Vibrafonas ir A. Pushkarevas – ypatingų galimybių duetas Pereiti į pagrindinį turinį

Vibrafonas ir A. Pushkarevas – ypatingų galimybių duetas

2016-10-10 09:48

Kauno valstybinėje filharmonijoje koncertuosiantis svečias iš Ukrainos Andrei Pushkarevas pristatys unikalų instrumentą, dažnai liekantį šimtmečius skaičiuojančių instrumentų šešėlyje, – vibrafoną.

A. Pushkarevas
A. Pushkarevas / DMN nuotr.

Dirba elektros variklis

Toli gražu ne kiekvienas, besidomintis muzika, iškart pasakytų, kas yra vibrafonas. Daugelis žinančių šį instrumentą jį yra girdėję kaip vieną iš didelio orkestro mušamųjų grupės instrumentų. Savo išvaizda, skambesiu ir grojimo technika primenantis marimbą ar ksilofoną primenantis instrumentas ypatingas tuo, kad jame įmontuotas elektros variklis, kuris besisukdamas periodiškai atveria ar užveria rezonatorių angas. Taip išgaunamas vibruojantis garsas, dėl kurio instrumentas ir buvo pavadintas vibrafonu.

Jis sukonstruotas XX a. pradžioje. Instrumentų meistras iš Indianapolio Hermanas Winterhoffas prie marimbos pabandė prijungti elektros variklį, norėdamas išgauti naują instrumento skambesį.

Populiarus to meto muzikantas Louisas Frankas Chiha, išgirdęs naują instrumentą, juo taip susižavėjo, kad įrašė du kūrinius, kurie netrukus tapo radijo ir šokių klubų hitais. Taip instrumentas išpopuliarėjo ir keletas firmų ėmė jį gaminti serijiniu būdu, naudodamos pavadinimus "vibrafonas" (angl. vibraphone) bei "vibraharpas" (angl. vibraharp).

Palaimintas L.Armstrongo

Šiuo metu šis instrumentas gaminamas daugelyje instrumentų gamyklų Vokietijoje, Anglijoje, Japonijoje, Prancūzijoje ir JAV. 1930 m. vibrafoną išgirdo legendinis atlikėjas Louisas Armstrongas, kuris instrumentą įjungė į savo orkestro "Armstrong's Sebastian New Cotton Club" sudėtį. Būtent šis kolektyvas įrašė pirmąjį oficialiai įregistruotą vibrafono įrašą "Memories of You".

XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje muzikantas Gary Burtonas sumanė naują grojimo vibrafonu būdą, panaudodamas ne dvi, o keturias lazdeles ir sukurdamas savitą grojimo jomis techniką. Muzikos tyrėjai teigia, kad vibrafono istoriją galima dalyti į du periodus: iki Burtono ir po Burtono. Yra žinoma atvejų, kai atlikėjai vibrafonu groja penkiomis ar net šešiomis lazdelėmis.

Vibrafonas dažniausiai tapatinamas su džiazo muzika. Dėl unikalaus tembro šio instrumento garsai dažnai skamba kino filmų takeliuose ir populiariosios muzikos kūriniuose. Akademinės muzikos pasaulyje vibrafono tembrą panaudojo Dmitrijus Šostakovičius, Igoris Stravinskis, Benjaminas Brittenas, vėliau sukurta kūrinių vibrafonui solo su orkestru ar unikalių duetų, kaip Dariuso Milhaudo koncertas marimbai ir vibrafonui.

Ypatingų galimybių

Kauno valstybinės filharmonijos lankytojai turės puikią progą pasinerti į stebuklingą vibrafono muzikos pasaulį. Bendradarbiaudamas su projektu "Vaidilos klasika", A.Pushkarevas atliks programą, pavadintą pagal Richardo Rodgerso dainą "Mano mėgstamiausieji dalykai" (angl. "My favorite things").

Šis Kijeve gimęs atlikėjas su muzika bendravo nuo mažumės: vaikystėje grojo pianinu, o sulaukęs keturiolikos metų susidomėjo mušamaisiais instrumentais. Pirmuosius savo kūrinius, tarp kurių – keletas kompozicijų vibrafonui, jis parašė dar studijuodamas Kijevo konservatorijoje. Nuo tada talentingas muzikas nepaprastai pamilo vibrafoną, atradęs jį kaip ypatingų galimybių instrumentą. Atlikėjas teigia, kad vibrafonas gali nunešti klausytojus į naujų, jaudinančių garsų ir spalvų kupiną pasaulį.

Pirmasis plataus atgarsio sulaukęs jauno atlikėjo įvertinimas – 1995 m. vykusiame prestižiniame konkurse "Nauji Ukrainos vardai" pelnyta pirma vieta. Po ketverių metų jis tapo garsaus smuikininko Gidono Kremerio suburto kamerinio orkestro "Kremerata Baltica" nariu. Tuo pat metu universalumu pasižymintis mušamųjų instrumentų virtuozas grojo įvairiuose ansambliuose, įrašė keletą albumų, kuriuos išleido "Deutsche Grammophon", ECM ir "Nonesuc". A.Pushkarevo valdomi timpanai skamba orkestro "Kremerata Baltica" kompaktinėje plokštelėje "After Mozart", kuri buvo apdovanota "Grammy" prizu.

Bene didžiausio pripažinimo muzikos pasaulyje sulaukė asmeninis A.Pushkarevo projektas "Bach Vibrations", kuriam įvairiais talentais apdovanotas kūrėjas aranžavo ir žinomų džiazo pianistų Oscaro Petersono, Dave'o Brubecko, Chicko Coreos stiliais įrašė penkiolika Johanno Sebastiano Bacho dvibalsių invencijų. Šis albumas pateko į Vokietijos kritikų kasmet sudaromą geriausių įrašų sąrašą kaip novatoriškas reiškinys muzikos pasaulyje.

Vienas naujausių A.Pushkarevo darbų – originaliai perteikti gruzinų kompozitoriaus Giyos Kancheli muzikos kino filmams ir teatro spektakliams įrašai. Šį albumą atlikėjas įrašė su G.Kremeriu ir bandonininku iš Argentinos Dino Saluzzi.

Kauno valstybinės filharmonijos klausytojai koncerto metu galės mėgautis virtuozišku A.Pushkarevo grojimu, unikaliu vibrafono tembru, ir sumaniai šiam instrumentui pritaikytais Astoro Piazzollos, R.Rodgerso bei paties A.Pushkarevo kūriniais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra