Šiandien ne taip paprasta sutikti žmonių, tiesiog spinduliuojančių pozityvia energija ir ja nuoširdžiai bei besąlygiškai besidalijančių su kitais. Būtent tokius žmones subūrė muzikinis projektas "Šviesos misterija", kuriame, pasitelkiant menų sintezę, į muziką bandoma pažvelgti itin plačiai.
Projektas subūrė profesionalius, tarptautinėse ir Lietuvos scenose nuolat koncertuojančius muzikantus ir menininkus: Kristiną Siurbytę (klasikinis vokalas), Akvilę Garbenčiūtę (džiazinis vokalas), Ingridą Kurienę (koncertinės kanklės, perkusija), Mildą Kazakevičiūtę (smuikas, klavišiniai), Marių Bučį (gitara, perkusija), Virginiją Kochanskytę (aktorė), Viltę Kazlauskaitę (šokis), Aleksandrą Jankauską (choreografija), Tautvydą Stanelį (projekcijų ir šviesų režisierius) ir Eriką Mineikį (garso režisierius). Projekto metu gimė naujas, netradicinis netikėtai tarpusavyje derintų muzikos instrumentų skambesys, leidžiantis naujai išgirsti klasikinės, folkloro, džiazo, miuziklo ir popmuzikos šedevrus.
Ir inkaras, ir burės
Projektas ypatingas ir tuo, kad kurtas be jokios finansinės paramos, tiesiog iš asmeninių menininkų lėšų, šiems siekiant padovanoti savo vidinės šviesos dalelę. Idėja sukurti šį projektą gimė solistėms K.Siurbytei ir A.Garbenčiūtei, žvelgiant į daugybę aplink esančių nelaimingų žmonių ir didelio noro juos iš tų nelaimių liūno ištraukti.
"Projektas atsirado iš didelio noro žmonėms paskleisti šviesą, kad jie nustotų niurzgėti, ir prisimintų, jog į Žemę atėjo ne tik valgyti ir pyktis. Kad prisimintų savo misiją. Prisiminti, kas esi, prisiminti, kad žmogus yra daugiau nei buitis", – pagrindinę projekto idėją pristatė K.Siurbytė.
"Šviesos misterijos" kūrėjai nenorėję pasiduoti ypač liūdnoms ar arba paviršutiniškoms nuotaikoms. Kaip jie sako, "čia bus ir inkaras, ir burės". Kiekvienas čia turės galimybę pasisemti šviesos, to pozityvumo ir optimizmo.
"Projekto sumanytojos Kristina ir Akvilė labai stipriai įkvėpė kitus žmones prisidėti – dirbti iš idėjos ir visiškai tuo tikėti. Tad niekam negaila nei laiko, nei savo pinigų. Šiuo metu nedaug projektų, koncertų ir kitų renginių, kurie nėra orientuoti į finansinę naudą. Šis projektas yra tarsi išnešiotas vaikas. Jame atsispindi kiekvieno čia grojančio, dainuojančio, šokančio šviesi energija, kiekvieno kiekviena detalė yra priekabiai išieškota", – atviravo šokėja V.Kazlauskaitė.
Įkvėpimas – iš gamtos
"Šviesos misteriją" galima labiau pavadinti miuziklu-pasaka, pasakojančia apie žmogų ir kolektyvinės pasąmonės archetipus. Žmogaus – it keliaujančio piligrimo – vaidmenį įkūnys aktorė V.Kochanskytė. Ji atvers žmogaus būties svarbiausius momentus – susitikimus su kitais žmonėmis, viltį, nusivylimą, laimės pojūtį, ieškojimą, praradimą, vidines audras ir nušvitimą. Žmogų nuolat sergės trys fėjos, šią istoriją paversiančios itin pasakiška tiek vizualiai, tiek prasmės atžvilgiu.
"Norime į sceną atnešti pasaką. Nežinau, kiek žmonių dar tiki ja, nes pasaka yra nutolusi. Tad grąžinimas pasakiškos šviesos yra tiesiog būtinas. Žmonėms reikalinga šviesos injekcija ir priminimas atsigręžti į gamtą, nes mes visi esame jos dalis", – sakė A.Garbenčiūtė.
Projekto artistės prisipažįsta, kad ir gyvenime joms tenka būti fėjomis 24 valandas per parą, skleidžiant kitiems tą vidinę šviesą ir meilę gamtai. Fėjiški pokštai lydėję ir kūrybinio proceso metu. Įdomus sutapimas – šokėja V.Kazlauskaitė, kūrusi ir fėjų drabužius, yra prisijaukinusi gamtą, domisi ekologija, vaistažolėmis. Neatsitiktinai ji jau dešimtmetį kuria kostiumus iš natūralaus pluošto ir pati juos dažo gamtiniais dažais – yra skrupulingai išsityrinėjusi, kokia spalva nudažo tam tikras žolės ar žievės nuoviras.
Tiesa, dažant šiam pasirodymui skirtas šilkines sukneles, jos išėjo neįprastų spalvų: vietoj pilkos – pilka su violetiniu atspalviu, vietoj rusvos – su rožiniu atspalviu, vietoj raudonos – su koralinės spalvos atspalviu.
Visai tai pati šokėja aiškina taip: "Argentinoje susipažinau su indėnu šamanu, supažindinusiu mane su ten išvystyta ryšio su gamta kultūra. Aš jo paklausiau, kas konkrečiai mūsų projekte padėtų paskleisti tą šviesą. Man pasiūlė sugrįžus eiti į mišką ir kalbėtis su medžiais, su fėjomis ir prašyti jų pagalbos. Tai aš ir padariau. Ir paprašiau fėjų, kad jos vadovautų kuriant kostiumus", – nekasdiene patirtimi dalijosi V.Kazlauskaitė.
Vaikystės pasakų skambesys
Pasakiška atmosfera "Šviesos misterijoje" kuriama ir pasitelkiant muziką. Projekto kūrėjai ieškoję ypatingo, fėjiško muzikos skambesio, čia ir gimęs kitoks požiūris į įprastų muzikos instrumentų įprastą skambesį. Visų naudojamų instrumentų skambesys labai moteriškas ir švelnus.
"Iš pradžių galvojome, kad gal reikia boso, kontraboso, bet paskui svarstėme, kad jei juos įpinsime, tai jau nebus fėjiškas skambesys. Juk fėja yra skraidanti, ji yra virš žemės, švelni ir tyra, ir ta muzika, pilna aukštų tembrų, prilygstanti žmogaus balsui, ir yra fėjų muzika. Man pasakos būtybės asocijuojasi su arfomis, kurios skambesį kuria Ingrida su kanklėmis. Tai skambesys iš mano vaikystės pasakų", – muzikinį sprendimą apibūdino A.Garbenčiūtė.
Fėjišką kanklių skambesį atradusi profesionali kanklininkė I.Kurienė džiaugiasi, kad jai pavyko praplėsti šio instrumento galimybes, o ne tik į jį žvelgti kaip į instrumentą, skirtą polkoms akompanuoti.
"Man didelė garbė, kad pakvietė į šį projektą groti koncertinėmis kanklėmis. Šis instrumentas yra pamirštas ir retas žino, kad jo galimybės – labai plačios ir kad kanklės – vienas iš arfos pakaitalų. Pasirodyme šiek tiek pagrosiu ir perkusijos. Taip pat grosiu vandeniu ir įvairiais buitiniais daiktais, skleidžiančiais negirdėtai įdomų garsą klausytojo ausiai", – teigė I.Kurienė.
Išskirtinis reginys
Projektas atskleidė ir jo kūrėjų poetinį talentą. Visi dainų žodžiai buvo išversti į lietuvių kalbą, siekiant, kad žmonėms būtų suprantama, apie ką dainuojama. Vertimas nėra pažodinis, o atspindintis kūrinio dvasią, išryškinantis lietuviško žodžio grožį.
Dainas apgaubs ir choreografo Aleksandro Jankausko sustyguotas šokis, atskleidžiantis pasakišką dvasią. Tačiau tai nebūsiąs baletas – greičiau neoklasika. Prie muzikos, šokių ir įspūdingų kostiumų bus priderintos ir vaizdo projekcijos, padėsiančios žiūrovams nusikelti į stebuklingą mitinį pasaulį.
Projekto kūrėjai vienbalsiu tikino: jiems smagu groti, jausti tą ore plazdantį lengvumą, kuriamą ir šokio judesiu, ir balsu, ir ore plevenamais šilkais.
"Jau tradicija tapo, kad stalai turi būti nukrauti siekiant pamaitinti kūną, o čia unikali proga pamaitinti ir sielą. Kviečiame pasinaudoti šia galimybe, nes nežinome, kada "Šviesos misterija" bus parodyta antrą kartą. Tikimės, kad tai nebus vienetinis pasirodymas", – išskirtinį renginį žadėjo projekto kūrėjai.
Kas? Muzikinis projektas "Šviesos misterija".
Kur? Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje.
Kada? Gruodžio 27 d. 16 val.
Naujausi komentarai