Keramikos muziejuje ketvirtadienį 18 val. atidaroma Elvyros Teresės Petraitienės personalinė paroda „Ugnelės dovanos“.
E. T. Petraitienės keramikos paroda yra dovana visiems besiilgintiems šviesių kūrinių, kuriuose gėris yra tiesiog apčiuopiamas.
„Mano anūkės kartais ima ir tas skulptūrėles apkabina, pabučiuoja“, – prasitaria parodos autorė. Nuostabos kupinomis akimis į mus žvelgiančios, ornamentais mirguliuojančios skulptūros pavadintos senųjų baltų deivių ir dievų, mitologinių būtybių vardais. Visos jos sukurtos „Vienaragių šilo“ sodyboje, Maksimonių kaime, netoli Merkinės, Varėnos rajone. Menininkė įsikūrė čia kartu su dviem sūnumis ir dukra, visa šeima sodyboje užsiima keramika.
E. T. Petraitienė (g. 1940) yra profesionali keramikė, nuo 1964-ųjų iki pat Nepriklausomybės dirbusi monumentalios interjero keramikos srityje. Jos sukurti keraminiai pano puošė ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos, Azerbaidžano, Estijos, Vidurio Uralo interjerus. Kauniečiams gerai žinomas šios autorės pano Kauno muzikiniame teatre. Daugiau nei pusė E. T. Petraitienės monumentalios kūrybos sunaikinta Lietuvoje prasidėjus euroremontų vajui.
Parodoje eksponuojamas skulptūras autorė ėmė kurti iš pakaunės persikrausčiusi į „Vienaragio šilo“ sodybą. Pati autorė šiuos savo kūrinius kukliai ir meiliai vadina „balvonėliais“. Tai vienas iš tų retų atvejų, kai profesionaliam menininkui pavyksta savo darbuose atskleisti ir parodyti visą liaudies meno grožį. Geležingas Merkinės molis suteikia skulptūroms specifinį raudoną atspalvį ir net ausiai malonų skambesį stuktelėjus. Dalis parodoje eksponuojamų darbų išdegta juodosios keramikos būdu, kuris Merkinės apylinkėse turi itin senas, išpuoselėtas tradicijas.
Parodos autorė kukliai vertina savo kūrybines pastangas ir meistriškumą, visus nuopelnus atiduodama ugniai. Menininkė mano, kad būtent ugnis nuskaistina jos „balvonėlius“, suteikia jiems nemirtingumo, iš nykstančio netobulo molio grumsto perverčia į tvarią ir skaisčią keramiką.
Kas? Elvyros Teresės Petraitienės personalinė paroda „Ugnelės dovanos“
Kur? Keramikos muziejuje, Rotušės a. 15, Kaune
Kada? 2015 m. gegužės 7 d. – birželio 29 d.
Naujausi komentarai