Komfortas gerai pažįstama būsena kiekvienam: vieniems – per tai, kiek jo patyrė, kitiems – kiek nepatyrė… Šia paroda skatinama susimąstyti apie lengvumo, paprastumo būsenos mūsų gyvenime egzistavimą, reikšmę ir poveikį asmeniniams sprendimams ir jų rezultatams.
Paroda kviečia diskutuoti apie patogumo mūsų gyvenime paieškas ir jo nagrinėjimą. „Komfortas – klastinga sąvoka: ji gali reikšti ir teigiamus, ir neigiamus dalykus tuo pat metu, – sako menininkė. – Parodoje siekiama atskleisti komforto dvilypumą: kad tai yra ir žmogaus siekiamybė, ir kartu didžiausias tobulėjimo trikdis.“
Iš tiesų, komforto tema liečia daug gilesnes egzistencines dilemas. Dažnai ši jausena matoma kaip prieglobstis, tačiau neretai ji tampa ir spąstais, stabdančiais žmogų siekiant tikslų, sėjančiais nepasisekimo baimę, o tai atgraso nuo paprasčiausio prigimtinio noro bandyti.
Už pavadinimo slypi ir įdomios techninės detalės. „Komfortas juvelyrų profesinėje kalboje (žargonu) reiškia, kad vidinėje žiedo dalyje bus nuimti statūs kampai ir vidinė žiedo dalis įgaus aptakesnę ir dažnai patogesnę formą. Parodos idėja ir kilo iš šio savotiško kalambūro“, – sako kūrinių autorė.
Paroda yra išskaidyta į tris potemes. „Komforto ištakos“ grąžina lankytojus į vaikystę – laikotarpį, kai patogumas ir saugumas buvo savaime suprantami. Tai ramus, patogaus gyvenimo tarpsnis be kovos už būvį, tačiau tai nėra amžina. „Komforto paieška“ atskleidžia natūralų žmogaus ir gyvosios gamtos siekį kurti saugią aplinką. „Komforto interpretacijos“ analizuoja, kaip komfortas veikia asmenybės raidą, skatindamas permąstyti, ar per ilgai užsitęses patogumas neveda prie pavojingo sąstingio.
Ekspozicijoje lankytojus pasitinka juvelyrikos dirbiniai su šiaudinių sodų motyvais, gintaro inkliuzais ir japoniškos zen estetikos elementais. Šie simboliai žymi tiek ramybę, tiek būtinybę peržengti asmenines ribas.
Anot galerijos vadovės, meno kuratorės Mildos Gineikaitės, paroda išsiskiria ne tik temos aktualumu, bet ir technine ir menine kokybe. „Juvelyrinių kūrinių ir objektų paroda „Komfortas II“ išsiskiria iš kitų galerijos pristatomų parodų pasirinkto medžiagiškumo ir formos prasmėmis. Jaučiamas lengvumo įspūdis, linijų ir formų dermė, išreiškiamas individualus kūrėjos santykis su pasirinkta tema“, – sako ji.
Juvelyrė I. Žekevičiūtė – viena jų. Tai jauna menininkė, neseniai pradėjusi savo kūrybos kelią. 2022 m. ji baigė juvelyrikos dizaino studijas Kopenhagos dizaino ir technologijų kolegijoje Danijoje. 2024 m. Ievai buvo skirta Lietuvos kultūros tarybos pradedančiojo kūrėjo stipendija.
Kas? I. Žekevičiūtės juvelyrinių kūrinių ir objektų paroda „Komfortas II“.
Kur? VDU menų galerija „101“, skliautinė rūsio salė, Muitinės g. 7, Kaunas.
Kada? Atidarymas – balandžio 4 d. 17 val. Veiks iki balandžio 29 d. Darbo laikas: I–V 14–17 val.
Naujausi komentarai