Pereiti į pagrindinį turinį

Baras ir mokykla – po vienu stogu?

2016-06-11 02:00

Kauno miesto savivaldybė nebemato reikalo riboti atstumų nuo alkoholio prekybos vietų iki švietimo, sveikatos priežiūros, policijos įstaigų ar maldos namų. Galima numanyti, kad kai kam tokia laisvė bus naudinga.

Iškrausčius muziejų, čia ketina įsikurti ir mokykla, ir naktinis klubas.
Iškrausčius muziejų, čia ketina įsikurti ir mokykla, ir naktinis klubas. / Evaldo Šemioto nuotr.

Atrišo rankas

Pernai Seimui pakoregavus Alkoholio kontrolės įstatymą, Kauno valdžia suskubo panaikinti apribojimus, kokiu atstumu nuo švietimo įstaigų, religinių bendruomenių draudžiama prekyba alkoholiu.

Dabar aiškėja, kad, nelikus tokio ribojimo, po vienu stogu buvusio Ryšių istorijos muziejaus pastatų komplekse ketina įsikurti ir privati pradinė mokykla, ir naktinis klubas. Jo pašonėje – Kauno arkivyskupijos kurija ir Kunigų seminarija.

Kaip išaiškino licencijas verslininkams išduodančio savivaldybės Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Rasa Palevičienė, pernai pakoreguotuose teisės aktuose savivaldybei nebeliko įpareigojimo nustatyti ribojančius atstumus tarp alkoholio prekybos vietų ir švietimo bei kitų panašių įstaigų.

"Atstumus nustatyti pareigos nebėra. Anksčiau teisės aktuose buvo pasakyta, kad savivaldybė privalo nustatyti, o pakeitus įstatymą savivaldybei suteikta teisė tai daryti. Jeigu kreipiasi į savivaldybę kas nors iš tų įstaigų, mokyklų ar bažnyčių ir išdėsto rimtus motyvus, kad kyla problemų, tada savivaldybės taryba gali atsižvelgti į motyvuotą prašymą ir nustatyti ribojantį atstumą arba uždrausti prekybą alkoholiu, bet mes dar tokių prašymų negavome", – aiškino R.Palevičienė.

Teise dar nepasinaudojo

Anksčiau taryba buvo nustačiusi atstumus, kuriais draudžiama prekyba alkoholiu nuo švietimo ir ugdymo įstaigų. "Buvo skaičiuojama 15 m nuo įeigos iki įeigos, pavyzdžiui, nuo mokyklos iki baro įeigos. Įėjimas čia suprantamas ne kažkur oru ar per pievą, o takais, kaip pagal Kelių eismo taisykles vaikštome", – paaiškino R.Palevičienė.

Jos manymu, toks anksčiau galiojęs privalomas įpareigojimas nustatyti ribojančius atstumus buvo tik formalumas. "Tai toks didžiųjų urbanizuotų miestų pralindimas pro rakto skylutę, nes miestuose to padaryti neįmanoma. Vienijomės ir siūlėme padaryti ne prievolę, o teisę, ir įrodėme, kad reikia suteikti teisę pačiai savivaldybei apsispręsti, jeigu yra motyvuotas prašymas", – aiškino R.Palevičienė.

Ji pavirtino, kad anksčiau galiojęs apribojimas, kokiu atstumu draudžiama alkoholio prekyba iki švietimo ir ugdymo įstaigų, dabar panaikintas. "Tas tarybos sprendimas, kuriuo buvo įpareigota nustatyti licencijų išdavimo tvarką, dabar panaikintas", – sakė Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja.

Anot jos, dabar administracijos direktoriaus įsakymu yra patvirtinti tik techniniai dalykai, kaip išduodama licencija.

R.Palevičienė sakė, kad naujos redakcijos Alkoholio kontrolės įstatyme išplėstas sąrašas renginių, kuriuose savivaldybė gali apriboti prekyba alkoholiu. "Pareigos nėra. Suteikta teisė, o ta teise pasinaudosime, jeigu matysime reikalą. Renginių vyksta gausybė", – pridūrė Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja.

Dzūkai pasielgė griežtai

Toks Kauno valdžios uolumas panaikinti buvusius ribojimus stebina, juolab kad kitos savivaldybės visiškai priešingai pasinaudojo pakoreguoto įstatymo suteiktomis teisėmis.

Po rezonansinio įvykio, kai sausio 2-osios naktį Kėdainių rajone, Saviečių kaime, neblaivus vyras du savo mažamečius vaikus įmetė į šulinį, Seimas ir Vyriausybė ėmė svarstyti, kaip apriboti prekybą alkoholiu, o Lazdijų rajono savivaldybė jau šių metų vasarį pasinaudojo Alkoholio kontrolės įstatymo suteikta teise ir uždraudė prekiauti alkoholiu ir masinių renginių metu, ir 500 m atstumu nuo savivaldybės ugdymo įstaigų teritorijų.

Apribota ir prekyba alkoholiu prie policijos, ligoninės, sveikatos centro. Skelbiama, kad prekybos alkoholiu atstumas iki šių vietų – dar mažesnis: iki policijos komisariato – 30, iki ligoninės 50, iki sveikatos centro – 100 m.

Siūlo blaiviai mąstyti

"Nėra gerai, kai alkoholio prekybos vietos yra šalia mokyklų, bet turbūt ne visais atvejais", – taip į ribojimų panaikinimą Kaune pažvelgė savivaldybės Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Ina Pukelytė.

"Kai mokyklos yra pačiame miesto centre, ypač mažesniuose miestuose, ir šalia veikia prekybos centras, nelogiška, kad prekybos centras turėtų kraustytis kur nors toliau dėl to, kad šalia yra mokykla. Visokių atvejų yra ir kiekvienu atveju reikia žiūrėti ir blaiviai mąstyti", – svarstė politikė.

Pasiteiravus, ar skirtingai reikėtų vertinti prekybą alkoholiu parduotuvėse, kur žmogus tik įsigyja, ir kavinėse, baruose ar naktiniuose klubuose, kur alkoholis vartojamas, I.Pukelytė neturėjo aiškaus atsakymo. "Kiek pamenu, 15 m ta riba nebuvo labai didelė. Kaune turime pavyzdį: "Aušros" gimnaziją ir šalia esantį klubą. Nežinau, ar tas klubas kaip nors paveikia tos mokyklos vaikus. Visur turi būti sveikas protas", – tikino komiteto pirmininkė.

Paklausta, kaip vertina tai, kad buvusio Ryšių istorijos muziejaus patalpose ketina įsikurti pradinė mokykla ir naktinis klubas, tarybos narė nuo vertinimų išsisuko: "Aš šito dalyko nežinau ir tikrai negaliu komentuoti, nes visiškai nesu susipažinusi" ir dar kartą pridūrė, kad iš tiesų šalia mokyklų tokių vietų neturėtų būti.

Naktinės "kultūros" nenori

Kauno vyskupai sako nesidžiaugiantys, kad nebeliko ribojančių atstumų iki prekybos alkoholiu vietų. Dvasininkai nerimauja ir dėl būsimos kaimynystės buvusio Ryšių istorijos muziejaus patalpose.

"Ką nors komentuoti dėl naktinio baro ar alkoholio prekybos dar nelabai ką ir galime, nes kol kas neturime oficialios informacijos, o girdime tik gandus, sklandančius viešojoje erdvėje. Jie, žinoma, mums kelia nerimą", – sakė Kauno arkivyskupijos kurijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas.

Anot jo, žinia, kad buvusio Ryšių istorijos muziejaus pastate ketina įsikurti mokykla, dvasininkus nuramino, nes tikėtasi, kad buvusio kultūros židinio – muziejaus – vietoje, kur vykdavo koncertai, kultūriniai susitikimai, parodos, formuojasi kažkas pozityvaus.

"Renginių metu triukšmo čia būdavo, bet su naktiniu klubu nėra ką lyginti. Dabar atrodo, kad krypstama kitokios "kultūros" link", – apgailestavo D.Chmieliauskas.

Vadina demokratijos grimasomis

Jo manymu, verslininkų užmojai atrodo paradoksalūs įvairiais aspektais. "Žinoma, arkivyskupijos kurija yra institucija, bet pašonėje – Kunigų seminarija, kurios bažnyčia sekmadieniais tarnauja žmonėms. Kokius vaizdus matys sekmadienį į pamaldas besirenkantys tikintieji? Kita vertus, prie pat stovi vyskupo Motiejaus Valančiaus paminklas. Bus tarsi gyvas priekaištas", – svarstė arkivyskupijos kurijos atstovas.

Pasak D.Chmieliausko, būsimos mokyklos vadovybė galėtų reaguoti, jeigu jų pašonėje planuojamas naktinis klubas. "Na ir kas, kad ne tuo pačiu paros metu, bet negi jų edukacinei programai nekenks, jeigu vaikučiai žinos, kad jų pašonėje naktimis šėlsta kitokios mūzos?" – retoriškai klausė pašnekovas.

D.Chmieliauskas užsiminė, kad panaikinti apribojimai nuo prekybos alkoholiu vietų iki įvairių įstaigų, vyskupus liūdina. "Dėl atstumų panaikinimo dar neturime į ką reaguoti, bet jeigu tendencijos plėsis, liūdna. Prekybos alkoholiu įstatymo pataisos greičiausiai buvo daromos, kad būtų mažinamas alkoholio prieinamumas dėl visuomenės sveikatos, saugumo ir kitų dalykų, bet jeigu jos yra apverčiamos aukštyn kojomis ir jomis pasinaudojama priartinant alkoholį arčiau švietimo įstaigų ar religinių pastatų, tai yra demokratijos grimasos. Viena vertus, skelbiama, kad Kaunas pilnas kultūros, kita vertus, matome, kad ta kultūra kažkaip keistai transformuojasi, tikros kultūros židinių mąžta. Tikėkimės, kad visuomenė duos valdžiai apie tai žinoti", – viliasi arkivyskupijos kurijos atstovas spaudai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų