Pereiti į pagrindinį turinį

Atvėsusiems rudens vakarams – šiltos sriubos dubuo (receptai)

2016-09-28 13:51

Sriuba – sveikas ir greitai pagaminamas karštas patiekalas, puikiai tinkantis sušildyti skrandžius vis labiau vėstančiais rudens vakarais. Tinkamai paruošus sriubą ji gali būti itin naudinga organizmui.

Shutterstock nuotr.

Ryte į lėto gaminimo puodą galite pridėti įvairiausių produktų ir grįžę namo turėsite šiltą ir skanią vakarienę. Sveikiausių sriubų sudėtyje yra šviežių, nekaloringų produktų ir nedidelis kiekis druskos bei papildomų riebalų. Gamindami sriubą kuo puikiausiai galite panaudoti vakarienės likučius ir tokiu būdu paįvairinti mėgstamus receptus.

Daržovių nauda

Amerikos širdies asociacija rekomenduoja suaugusiems suvartoti aštuonias ar daugiau porcijų daržovių ir vaisių kiekvieną dieną – tai keturios su puse stiklinės. Sriubos valgymas gali padėti pasiekti šitą rekomenduojamą normą.

Praktiškai bet kokią daržovę galima panaudoti gaminant įvairiausias sriubas – nuo kreminės moliūgų ar pomidorų iki jautienos ir daržovių bei vištienos ir daržovių sriubos. Jeigu nusipirkote sriubą skardinėje, pridėkite į ją šviežių ar šaldytų daržovių, kad padidintumėte per dieną suvartojamų daržovių kiekį ir sriuba įgautų išraiškingesnį skonį.

Maistinės medžiagos

Sriubos su pupelėmis ir liesa mėsa, pavyzdžiui, žuvimi, turi daug baltymų, gyvybiškai būtinų mūsų organizmui. Pupelės taip pat turi nemažai skaidulų, kurios pagerina virškinimą. Pomidorai yra likopeno ir antioksidantų šaltinis, kurie gali padėti sumažinti vėžio, ypatingai, prostatos vėžio riziką. Skystos daržovių sriubos turi daug vitaminų A ir C. Kreminės sriubos turi daugiau kalcio ir vitamino D.

Mažas kaloringumas

Daugelis sriubų, pagamintų naudojant liesą mėsą, turi itin mažai kalorijų, todėl yra pats geriausias pasirinkimas susirūpinusiems savo svoriu ir besilaikantiems dietų. Naudokite nekaloringo sultinio kubelius ir liesą mėsą, kad sumažintumėte sriubos riebumą.

Taip pat kreminėms sriuboms naudokite liesą pieną arba vietoje to galite rinktis baltųjų pupelių piure, kad sutirštintumėte patiekalą. Kad dar labiau sumažintumėte patiekalo kaloringumą, tačiau neprarastumėte malonaus skonio, atvėsinkite sriubą ir nugriebkite viršuje iškilusius riebalus. Tuomet dar kartą ją pašildykite ir patiekite vakarienei.

Sotumo jausmas

Vanduo sudaro didžiąją dalį sriubos, todėl šis patiekalas greičiau suteikia didesnį sotumo jausmą, nors kalorijų suvartojama mažai. Sriubų valgymas taip pat padeda suvartoti mažiau kalorijų visą likusią dieną. Tai įrodo JAV atliktas tyrimas su studentais. Vieni jų pietums valgė vištienos ir ryžių sriubą, o kiti – vištienos ir ryžių troškinį. Valgiusieji sriubą per dieną suvartojo kur kas mažiau kalorijų ir nejuto jokio alkio.

Verta žinoti

Sriuba yra naudinga tik tuomet, kai visi naudojami ingredientai yra sveiki ir nepiktnaudžiaujama prieskoniais. 99 proc. žmonių pasaulyje kasdien suvartoja daugiau druskos nei rekomenduojama – t.y. daugiau 1,5 mg.

Daugiausia druskos gaunama valgant jau pagamintą maistą – net ir tą pačią sriubą, pirktą parduotuvėje. Kaip sumažinti druskos suvartojimą? Rinkitės sriubas, kuriose vienoje porcijoje yra ne daugiau kaip pusė gramo druskos.

Geriausias pasirinkimas – skystesnės daržovių sriubos. Maždaug viename dubenėlyje tokio patiekalo yra apie pusantro šimto kalorijų. Be to, jeigu įdėsite druskos vos pradėję gaminti, galite būti garantuoti, kad valgysite sūrią sriubą.

Visi skoniai atsiskleidžia tik baigus ją gaminti, todėl greičiausiai gali iš viso neprireikti papildomo žiupsnelio druskos. Būkite kantrūs ir išlaukite iki virimo pabaigos – tik tada patartina prieskoniais pagardinti savo ruoštą patiekalą. Tinkamas kiekis prieskonių dažnai nulemia tiek skonį, tiek sriubos naudingumą sveikatai.

Receptai

Trinta cukinijų sriuba su sūriu

Reikės:

4 puodelių cukinijos (supjaustytos mažais gabaliukais),

2 saujų špinatų,

3 puodelių daržovių sultinio,

pipirų pagal skonį,

120 g fetos sūrio.

Cukinijas nulupkite, išimkite sėklas ir gana smulkiai supjaustykite. Suberkite į puodą, užpilkite sultiniu ir užvirkite. Virkite penkias minutes, sudėkite nuplautus špinatus. Virkite dar dešimt minučių, pagardinkite pipirais. Sutrinkite iki vientisos tyrės elektriniu trintuvu. Tiekiant į sriubą patrupinkite fetos sūrio. Skanaus!

Tiršta pomidorų sriuba su kalakutiena

Reikės:

400 g kalakutienos filė,

850 ml konservuotų pomidorų savo sultyse,

200 g konservuotų kukurūzų,

500 ml sultinio,

2 raudonų paprikų,

1 svogūno,

2–3 skiltelių česnako,

1 valg. š. maltos paprikos,

0,5 arb. š. maltų kmynų,

kelių lašų „Tabasco“ padažo,

druskos,

žiupsnelio cukraus,

petražolių.

Kalakutiena supjaustoma kubeliais, pabarstoma malta paprika, kmynais ir išmaišoma. Svogūnas, česnakas susmulkinami, paprikos supjaustomos kubeliais. Keptuvėje su trupučiu aliejaus apkepinami kalakutienos gabaliukai. Suberiami svogūnai, česnakai, paprikos ir viskas kartu pakepinama dar penkias minutes. Supilamas sultinys, sudedami konservuoti pomidorai ir uždengus paverdama dešimt minučių. Suberiami konservuoti kukurūzai ir sriuba dar paverdama tris minutes. Įlašinami keli lašai „Tabasco“, įberiamas žiupsnelis cukraus, jei reikia įberiama druskos. Tiršta pomidorų sriuba su kalakutiena pabarstoma petražolėmis ir patiekiama. Skanaus!

Pieniška daržovių sriuba

Reikės:

400 gramų šaldytų daržovių (morkos, brokoliai, žiediniai kopūstai, porai, šparaginės pupelės, salierai),

1 litro pieno,

2 kubelių sultinio,

2 šaukštų sviesto,

druskos pagal skonį,

juodųjų pipirų pagal skonį,

bazilikų,

rozmarinų.

Į verdantį maždaug dviejų litrų sultinį sudėkite pakelį šaldytų daržovių ir kelis kartus pamaišę užvirkite. Supilkite pieną, pakaitinkite, bet neužvirkite. Pagardinkite sviestu, druska, rozmarinais, bazilikais bei pipirais pagal skonį. Jeigu turite, apibarstykite smulkintais šviežiais krapais, ar petražolėmis. Skanaus!

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų