Pereiti į pagrindinį turinį

KTU parodoje „Expo 2015“: aliejus iš kavos tirščių ir išmanusis šaldytuvas

2015-06-10 08:45
DMN inf.

Išmanusis maisto paskirstymo įrenginys, išvaduojantis nuo ilgo stovėjimo prekybos centrų eilėse, aukščiausios kokybės aliejus iš kavos tirščių, maistinė plėvelė iš pieno išrūgų. Tai tik keletas stebinančių inovacijų, kurias Milane vykstančioje parodoje „Expo 2015“ pristato Kauno technologijos universitetas (KTU).

Pirmą kartą pasaulinėje parodoje „Expo 2015“ dalyvaujantis KTU turi savo erdvę Lietuvos paviljone „Balansas“. Šiųmečio renginio tema – „Pamaitinti planetą, energija gyvenimui“.

Parodoje dalyvaujančios šalys pristatinėja geriausias savo kulinarines tradicijas ir kultūrą. Pusę metų trunkančios parodos metu tikimasi sulaukti per 20 mln. žmonių. Nacionalinė Lietuvos diena parodoje – liepos 15-oji.

Apsaugo nuo neplanuotų pirkinių

Į „Expo 2015“ iš Kauno iškeliavo stulbinantys gaminiai. Vienas jų – KTU Informatikos fakulteto Realaus laiko kompiuterių sistemų centro profesoriaus Egidijaus Kazanavičiaus ir jo vadovaujamos komandos sukurtas išmanusis maisto paskirstymo įrenginys-šaldytuvas.

Šiame šaldytuve galima pasiimti iš anksto užsakytas prekes – taip nereikia gaišti laiko prekybos centruose nusidriekusiose eilėse. Jis taip pat apsaugo vartotojus nuo neplanuotų pirkinių. Prekes į šaldytuvą pristato kurjeriai.

Parodoje taip pat galima išvysti KTU Cheminės technologijos fakulteto Maisto mokslo ir technologijos katedros (CTF MMT) profesoriaus Rimanto Venskutonio sukurto aliejaus iš kavos tirščių ir ekstrakto iš juodųjų serbentų pumpurų, menines vizualizacijas.

Ekologišką kavos tirščių aliejų galima naudoti tiek maisto, tiek ir kosmetikos pramonėje. Jis yra draugiškas aplinkai, mat gaminamas iš organinių atliekų. Serbentų pumpurų ekstraktas naudojamas kaip maisto papildas, padedantis palaikyti gerą kvėpavimo takų būklę. Jis plačiai naudojamas ir kosmetikoje.

Originalus eksponatų pristatymas

Kitas eksponatas – to paties fakulteto profesorės Daivos Leskauskaitės sukurta maistinė plėvelė iš pieno išrūgų. Ja padengus įpakuojamus vaisius, ženkliai prasitęsia jų vartojimo laikas.

Mintis pristatyti pasauliui mokslinius KTU pasiekimus kilo Cheminės technologijos fakulteto Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centro (CTF MMTKC) vadovei Redai Aleksandravičienei.

„Kadangi šios parodos tema susijusi su planetos maitinimu, kilo mintis parodyti, ką šioje srityje yra nuveikę KTU mokslininkai. Patraukliai pristatyti technologijas ir išradimus eiliniam lankytojui – sudėtingas uždavinys, ypač jei tai susiję su maistu. Sukome galvą, kaip šešis mėnesius trunkančioje parodoje išlaikyti mūsų produktus, tad nusprendėme į pagalbą pasitelkti menininkę Laimutę Varkalaitę“, – pasakojo R. Aleksandravičienė.

Menininkė sukūrė aplinkai draugiškus maketus iš popieriaus, kurie stilizuotai, suprantamai, bet tuo pačiu ir žaismingai parodo ne tik atradimų naudą, tačiau ir visą jų atlikimo procesą. Be gyvai pristatomo išmaniojo maisto paskirstymo įrenginio, buvo pagaminti ir kitų eksponatų maketai.

Juos parodos dalyviams gyvai pristatinėja gidai, o šalia kiekvieno jų galima rasti vizitines korteles su QR kodais. Nuskanavę šiuos kodus, lankytojai gaus ne tik daugiau informacijos apie gaminį, bet bus nukreipiami ir į internetinį puslapį e-mokslovartai.lt, kuriame pristatomos visos Lietuvos mokslų įstaigų teikiamos paslaugos bei sukurtos technologijos. 

Palengvino malūnininkų darbą

Pasak R. Aleksandravičienės, šiuo metu parodai ruošiamas dar vienas eksponatas – CTF MMTKC profesorės Gražinos Juodeikienės bei KTU prof. K. Baršausko ultragarso mokslo instituto daktaro Algimanto Petrausko mokslo grupės kūrinys „Acoustic“.

KTU mokslininkų sukurtas aparatas skenuoja iš sandėliavimo vietos paimtus grūdus ir po kelių akimirkų parodo, ar grūdai nėra pažeisti. Anksčiau toks tyrimas trukdavo parą, dabar – kelias minutes. Dėl šio  KTU išradimo taip pat gerokai atpigo ir pats tyrimas. Po pasaulinės parodos eksponatai bus demonstruojami KTU „Santakos“ slėnyje.

Šių KTU mokslininkų sukurtų eksponatų kelionė ir paruošimas tarptautinei parodai – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) darbo rezultatas. KTU CTF MMTKC – vienas iš MITA kuruojamo „Open R&D Lietuva“ tinklo atviros prieigos centrų. Šie centrai – tai inovatyviausių technologijų ir sprendimų lopšys Lietuvoje.

Centruose geriausi įvairių sričių mokslininkai ir verslo atstovai siekia dirbti viena kryptimi – skatinti pažangą ir pristatyti technologijų naujoves visuomenei.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra