M.K.Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas bei Rietavo Oginskių istorijos muziejus M.Žilinsko galerijoje pristatys švietėjišką-kultūrinę programą iš renginių ciklo "Polonezų kelias".
Atsisveikinimo šokis
1786 m. į Abiejų Tautų Respublikos Seimą buvo išrinktas kunigaikštis Mykolas Kleopas Oginskis. Jam tada buvo 21 metai. "Tarnauti Tėvynei!" – toks buvo šios neeilinės asmenybės – diplomato, paskutinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės finansų ministro, Tado Kosciuškos sukilimo tarybos nario gyvenimo credo.
Dramatiški istorijos lūžiai lėmė, kad ne valstybinės pareigos ir "tarnystė Tėvynės labui", o muzikinis palikimas M.K.Oginskiui pelnė pasaulinę šlovę. Jo vizitine kortele tapo polonezas – a-mol Nr. 13 "Atsisveikinimas su Tėvyne" – nesenstantis, nesunaikinamas muzikinis tėvynės ilgesio ir laisvės testamentas.
Iš bekraščių tolių prakilniu ilgesiu atvilnijusi polonezo melodija, jo raiškiai moduliuoti atsikartojantys akordai, optimistinės vilties motyvas smelkte įsismelkia į širdies ir vaizduotės gelmes, primindamas dramatiškus XVIII a. įvykius, kai Abiejų Tautų Respublikos, kartu ir Lietuvos vardas ilgam buvo ištrintas iš Europos politinių žemėlapių. M.K.Oginskis priklauso tai didžiųjų patriotų kartai, kuri pirmoji ir išgyveno tėvynės praradimo katastrofą.
Garsiosios giminės keliais
Ilgus dešimtmečius šios neeilinės asmenybės atminimą dengusi užmarštis palengva pradėjo sklaidytis tik prieš 25–30 metų. Kai 2005 m. Oginskių kultūros paveldo puoselėtojai pradėjo diskusiją dėl M.K.Oginskio (1765–1833) 250-ųjų gimimo metinių įprasminimo, abejonių nekėlė tik viena – žmonių širdys yra atviros jo nemirtingam kūriniui "Atsisveikinimas su Tėvyne".
Vienu iš svarbiausių jubiliejinės programos tikslų tapo M.K.Oginskio muzikinio palikimo sisteminimas, sklaida ir populiarinimas šiandieniame pasaulyje. Bendromis pastangomis buvo subrandinta ir pradėta įgyvendinti šviečiamosios-koncertinės programos "Mykolo Kleopo Oginskio polonezų kelias" idėja.
Unikalių autentiškumo bruožų šiai programai suteikė tai tai, kad jos sklaidos renginiuose su plačiai žinomais Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos atlikėjais daugelį kartų dalyvavo ir M.K.Oginskio provaikaitis, kompozitorius, pianistas Ivo Zaluskis iš Didžiosios Britanijos. 2006–2012 m. "Polonezų kelias" pristatytas ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir mažesniuose bei Baltarusijioje – dešimtyse su Oginskių vardu susijusių istorinių vietovių.
Rudeninė stotelė
Šiemet kovą "M.K.Oginskio polonezų kelias" startavo aštuntą kartą. Išskirtinis šiųmečio projekto bruožas tas, kad jį pristatė jauni, talentingi prestižinių Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos muzikinės kultūros įstaigų (Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos, Maladečino M.K.Oginskio muzikos kolegijos, Gnesinų vardo Rusijos muzikos akademijos) atlikėjai. Pirmą kartą buvo nutiestas toks ilgas muzikinės kultūros kelias: Rietavas–Vilnius–Maladečina–Minskas–Maskva.
Rudeninę 2013 m. polonezų kelio programą pradeda ne kartą ankstesniuose renginiuose dalyvavęs instrumentinis trio "Trio de Vilna", kurį sudaro pagarsėjęs smuikininkas Zbignievas Levickis, fleitininkė Žibutė Valkaitytė ir nenuilstantis Oginskių giminės muzikinio paveldo puoselėtojas, kultūros istorikas, pianistas Andžejus Pileckis. Švietėjišką programos misiją atliks Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
Koncerto Kaune programoje – Mykolo Kleopo Oginskio, Mykolo Kazimiero Oginskio, Karolio Oginskio, Felikso Janevičiaus, Motiejaus Radvilos, Johanno Sebastiano Bacho, Jeano Baptiste'o Loiellet, Georgo Philipo Telemanno kūriniai.
Kas? Koncertas "M.K.Oginskio polonezų kelias".
Kur? M.Žilinsko galerijoje.
Kada? Spalio 24 d. 17 val.
Naujausi komentarai