- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo vaikystės mėgusi šunis ir nesupratusi kačių mylėtojų, dabar vilnietė Sandra Juokimavičienė pati yra kačių veisėja, įkūrusi veislyną „Baltas ūsas“. Jos požiūrį į kates pakeitė pažintis su Tonkino veislės katėmis, kurios labai meilios ir prieraišios, joms labai svarbi žmonių kompanija.
Užbūrė vos pamačius
S.Juokimavičienė pasakoja, kad jos šeima ilgą laiką buvo šunų mylėtojai ir net veisėjai – augino ir veisė čiau čiau, šarpėjų veislių šunis. Kai šunys paseno ir jų neteko, galvojo, kad daugiau jokių augintinių nebeturės. Ištvėrė vos pusmetį. Paaugo mažoji dukra, kuri yra didelė gyvūnų mylėtoja, pamatė vienoje parodoje sfinksų veislės katę, įsimylėjo, apsikabino ir teko ją vežtis namo.
„Tik tada, kai namie atsirado sfinksė, supratau, kad galiu laikyti kates, nes iki to laiko, kai kur nors pas gimines pamatydavau kates, man nepatikdavo – visos jos būdavo kažkokios aršios, vis reikėdavo saugotis, kad neįkąstų ar neįdrėkstų. Tad buvau nusistačiusi prieš kates. Vyresnioji dukra apskritai kačių bijojo – kai sfinksę parsivežėme namo, ji sakė, kad užsidarys duris, kai miegos. Buvo kažkur prisiklausiusi, kad miegančiam žmogui katė gali gerklę perkąsti.“
Tačiau sfinksė buvo labai gero charakterio ir visa šeima ją greitai pamilo. Tik taip susiklostė, kad namuose atsirado šuo, o katei tai sukėlė labai didelį stresą: ji nustojo ėsti, vemdavo, vaikščiojo tik užlipusi kažkur aukštai, net nenusileisdavo ant grindų, nes bijojo šuns, pradėjo tuštintis į lovas. Mėnesį taip visiems prasikankinus, veterinarai šeimai pasakė, kad nieko nebus – kažkurio vieno teks atsisakyti. Laimė, šalia gyvenantys kaimynai, kurie neturėjo jokio gyvūno, katę jau buvo labai pamilę, tad mielai sutiko pagelbėti ir pasiimti ją pas save. Ten ji greitai atsigavo.
Kurį laiką šeimos namuose gyveno tik šuo. Tačiau ištekėjo vyriausioji dukra, o išeidama gyventi į savo naujus namus pasiėmė ir augintinį. Be augintinių namie buvo tuštoka, bet tą tuštumą prieš penkerius metus užpildė Tonkino veislės katė Moka.
„Parodoje pamačiau ir nebegalėjau atsilaikyti, – prisimena Sandra. – Net nežinojau tokios veislės. Tiesiog mėlynos akys, ilgi balti ūsai mane užbūrė. Veisėja jos net nesiruošė parduoti, buvo pasilikusi ją veisimui, bet aš sumokėjau tiek, kiek ji paprašė, ir nusipirkau.“
Paneigė stereotipus
Moka, pasak veisėjos, – nuostabaus charakterio katė. Ji visada buvo prie šeimininkės ir su šeimininke – tiesa, kol namie neatsirado kitų kačių. Kai augintinių atsirado daugiau, Moka ėmė pavydėti dėmesio, todėl Sandros dukra ją pasiėmė ir Moka iki šiol laiką leidžia tik su ja.
Antra katė namuose buvo Mokos atsivesta kačiukė, kurią šeima pasiliko auginti. Trečiąją Tonkino katę šeima parsivežė iš veislyno Lenkijoje.
Sandros teigimu, Tonkino katės labai meilios ir prieraišios, joms labai svarbi žmonių kompanija. „Jos turi kažkokių šuniškų bruožų – gal todėl mums, ilgamečiams šunų mylėtojams, jos taip puikiai tiko, – sako moteris. – Jos laukia tavęs, jei kažkur išeini, pasitinka prie durų grįžusius namo. Turime ir medžioklinį šunį – jos kartu gyvena ir kuo puikiausiai su juo sutaria. Moka ir šuo gimę tą pačią dieną, kartu užaugo, tad ji ir su kitais šunimis, net svetimais, puikiai draugauja – net geriau nei su svetimomis katėmis. Su žmonėmis taip pat mielai pažindinasi ir leidžia laiką, kartais net tenka jas uždaryti, kai nori ramiai su kuo nors pasikalbėti, nes dėmesio prašosi net įkyriai.“
Poveikis: S. Juokimavičienė Tonkino veislės katę Moką pamilo iš pirmo žvilgsnio, o pažinus veislę geriau, nuomonė apie kates pasikeitė iš esmės / S. Juokimavičienės asmeninio archyvo nuotr.
Žavi veisėją ir tai, kad Tonkino katės – labai draugiškos, nerodo jokios agresijos. Net mažiems vaikams, kurie linkę kates niurkyti ar elgtis pernelyg grubiai, su jomis žaisti saugu: kitoms gal truktų kantrybė, o Sandros auginamos Tonkino katės nėra parodžiusios nei nagų, nei dantų.
Nors namuose gyvena net trys katės, namų jos nesiaubia ir jokio chaoso nekelia.
„Dar jas beaugindama labai aiškiai pajutau, kad katės sumažina stresą, – pasakoja pašnekovė. – Jei pareinu iš darbo dėl ko nors susirūpinusi, pakanka, kad bent 10 minučių įsitaisytų ant kelių, paglostau, kartu pasėdime ir nusiraminu. Jei sergi, atrodo, kad perima visą ligą ir blogą nuotaiką.“
Moteris teigia, kad visa tai, ką anksčiau galvodavo apie kates, jos augintinės paneigė, ir kuo toliau, tuo labiau žavi. Nors namuose gyvena net trys katės, niekur jos nelipa, nieko neplėšo, nedrasko, namų nesiaubia ir jokio chaoso namuose nekelia. Kartais iš smalsumo užšoka ant stalo pasižiūrėti, kas ten yra. Jei kokia nelaimė ir įvyksta, tai dažniausiai netyčia, augintinėms tarpusavyje žaidžiant.
Išvažiuojant kates kelioms dienoms galima palikti namuose vienas – nereikia, kaip šunį auginant, rūpintis, kas pašers, pavedžios. Mėgsta jos ir kartu keliauti – Moka, kol buvo viena, su šeimininkais keliaudavo gana dažnai. Dabar, kai namuose trys augintinės, visas pasiimti sudėtingiau.
Be augintinių negalėtų
S.Juokimavičienė įsitikinusi, kad vaikams labai svarbu turėti gyvūną: tai ugdo atsakomybės jausmą, moko rūpintis mažesniais ir silpnesniais už save. Toks augintinis kaip Tonkino katė tam puikiai tinka. Šios katės – lyg šeimos nariai, kuriais reikia rūpintis.
„Aš savo vaikams visada sakiau: jūs galite ateiti, atsidaryti šaldytuvą, pasiimti maisto, įsipilti vandens, o katė ar šuo to padaryti negali, todėl, prieš valgydami, visada turite pirmiausia pažiūrėti, ar turi gyvūnai maisto ir vandens. Taip jau mes saviškes auklėjome“, – sako pašnekovė.
Katės vaikams, kaip ir suaugusiesiems, padeda atsikratyti streso, kurį jie patiria mokykloje ar kieme susipykę su draugais.
„Mano mažoji gyvūnus ypač myli – jei galėtų, tai ir arklį namo parsivestų. Ir, tiesą sakant, mane tokia jos meilė gyvūnams džiugina. Gyvūnus mylintis žmogus negali užaugti blogas“, – įsitikinusi Sandra.
Pati jau sako niekada negalėsianti gyventi be gyvūnų, ypač – be savo kačių. Juokiasi, kad, matyt, jau tapo nuo jų priklausoma.
Apie veislę
Tonkino katė yra gana nauja kačių veislė, susiformavusi sukryžminus Siamo ir Burmos veislių kates.
Šios veislės katės yra vidutinio dydžio, paprastai sveria nuo 2,5 iki 5,5 kg.
Dažniausiai akys mėlynai žalsvos, tačiau jų atspalviai gali varijuoti nuo mėlynos iki žalios spalvos.
Kailis trumpas, prigludęs, šilkinės tekstūros, blizgus. Žymės snukio, ausų, kojų ir uodegos srityse yra tamsesnės nei kailis kitose kūno srityse. Tonkino katės gali būti įvairių spalvų, su amžiumi katės kailis tampa tamsesnis.
Tonkinai nerodo jokio nepasitenkinimo ar agresijos. Amerikoje ir Kanadoje šios veislės katės yra naudojamos gyvūnų terapijai, nes labai kantrios ir emociškai stabilios.
Tonkino katės pasižymi ypač stipria sveikata ir yra ilgaamžės. Šios veislės atstovės gali sulaukti 19–20 metų ir daugiau.
Šios katės aktyvios visą gyvenimą, todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinei netektų nuobodžiauti – jei planuojate įsigyti šios veislės katę, turėtumėte gerai pagalvoti, ar jai neteks ilgą laiką vienai nuobodžiauti namuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pakarklės mišką prašo apsaugoti nuo žvyro kasėjų1
Birželio 30 d. posėdžiavusi Kauno rajono savivaldybės taryba vienbalsiai priėmė kreipimąsi į Aplinkos ministeriją, prašydama pakeisti Pakarklės miško paskirtį iš ūkinės į rekreacinę ir suteikti jam II B kategoriją. ...
-
Kasmet vis daugiau gyvūnų patiria perkaitimą: kaip juos apsaugoti?
Karštą vasaros dieną augintiniui, kaip ir žmogui, kyla perkaitimo grėsmė, tačiau jis pats savimi pasirūpinti negali – tai šeimininko pareiga. Veterinarai pastebi, kad kasmet gyvūnų perkaitimo atvejų pasitaiko vis dažniau, o laiku...
-
Pirmąjį pusmetį sunaikinta rekordiškai daug Amazonės atogrąžų miško4
Amazonės atogrąžų miškų naikinimas Brazilijoje per pirmuosius šešis šių metų mėnesius pasiekė rekordinį lygį. Didžiausiame pasaulio atogrąžų miške pirmąjį pusmetį sunaikinta 3 750 kvadratinių kilometrų mi&...
-
Ištyrė: vandens kokybė normų neatitiko trijose maudyklose
Birželio pabaigoje atlikti tyrimai parodė, jog vandens kokybė normų neatitinka trijose maudyklose, penktadienį paskelbė Higienos institutas. ...
-
Pradeda veikti naujos saugomų teritorijų direkcijos
Nuo liepos 1 dienos pradeda veiklą naujos Aukštaitijos, Dzūkijos-Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos. Anksčiau veiklas regioniniuose parkuose ir valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose vykdė atskiros mažos ...
-
Paukščių gripas įsisuko Žuvėdrų saloje: rasta daugiau nei tūkstantis kirų gaišenų7
Pirmą kartą Lietuvoje paukščių gripas nustatytas rudagalviams kirams (Laurus Ridibundus). ...
-
Karklėje – retas svečias
Kaip juokavo Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis, belaukdamas iš Lenkijos atplaukiančio Arkties gyventojo – jūrų vėplio, kuris jam nebūdingoje vietoje pastebėtas prieš porą savaičių, sulaukė paprastojo ruonio. O...
-
Kaip padėti gyvūnams neperkaisti?9
Augintiniams karščiai gali tapti dideliu išbandymu dėl pavojaus perkaisti. Perkaitimo tikimybę didina ne tik aukšta aplinkos temperatūra, bet ir didelė drėgmė. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primen...
-
Mamos ir dukters gyvenimą nuspalvina augintiniai7
„Meilė gyvūnams, matyt, perduodama genais“, – juokiasi mama Rasa Monstavičienė ir dukra Ieva Tancuraitė, kurių gyvenime augintiniai užima labai svarbią vietą. Ir nors viena jų jau daugelį metų gyvena ir dirba Palangoje, o kita &nd...
-
Baltijos pakrantėje – jūrų vėplys1
Anot lenkų leidinio "Gazeta Wyborcza", nuošaliame Baltijos jūros Lenkijos paplūdimyje poilsiautojas aptiko jūrų vėplį. Apie neįprastą paplūdimio svečią informuoti gamtos fondo "Blue Patrol" savanoriai pripažino, kad tai ...