„Tai – viena turtingiausių Lietuvos muziejuose išsaugotų kolekcijų. Ją galėčiau palyginti su Chaimo Frenkelio kolekcija Šiauliuose. Rinkinys iliustruoja XX a. I–IV dešimtmečių pasiturinčių Kauno verslininkų interjerą“, – pasakojimą M.Žilinsko dailės galerijoje susirinkusiems smalsuoliams pradėjo parodos kuratorė, muziejininkė, menotyros mokslų daktarė Aldona Snitkuvienė.
Būrelis ekskursantų leidosi į dvi sales, kuriose – paveikslai, šviestuvai, žvakidės, vazos, stalo indai ir įrankiai, priklausę daugiausiai Kurtui ir Marijai Tilmansams. Porcelianas, sidabras, atkeliavę čia iš Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos fabrikų ir kitur.
Pirmasis iš Tilmansų šeimos Richardas Tilmansas į Kauną atvyko 1878-aisiais. „Richardas Tilmansas turėjo šešis brolius ir tris seseris. Jų tėvams Vokietijoje priklausė metalo fabrikai. Tėvas Richardui patarė važiuoti ir steigti verslą Kaune. Richardas čia atvažiavo neatsitiktinai – jie su tėvu buvo išstudijavę galimybes investuoti. Pamatė, kad Kaunas yra geroje strateginėje vietoje: į čia nutiestas geležinkelis, šalia – Nemunas, netoli Prūsijos siena. Tilmansai buvo labai verslūs ir netrukus jiems čia priklausė ne tik metalo apdirbimo bendrovė „Broliai Tilmansai ir Ko“, – pasakojo A.Snitkuvienė.
Bendrovė „Broliai Tilmansai ir Ko“ buvo laikoma viena didžiausių bendrovių visoje Rusijos imperijoje. Skirtingu laiku joje dirbo nuo 200 iki 1500 darbininkų. Tilmansai, į Vokietiją repatrijavę Antrojo pasaulinio karo pradžioje, Kaune valdė keletą fabrikų, tarp jų – saldainių ir kakavos fabriką „Tilka“, taip pat Lietuvos komercijos banką, draudimo bendrovę „Lietuvos Lloydas“. Fabrikui priklausė nemažai nekilnojamojo turto Karmelitų rajone, dalį patalpų Tilmansai nuomojo „Kauno audiniams“, „Liteksui“, kariuomenės artilerijos dirbtuvėms, tabako fabrikui „Kontinental“.
Parodoje daugiausia pristatomas verslininko Kurto Tilmanso šeimos palikimas. K.Tilmansas su žmona Marija į Kauną atvažiavo 1906 m. pakviestas dėdės Richardo. Jie įsikūrė vienoje prabangiausių medinių vilų Kaune – Smėlio gatvėje 16 (dabartinė Griunvaldo gatvė). Daugelis parodos eksponatų į muziejų pateko būtent iš šios vilos. Deja, prabangioji vila iki mūsų dienų neišliko. Administracinis akcinės bendrovės „Broliai Tilmansai ir Ko“ pastatas išlikęs, tačiau ir jis mažai teprimena autentišką vaizdą: yra tapęs prekybos centro „Akropolis“ vidinių erdvių dalimi.
Nustebintiems eksponatų gausos – eksponuojama apie 500 muziejaus fonduose esančių garsiai vokiečių šeimai priklausiusių daiktų – muziejininkė paaiškino: „Tilmansai nebuvo meno kolekcininkai – jie tiesiog tokioje aplinkoje gyveno.“
Naujausi komentarai