Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai: žmonės marina telefonų baterijas

2018-10-01 07:37
DMN inf.

Tyrimų duomenimis, gyventojai nebereikalingus telefonus yra linkę ilgai laikyti stalčiuose.

Ekspertai: žmonės marina telefonų baterijas
Ekspertai: žmonės marina telefonų baterijas / Pixabay nuotr.

Tačiau, nepaisant to, matoma, kad į elektronikos atliekų konteinerius pastaruoju metu jų taip pat išmetama daugiau. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) pastebi, kad tai atspindi atsakingesnį gyventojų elgesį, rūšiuojant elektronikos atliekas.

Kita vertus, nors saugiai atsikratomų telefonų tendencija auga, pastarųjų įrenginių naudojimosi ciklas trumpėja. Asociacijos atstovai atkreipia dėmesį, kad viena iš esminių šios problemos priežasčių – dėl neteisingų telefonų krovimo įpročių trumpiau tarnaujančios baterijos. Negana to, netinkamai kraunami telefonai gali sukelti netgi pavojų sveikatai.

Šiandien, kai telefonais naudojamasi gana intensyviai, natūralu, kad jų baterijas krauti bei pakeisti tenka dažniau. EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė pastebi, kad dėl ilgesnio baterijos naudojimo laiko atsakingi ne tik gamintojai, tačiau ir patys vartotojai, kurie kraudami mobiliuosius telefonus, paprastai skiria daugiau dėmesio patogumui, o ne subtilybėms, kaip krauti, kad baterijų gyvavimo trukmė netrumpėtų. Tiesa ta, kad norint išlaikyti „produktyvią“ telefono bateriją ilgiau, galioja paprastos kelios taisyklės, kurias perpratus vartotojams telefonais bus galima naudotis gerokai ilgesnį laikotarpį, o baterijas įkrauti netgi rečiau.

Geriausia, kai baterija įkraunama tik iki 80 proc., nes tuomet telefonas nepradeda kaisti.

Gerai žinomos klaidos, pernelyg greitai alinančios mobiliųjų telefonų baterijas, yra arba naudojimasis telefonu tol, kol baterija visiškai išsikrauna, arba perteklinis jos krovimas. Tačiau I. Baltrūnaitė atkreipia dėmesį, kad kai kurie įpročiai baterijų veikimą trumpina, vartotojams apie tai net nesusimąsčius. Taigi, žinant subtilybes, vartotojai patys gali būti motyvuoti savo įpročius pakeisti.

Įsitikinimas, kad mobiliojo telefono baterija turi būti įkrauta iki 100 proc. yra neteisingas – geriausia, kai baterija įkraunama tik iki 80 proc., nes tuomet telefonas nepradeda kaisti. Taigi, derėtų atsisakyti įpročio telefoną krauti visą naktį, pilnai užtenka vos kelių valandų. Baterijos tarnavimo laikas taip pat trumpėja tuomet, jeigu telefonas kraunamas patalpoje, kurioje labai šalta arba labai karšta. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kokiu krovikliu kraunamas telefonas – jeigu kroviklio praleidžiamas srovės stipris skiriasi nuo to, kurį gamintojas pridėjo prie telefono, baterijos tarnavimo laikas taip pat trumpės. Kraunant telefoną, nerekomenduojama juo žaisti arba žiūrėti vaizdo įrašus, naudotis navigacija. Šios programos eikvoja daug akumuliatoriaus energijos ir prisideda prie baterijos temperatūros kilimo.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad telefonų baterijos nėra atsparios dideliam karščiui. Karštyje kraunami telefonai gali vartotojui sukelti netgi pavojų. Karštis ne tik silpnina bateriją, stipriai kaitinama ji gali net sprogti. Dėl šios priežasties kraunant telefoną, derėtų nuimti apsauginį telefono dėkliuką, nes jis gali sulaikyti šilumą.

Tiesa, pavojus sveikatai gali grėsti ne tik netinkamai kraunant mobiliuosius telefonus, bet ir išmetant jų baterijas į joms neskirtus konteinerius. Mobiliuosiuose įrenginiuose dažniausiai naudojamos ličio jonų baterijos. Nors jos yra pripažintos saugesnėmis, lyginant su kitais baterijų tipais, dėl sudėtyje naudojamų mažiau toksiškų medžiagų, jų sudedamosios dalys – nikelis ir kobaltas – yra senkantys šaltiniai, o jų gavybos procesai žalingi aplinkai bei žmonių sveikatai. Dėl šios priežasties itin svarbu mobiliuosius telefonus ar jų baterijas išmesti į jiems skirtus konteinerius, kad baterijas būtų galima perdirbti ir nikelis bei kobaltas būtų naudojami pakartotinai. Atsakingas rūšiavimas taip pat užtikrina, kad cheminės medžiagos nepateks į aplinką. Iš ap­lin­kos su­nkie­ji me­ta­lai ga­li pa­tek­ti į mais­tui au­gi­na­mus au­ga­lus, bū­ti iš­plau­ti į van­dens tel­ki­nius ir iš čia pa­tek­ti į gy­vū­nų bei žmo­nių or­ga­niz­mą. Pa­te­kę į žmo­gaus or­ga­niz­mą su­nkie­ji metalai ga­li pa­žeis­ti DNR ir ląs­te­les. Tai pa­di­di­na ti­ki­my­bę su­sirg­ti vė­ži­nė­mis li­go­mis.

I. Baltrūnaitė primena, kad naudojimui nebetinkamų ba­te­ri­jų ir ne­šio­ja­mų aku­mu­lia­to­rių jokiu būdu negalima atsikratyti kartu su buitinėmis atliekomis, juos būtina išmesti į jiems skirtus specialius konteinerius. Jų EPA visoje Lietuvoje yra pastačiusi daugiau nei 4 tūkst. dažnai gyventojų lankomose vietose. Artimiausius elektronikos atliekų bei baterijų, akumuliatorių surinkimo taškus galima rasti čia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų