 Hainano gibonų, kurie gyvena Kinijoje, rašoma straipsnyje.

Visiškai išnyks

Medžioklė, nelegali prekyba gyvūnais ir žmogaus veikla – miškų kirtimas, kelių ir kasyklų statymas – atimanti iš laukinių gyvūnų jų gyvenamų vietų plotą, prisideda prie primatų skaičiaus mažėjimo.

„Šie primatai kabinasi į gyvenimą miškuose tokių šalių kaip Kinija, Madagaskaras, Indonezija, Tanzanija ir Kongo Demokratinė Respublika“, – sakė P. Garberis.

Du trečdaliai visų primatų rūšių gyvena vos keturiose valstybėse: Brazilijoje, Demokratinėje Kongo Respublikoje, Indonezijoje ir Madagaskare.

„Liūdna, kad per artimiausius 25 metus dauguma šių primatų rūšių visiškai išnyks, nebent jų išsaugojimas taps pasauliniu prioritetu“, – kalbėjo mokslininkas.

Pasak tyrėjų, vienas šios problemos sprendinių yra sušvelninti žmonių skaičius augimo padarinius – neleisti žmonėms toliau veržtis į primatų teritorijas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra