VII tarptautinis Kauno kino festivalis (TKKF) pristato specialią Ukrainos filmų programą, kurią sudaro šios šalies kūrėjų pastarųjų metų darbai.
Įkalintas Maskvoje
Anot šios programos dalies sudarytojo Deniso Nikitenkos, tai ypatinga galimybė praplėsti savo žinias apie pačią Ukrainą, ukrainiečius, socialinę aplinką ir šalies kultūrą, pažinti ukrainiečių filmų kūrėjų menines vizijas bei pasaulėžiūros ypatybes.
Ukrainos filmų programoje – vaidybinės ir dokumentinės kino juostos. Tarp jų – ir garsiojo naujosios ukrainiečių šiuolaikinio kino meno bangos, žinomos kaip "Piktieji ukrainiečiai", iniciatoriaus bei dalyvio, trumpametražių filmų antologijų "Bukagalviai. Arabeskos" ir "Sudie, Ukraina", sulaukusių išskirtinio tarptautinio pripažinimo bendraautorio Volodymyro Tycho ilgametražis vaidybinis filmas "Žaliastriukė". Šis 2013 m. sukurtas filmas buvo atrinktas į "Naujųjų režisierių" programą 61-ajame San Sebastiano kino festivalyje.
Išskirtinio dėmesio verti ir režisieriaus Olego Sencovo 2011 m. sukurto debiutinio ilgametražio filmo "Žaidėjas" seansai. Filmas pasakoja apie jaunuolį Kosą, daugiausia laiko praleidžiantį prie kompiuterinių žaidimų ir trokštantį laimėti pasaulinį kompiuterinių žaidimų čempionatą.
2012 m. "Žaidėjas" pristatytas Roterdamo kino festivalio programoje "Šviesi ateitis" ir yra apdovanotas įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose.
2014 m. gegužę filmuojant antrą filmą "Raganosis", O.Svencovas buvo apkaltintas teroristinių veiksmų planavimu, suimtas ir Rusijos saugumo tarnybos atstovų išvežtas į kalėjimą Maskvoje. Režisierius neigia jam pateiktus kaltinimus, aiškina buvęs pagrobtas ir kankinamas.
O.Svencovas kaltina Rusijos valdžią atėmus iš jo Ukrainos pilietybę ir sieja suėmimą su veikla Kijevo bei Maskvos konfliktu. Viešą kampaniją dėl jo paleidimo yra pradėję ir tokie kino industrijos atstovai kaip Agnieszka Holland, Kenas Loachas, Mike'as Leigh, Pedro Almodovaras.
Lietuviams aktualios temos
Svarbiausias šių metų TKKF Ukrainos programos akcentas – laiko patikrintas Dzigos Vertovo šedevras "Entuziazmas: Donbaso simfonija", kurį pažiūrėti kino teatre yra išties unikali galimybė. Šis kūrinys bus rodomas specialioje programoje"Mito kūrimas ir žlugimas" kartu su Oleksandro Ratiy "Sugrįžimais".
Trečias programos ilgametražis filmas – vaidybinė Darijos Onyščenko drama "Nostalgija Rytams". Debiutinis režisierės filmas, pasirodęs 2012 m. ir jau spėjęs susilaukti mūsų žiūrovų simpatijų, gvildena ir Lietuvai aktualią emigracijos problematiką.
Trijuose Europos miestuose besirutuliojančiomis trimis meilės istorijomis keliami svarbūs kalbos barjero veikiami socialinės atskirties ir tapatybės klausimai: kas lemia artimuosius tėvynėje palikusio emigranto sprendimą gyventi svetimoje šalyje?
Socialiniai akcentai
Trijose programose bus pristatyta net devyniolika trumpametražių filmų.Tarp jų – žinomos Ukrainos rašytojos ir režisierės Irynos Cilyk "Minėjimas", kuriame pagrindinį Ženios, išgyvenančios sudėtingą atsisveikinimą su gimtaisiais namais, vaidmenį atlieka lietuvių aktorė, Auksinio scenos kryžiaus savininkė Toma Vaškevičiūtė; Kanų kino festivalyje "Auksinę palmės šakelę" trumpametražių filmų kategorijoje pelniusi režisierės Marynos Vrodos 2011 m. juosta "Kryžius".
Žiūrovai išvys žmogaus bejėgiškumo Dievo akivaizdoje ir nužmogėjimo klausimus originaliai interpretuojantį V.Tycho filmą "Mirties angelas". TKKF ekranuose bus parodytas ir 2012 m. Lokarno kino festivalyje Sidabrinį leopardą pelnęs režisieriaus Myroslavo Slabošpyckio ekperimentinis vaidybinis filmas "Radioaktyvios atliekos", pasakojantis apie Černobylio miestelyje gyvenančią ir su branduolinėmis atliekomis dirbančią porą bei nekintantį, išorinių jėgų diktuojamą jų kasdienybės ritmą, taip pat kiti tarptautinio pripažinimo sulaukę, aktualias socialines ir egzistencines temas savitai gvildenantys ukrainiečių kino kūrėjų darbai.
TKKF vyks rugsėjo 24-spalio 5 d.
Naujausi komentarai