Interaktyvus projektas
„Nematomas draugas“ – V forto erdvėse gimusi spektaklio idėja apie du draugus, kurie niekada nesusitinka, bet nujaučia apie vienas kito buvimą. Mokslo metams dar neįsibėgėjus, rugsėjo 9 d., penktadienį, netradiciniame spektaklyje laukiami moksleiviai. Rugsėjo 10-ąją į nuotykį leistis kviečiami visi norintys.
Spektaklio metu kūrybinė komanda vaikus kviečia atrasti ir kartu tyrinėti 140 metų siekiančią Kauno tvirtovės V forto istoriją, gamtos pažinimo ir draugystės temas. Vaikai bus įtraukti į tikrą detektyvą: iki šiol forte vyksta labai paslaptingų dalykų. Du pagrindiniai spektaklio veikėjai krečia vienas kitam smagias ir netikėtas išdaigas, palieka žinučių, kartu liūdi ir džiaugiasi, bet iki šiol vienas kito nėra matę. Kas jie tokie? Gal jie tiesiog nematomi?
Kiekviena aplankyta forto erdvė atskleis po mažą paslaptį ir leis vis labiau priartėti prie atsakymo.
Erdvė: ypatinga V forto aplinka ir jo nuolatiniai gyventojai spektakliui „Nematomas draugas“ suteiks žiūrovų įsitraukimą skatinančios mistikos. / Organizatorių nuotr.
Atrasti iš naujo
Tai jau antrasis festivalio organizatorių Renatos Bartusevičiūtės ir Paulinos Pranciškos Nešukaitytės režisuojamas spektaklis vaikams. Pirmasis spektaklis „Sekretas“ pernai pasakojo Panemunėje stovinčio namo istoriją.
„Kaip ir praeitų metų spektaklį, taip ir šių, vadiname spektakliu-nuotykiu. Tikime, kad paslaptingos V forto erdvės pažadins vaikų smalsumą ir vaizduotę, po pasirodymo jie išeis ne tik kupini įspūdžių, bet ir žinių apie patį fortą. Mūsų tikslas – suteikti galimybę ne tik patirti, koks įdomus, įvairus ir skirtingas gali būti teatras, bet ir pamatyti, kaip ta pati erdvė, turinti labai aiškią paskirtį, skirtingomis aplinkybėmis gali būti panaudojama visiškai skirtingai“, – pasakoja scenarijaus autorė ir režisierė R.Bartusevičiūtė.
„Praeitų metų vaikiško spektaklio kūrybinis procesas nustebino mus pačias: mes atrodome Panemunę, nors abi esame kaunietės, pamatėme ją visai kitomis akimis. Šių metų spektaklis netikėtai nuvedė ne tik į forto ir Kauno karinės istorijos pažinimą, bet ir į gyvūnijos pasaulį. Manau, kad ir spektaklio žiūrovai galės pasimėgauti ne tik menu, bet ir naujomis žinomis apie ten namus radusius gyvius. Nekuriame istorinės rekonstrukcijos, priešingai, fortą norime pripildyti magiškų ir paslaptingų dalykų“, – pasakoja spektaklio režisierė ir scenografė P.P.Nešukaitytė.
Nekuriame istorinės rekonstrukcijos, priešingai, fortą norime pripildyti magiškų ir paslaptingų dalykų.
Kurti padedanti aplinka
Pagrindinius vaidmenis atliks Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai Kamilė Lebedytė ir Motiejus Ivanauskas. Pasak aktorių, prisijungti prie šio spektaklio paskatino jo kitoniškumas. Kol scenarijus yra popieriuje, viskas atrodo kaip painus detektyvas: juk visos erdvės turi labai specifinius pavadinimus: puskaponieriai, kazematai, sandėliai, ventiliacijos šachtos. Bet kai esi vietoje, pačiame forte, ir seki pasakojimo linija, viskas vyniojasi tarsi siūlų kamuoliukas.
Kūrybinė komanda pasakoja, kad kuriant šį spektaklį buvo svarbu papasakoti ne tik linksmą dviejų veikėjų draugystės istoriją, bet per ją papasakoti ir paties V forto istoriją. Prieš kurdama scenarijų, komanda fortą apvaikščiojo kartu su gide Vita Valantikonyte, kuri dirba „Kauno tvirtovės parke“ – organizacijoje, prižiūrinčioje visus Kauno tvirtovės fortus ir siekiančioje šį paveldą pritaikyti šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
„Kūrybinio proceso metu buvo svarbu ne tik susirinkti kiek įmanoma daugiau žinių apie fortą iš rašytinių šaltinių, bet tas istorijas išgirsti gyvai, vaikštant po konkrečias erdves. Spektaklis neapkrautas faktais, tai ne istorinė ekskursija. Atrinkti faktai šmaikščiai įpinami į mūsų pagrindinių veikėjų išgyvenimus ir gyvenimo istoriją. Tikime, kad taip papasakotą istoriją vaikai kur kas geriau prisimins ir ją supras“, – pasakoja R.Bartusevičiūtė.
Ne tik pramogauti, bet ir edukuoti
Norintiems daugiau ir plačiau sužinoti V forto istoriją, šeštadienį, rugsėjo 10 d., po spektaklių organizuojama ekskursija su gide. Visi norintys bus kviečiami pasilikti ir dar kartą forto erdves pažinti tik istorinių faktų kalba.
Prieš pradėdama kūrybinį procesą komanda taip pat konsultavosi ir su Kauno marių regioninio parko biologu Mindaugu Kirstuku. Buvo svarbu sužinoti, ar vykdomos veiklos nesutrukdys fortuose gyvenantiems šikšnosparniams. Biologas nuramino, kad būtent šis fortas nelabai mėgstamas šių gyvūnų. Pasak jo, „tai nedidelis, prapučiamas fortas, kuriame nėra tinkamų požemių masinei šikšnosparnių žiemavietei. Galima rasti pavienių rūšių, bet ne tiek, kad dėl kurios nors būtų įsteigtas draustinis ar specialiai kitais būdais saugoma teritorija“. Be to, vasarą, kai šikšnosparniai yra aktyvūs, įvairi veikla fortuose galima. Kūrybinė komanda tikina, kad šikšnosparnių bijoti neverta, o ir spektaklio metu vieną kitą tikrai bus galima sutikti.
Naujausi komentarai