Rudens receptas:Pievagrybiais įdarytos bulvės Pereiti į pagrindinį turinį

Rudens receptas:Pievagrybiais įdarytos bulvės

Kulinarijos istorikas Vilius Puronas tvirtina, kad bulvės Lietuvoje atsirado XVIII a., valdant Lenkijos karaliui ir Lietuvos Didžiajam Kunigaikščiui Augustui III. Karaliaus svečiams iš pradžių nepatiko bulvės, tačiau nugalėjo mada jas valgyti ir auginti. Bulvės ypač paplito valdant Jonui Sobeskiui.

Kulinarijos istorikas V.Puronas savo knygoje "Nuo mamutų iki cepelinų" rašo, kad bulviniai vėdarai turi bene didžiausią teisę vadintis lietuvišku tautiniu patiekalu, nes nežinome tautos, kuri savintųsi šią bulvinę dešrą. Tuo tarpu plokštainis, kurį vis dar vadiname kugeliu, – senas vokiškas patiekalas, XIX a. išplitęs Lietuvoje per žydų pakelių karčemas.

Lietuviški didžkukuliai nuo seno atkakliai vadinami cepelinais. Pastarasis pavadinimas, anot V.Purono, susijęs su oreivystės istorija: dėl bulvinių koldūnų (taip prieš Pirmąjį pasaulinį karą buvo vadinami didžkukuliai) formos panašumo lietuviai pradėjo pastaruosius vadinti dirižablių kūrėjo Cepelino vardu.

Sveikais patiekalais garsėjančios kavinės "Suara" šeimininkės siūlo į bulvę pažiūrėti netradiciškai ir pasigaminti lengvą vegetarišką patiekalą.

Vidutinio dydžio bulvė,
2 šaukštai juostelėmis pjaustytų pievagrybių,
2 šaukštai smulkiai supjaustyto svogūno,
1 šaukštas tarkuoto fermentinio sūrio,
aliejaus, bulvių ir kitų prieskonių.

Išvirtą be lupenos didelę bulvę perpjauti išilgai, šaukšteliu išgremžti vidų įdarui. Pastarajam paruošti reikia: supjaustyti šiaudeliais šampinionus ir svogūnus, pridėti prieskonių, apkepti aliejuje.

Įdėjus įdaro į išgremžtą bulvės vidurį, jos viršų pabarstyti tarkuotu fermentiniu sūriu, užpilti nedideliu kiekiu padažo (sviesto ir grietinės mišiniu, pašildytu keptuvėje). Taip paruoštą bulvę reikia pakaitinti orkaitėje, kol išsilydys fermentinis sūris. Prie šio patiekalo tiks Bešamelio padažas, kurį pagaminsime iš 2 šaukštų miltų, 0,5 stiklinės aliejaus, 2 stiklinių vištienos ar grybų sultinio, ropelės svogūno. Į apkeptus aliejuje supjaustytus svogūnus suberti miltus, įpilti karšto sultinio, paskaninti smulkintais petražolių ar salierų lapeliais. Išmaišyti, pakaitinti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų