Prieš pat Jonines pievose žiedus iškėlė į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos laukinės lietuviškosios orchidėjos.
Ja vadinamos gegūnės augimvietė aptikta netoli Gargždų, Minijos upės pievose.
Vietos gyventojos pastebėta reta gėlė pernai buvo subrandinusi tik vieną žiedą. Gyventojų šienaujamoje pievoje daugiau gegūnės atžalų ir nebuvo pastebėta.
Šiemet pievoje sužydėjo net keturios gegūnės, viena nuo kitos nutolusios po kelis metrus.
Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis, apžiūrėjęs gegūnės augimvietę, tikino, kad tai tikrai sunkiai besidauginantis augalas.
„Lietuviškąja orchidėja vadinama gegūnė savo šaknimis sudaro mikorizę, tad be specifinių grybų ją sunku būtų dauginti. Kaip ir visų orchidinių augalų apdulkinimui, taip ir šiai gegūnei, didžiulę reikšmę turi tam tikros vabzdžių rūšys, prie kurių yra pritaikyta jų žiedo struktūra“, – pasakojo ekologas.
Pasak E.Paplauskio, Pajūrio regioniniame parke galima išvysti gegūnių augimviečių.
„Tačiau tai retas augalas. Jis jautrus chemizacijai. Todėl sovietmečiu jos buvo ant išnykimo ribos. Tai, kad baltijinių gegūnių populiacija po truputį atsikuria, yra labai džiugu. Sovietmečiu plačiai paplitusi chemizacija naikino tam tikras vabzdžių rūšis. Todėl praktiškai visi orchidiniai augalai buvo įrašyti į Raudonąją knygą“, – aiškino E.Paplauskis.
Tai, kad retas augalas buvo pastebėtas pernai šienautoje pievoje, pasak ekologo, normalu.
„Šis augalas priklauso nuo žmogaus, jam reikia atvirų erdvių, o tai, kad pieva buvo šienaujama, net labai gerai. Pasivaikščiojus palei Miniją, matyti, kad pievos yra labai apleistas, jos visiškai nešienaujamos“, – tikino E.Paplauskis.
Aplinkosaugininkas perspėjo, kad šių augalų nevalia skinti ar naikinti.
Naujausi komentarai