- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos kosmoso technologijų mokslininkams rūpesčių kėlęs mėnuleigis „Nefritinis triušis“, nuleistas ant Mėnulio paviršiaus, atlaikė šaltą, 14 Žemės parų trukusią mūsų palydovo naktį ir atsirado vilčių, kad jį bus galima pataisyti, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
Mėnuleigio gedimas praėjusį mėnesį buvo smūgis kariškių vadovaujamai Pekino kosmoso programai, kuri apima planus iki 2020 metų pastatyti nuolatinę orbitinę stotį ir kada nors nusiųsti į Mėnulį žmogų.
„Mėnuleigis turi galimybių būti išgelbėtas, nes vis dar yra gyvas“, - oficialiajai naujienų agentūrai „Xinhua“ sakė Kinijos mėnuleigio programos atstovas Pei Zhaoyu (Pei Džaoju).
Ankstesniame pusiau oficialios naujienų agentūros „China News Service“ pranešime buvo sakoma, kad pirmadienį mėnuleigio „visų funkcijų nepavyko atgaivinti“.
„Nefritinis triušis“ - kiniškai „Yutu“ - yra pavadintas pagal kinų mitologijos Mėnulio deivės Čangės (Chang'e) augintinį Jutu.
Sausio 25-ąją prasidėjus Mėnulio nakčiai, mėnuleigis patyrė „mechaninius valdymo sutrikimus“ ir nuo to laiko nebegalėjo veikti. Tai sukėlė didelę Kinijos interneto vartotojų apgailestavimo bangą.
Tačiau Pei Zhaoyu sakė: „Yutu“ atgijo!“.
Mokslininkai nerimavo, kad mėnuleigis – kaip manyta, sugedęs - gali neatlaikyti itin žemos Mėnulio nakties temperatūros, tačiau dabar jis normaliai priima signalus, agentūrai „Xinhua“ sakė Pei Zhaoyu.
Vis dėlto ekspertai dar aiškinasi, kokios priežastys sukėlė tuos „mechaninius valdymo sutrikimus“, nurodė agentūra, bet daugiau detalių nepateikė.
Australijoje gyvenantis nepriklausomas kosmoso tyrimų ekspertas Morrisas Jonesas (Morisas Džounsas) AFP sakė, kad problema kilo nesusiskleidus mėnuleigio saulės baterijai.
„Tai sudarė sąlygas šaltą Mėnulio naktį šilumai išeiti iš mėnuleigio. Šaltis tikriausiai visam laikui pakenkė kai kurioms mėnuleigio dalims, bet atrodo, kad kai kurios dalys vis dar dirba“, - sakė jis.
„Nefritinis triušis“ į Mėnulį buvo nuleistas gruodžio 15 dieną. Tokia misija įgyvendinta pirmą kartą po Sovietų Sąjungos sėkmingos mėnuleigio programos prieš beveik keturis dešimtmečius.
Sėkmingas mėnuleigio nuleidimas Mėnulio deivės vardu pavadintu moduliu „Chang'e 3“ kinams tapo proga reikšti nacionalinį pasididžiavimą – jis pademonstravo didėjančias jų šalies galimybes vykdyti sudėtingas operacijas kosmose.
Pekinas šalyje ir užsienyje liaupsino šią misiją, per kurią planavo atlikti geologinius tyrimus ir ieškoti gamtinių išteklių.
Kinija plėtoja ambicingą kosminę programą, susijusią su šalies kariniais, komerciniais ir moksliniais interesais. Tačiau Pekinui dar reikia pasivyti toliau šioje srityje pažengusias galiūnes – Jungtines Valstijas ir Rusiją.
„Chang'e 3“ ir jo gabenamas „Nefritinis triušis“ tapo pirmaisiais kosminiais aparatais, „minkštai“ nutupdytais Mėnulyje nuo 1976 metų. Anksčiau tai buvo pavykę padaryti tik Jungtinėms Valstijoms ir Sovietų Sąjungai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Aukščiausia pasaulyje medinė statula2
Neseniai Anykščių regioninio parko lankytojus pradžiugino naujas objektas, papildęs gamtos kraštovaizdį, – medinė skulptūra. Visai šalia Puntuko akmens atsiradęs meno kūrinys vaizduoja žaltį, apsivijusį medinį stulpą. N...
-
Prasideda mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ – vyks daugiau kaip 360 nemokamų renginių1
Lietuvoje ketvirtadienį prasideda dvidešimtasis mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“, startavęs 2004-aisiais, o šiemet pirmą kartą išsiplėtęs ir į kaimynines šalis. ...
-
Ekspertai: dirbtinis intelektas kelia išnykimo pavojų4
Pasaulio lyderiai turėtų stengtis sumažinti dirbtinio intelekto technologijų keliamą žmonijos išnykimo riziką, antradienį įspėjo pramonės vadovų ir ekspertų grupė. ...
-
Kinijos kosmoso misija su pirmuoju civiliu astronautu pasiekė kosminę stotį1
Kinija antradienį į savo kosminę stotį „Tiangong“ išsiuntė tris astronautus, kurių vienas yra pirmasis į orbitą iškeliavęs šios šalies civilis. ...
-
Mokslininkai įspėja: Niujorkas smenga nuo savo svorio12
Mokslininkai įspėja, kad vienas didžiausių pasaulio miestų – Niujorkas – smenga. Ir ne į vandenį, o gilyn į žemę. Tyrimai parodė, kad gruntas tiesiog nebeatlaiko bendro visų pastatų svorio. Apie situaciją pasakojama LNK reportaže. ...
-
Kinija sako antradienį į kosmosą išsiųsianti pirmąjį civilį astronautą2
Kinija antradienį ketina į kosmosą išsiųsti pirmąjį savo civilį astronautą, dalyvausiantį įgulos misijoje į Tiangongo kosminę stotį, pirmadienį pranešė Kinijos pilotuojamų skrydžių agentūra (CMSA). ...
-
Kauliukai atskleidžia paslaptis
Sodininkystės pradžią Lietuvoje datuoti mokslininkams padėjo ir slyvų kauliukai. Dabartinėje Vilniaus senamiesčio, taip pat Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje archeologai aptiko būtent šių vaisių kauliukų, kurie pr...
-
TKS jau dirba pirmieji Saudo Arabijos astronautai2
Privačios JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“ kapsulė su dviem Saudo Arabijos astronautais pirmadienį prisijungė prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS). ...
-
NASA: raketa su Saudo Arabijos vyru ir moterimi pakilo į TKS
Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) sekmadienį buvo paleista antroji privati misija su Saudo Arabijos vyru ir moterimi – pirmaisiais savo šalies piliečiais, vykusiais į kosmosą. ...
-
Tai bent: Anglijoje gimė vaikas iš trijų žmonių DNR11
Naujagimis – su trijų žmonių genetika. Jungtinėje Karalystėje naudojant šį mokslininkų naujai atrastą apvaisinimo metodą, jau gimė penki vaikai. Mokslininkai rado išeitį, kaip tėvams, turintiems genetinių sutrikimų, susilaukti...