Neatitiko standartų
"Situacija yra tokia, kad dokumentų neturime ir nebežinome, nuo ko pradėti", – į sudėtingą padėtį atsidūrusių namo gyventojų padėtį nusakė vienas iš bendrijos valdybos narių Vytas Loda. Chemijos g. 9-asis daugiabutis yra buvęs bendrabutis.
Per bendrijos gyvavimo metus būta ir geresnių, ir prastesnių laikų, tačiau ir vėl ėmus pirmininkauti Virginijui Sedelskiui bendrija vis klimpo į skolas paslaugų tiekėjams.
"Jis nieko mums nesako. Kadangi sutartis su tiekėjais pasirašęs V.Sedelskis, jis ir gauna teismų nutartis. Mes net nežinojome, kad už skolas mums grasina nutraukti vandens tiekimą. Jau kokie trys mėnesiai gyvename be karšto vandens", – bėdas pasakojo prie namo susirinkęs būrys gyventojų.
Skolos auga
Viena namo gyventojų Birutė Pečiulaitienė čia atsikraustė prieš penkerius metus. "Kai pirkau butą, buvo pateikti visi reikiami dokumentai, kad jo pardavėjai neturi jokių skolų. Tačiau apie tai, kad bendrija yra įsiskolinusi, niekas net neužsiminė", – pasakojo B.Pečiulaitienė.
Moteris tvirtino pati sudariusi sutartis su paslaugų tiekėjais, gauna mokesčių lapelius, pagal juos moka mokesčius ir sau ramiai gyvena. Nei sudarant sutartis, nei kada nors vėliau niekas neužsiminė apie didžiules namo bendrijos skolas. "Nežinau, ar būčiau pirkusi šį butą, jei būčiau žinojusi apie tas skolas", – pareiškė B.Pečiulaitienė.
Pasak gyventojų, ir dabar kiekvienas butas atskirai nėra kam nors įsiskolinęs, tačiau bendrijos skolos įspūdingos. Žmonės guodėsi, kad bendrija, atstovaujama pirmininko V.Sedelskio, nuo 2010 m. nemoka mokesčių už šaltą vandenį, kuris naudojamas karštam vandeniui ruošti.
Gyventojų skaičiavimu, bendrijos bendra skola už vandenį – apie 12 tūkst. eurų, "Kauno švarai" – 11 tūkst. eurų, dar skolingi ir už elektrą. Tikslių skolų dydžių gyventojai tvirtino nežinantys, nes tik pirmininkui, kaip juridiniam asmeniui, paslaugų tiekėjai gali pateikti duomenis.
"Mes siūlėme paslaugų tiekėjams tas skolas paskaičiuoti kiekvienam gyventojui, sudėlioti mokėjimo grafiką, tačiau mums buvo paaiškinta, kad taip negalima padaryti", – guodėsi gyventojai, norintys atsikratyti skolų kupros ir gyvenimą pradėti nuo nulio.
Pirmininkas ar ne?
"Kauno diena" įsitikino, kad V.Sedelskis nelaiko savęs bendrijos pirmininku. Jam paskambinus, jis prisistatė valdybos nariu. Gyventojai situaciją aiškina kitaip. Esą 2014 m. V.Sedelskis atleido buhalterę ir pats save iš bendrijos pirmininko pareigų.
Tokį savo žingsnį gyventojams V.Sedelskis motyvavo tuo, kad esą nesikauptų skolos "Sodrai". Naujausiais duomenimis, 301-oji bendrija, kurios pirmininku ir toliau vardijamas V.Sedelskis, "Sodrai" yra skolinga per 2 tūkst. eurų.
Gyventojai įsitikinę, kad norėdamas atsisakyti pirmininko pareigų, V.Sedelskis turėjo kreiptis į bendrijos valdybą – perduoti visą dokumentaciją.
"Kiek metų prašiau, kad parodytų metinį balansą ar dar kažką. Nieko nėra", – tvirtino vienas valdybos narių V.Loda.
Buvęs policininkas
Gyventojai mėtė žvilgsnius į vieną iš namo langų. "Tas gėlėmis apkaišytas langas ir yra bendrijos pirmininko", – patikslino Lina Žutautienė, name gyvenanti 20 metų. Moteris atviravo apie pirmininko išsisukinėjimus, nerišlią kalbą aiškinant sudėtingą namo situacija. Pačiam V.Sedelskiui situacija nepasirodė sudėtinga.
"Nežinau, ar čia viešinti reikia. Nepasitaręs su valdybos nariais negaliu. Turiu šaukti susirinkimą ir tada žinočiau. Šiaip bendrija laikosi. Nėra baisu, bet yra sudėtinga. Užblokuota bendrijos sąskaita. "Kauno švara" yra padavusi į teismą", – nuotrupas barstė V.Sedelskis.
Jis neslėpė, kad yra skolų ir už elektrą, vandenį, tačiau pažadas "Kauno dienai" pasitarti su bendrijos valdyba ir pasikalbėti taip ir liko tik pažadu. Kitą dieną V.Sedelskis neatsiliepė telefonu.
Gyventojai jau kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą dėl pažeisto viešojo intereso. Gautas atsakymas iš prokuratūros gyventojus kiek išgąsdino. Gyventojų pareiškimas dėl pirmininko V.Sedelskio savivalės patikslinti ir procesiniam sprendimui priimti persiųstas į Dainavos policijos komisariatą.
"V.Sedelskis yra buvęs policininkas ir dirbo Dainavos policijos komisariate. Baiminamės, kad ten nebūtų kažkaip pražiūrėta", – nerimo neslėpė V.Loda.
Nutraukta sutartis
Ieškodami išeities iš keblios situacijos, bendrijos nariai bandė pasisamdyti administravimu užsiimančią bendrovę.
Birželį gautas atsakymas nuliūdino. Sutartis nutraukta. Nurodyta, kad bendrija neperdavė būtinų dokumentų naujam administratoriui.
"Administratoriai mums paaiškino, kad neturėdami dokumentų jie negali perimti mūsų namo, negali bendrauti nė su vienu paslaugų tiekėju, kuriems bendrija įsiskolinusi. Jie neturi už ko kabintis ir negali lyg niekur nieko imtis administruoti mūsų namo", – dėstė gyventoja L.Žutautienė. Moters žodžius tikslino V.Loda: "Pirmininkas neturėjo ką perduoti. Greičiausiai jis nieko neturi."
Gyventojai puse lūpų pasidalijo ir savo įtarimais apie galimą lėšų pasisavinimą. "Buvo laikas, kai mes mokėjome mokestį bendrijos reikmėms. Kur dingo pirmininko džipas? Gal automobilis buvo pirktas iš tų pinigų?" – nepasitenkinimą pirmininku dėstė L.Žutautienė.
Laukia patarimo
Dar vieną pagalbos šauksmą raštu Chemijos g. 9-ojo namo gyventojai nusiuntė į Kauno savivaldybę mero pavaduotojui Vasilijui Popovui. Atsakymo dar laukia. Vienas seniausiai gyvenančių name Romas Gaigalas šyptelėjo, kad savivaldybei turėtų būti aktuali šios namo bendrijos situacija – vienas butas šiame name priklauso jai.
"Buvo periodas, kai savivaldybė neigė čia turinti socialinį būstą, tačiau atidžiau patikrinę susigriebė, kad iš tiesų. Paaiškėjo netgi tai, kad savivaldybės būstas turi skolų. Vėliau skolų situacija lyg ir buvo išspręsta. Girdėjau, kad rengiamasi kažką apgyvendinti", – dėstė R.Gaigalas.
Žmonės tvirtino nepuoselėjantys iliuzijų, kad didelė skolų kupra kažkaip bus nurašyta. Jie tikisi sulaukti pagalbos ir patarimo, kaip jiems elgtis susidariusioje situacijoje.
Komentaras
Vasilijus Popovas
Kauno mero pavaduotojas
Bėda, kai bendrijos pirmininkas pradeda savivaliauti. Savivaldybė negali atleisti pirmininko iš pareigų. Tai gali padaryti tik bendrijos nariai. Tokiais kebliais atvejais gyventojams patariu kreiptis į teismą. Yra buvę, kad prašiau savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojų spustelėti pirmininką, kad atiduotų dokumentus. Chemijos g. 9 situacijos tiksliai nepamenu, tačiau panašiu keliu eiti patarsiu ir šio namo gyventojams. Paprastai kalbant, kartais reikia pagąsdinti pirmininką. Panašių bendrijų mieste yra daugiau. Savivaldybė įkūrė ir poskyrį, kuris kontroliuoja bendrijas ir jų pirmininkus. Gal turėsime tam skyriui perduoti adresą. Šiuo metu gero patarimo gyventojams, deja, neturiu. Dar vienas iš variantų galėtų būti prašyti seniūno pagalbos. Seniūnas su policijos įgaliotiniu galėtų paraginti pirmininką pateikti dokumentus, o paskui jau galima galvoti apie kito pirmininko išrinkimą arba administratoriaus pasirinkimą. Jei yra kokių nors įtarimų dėl finansinių bendrijos reikalų, tai turėtų kreiptis į Finansinių nusikaltimų tarnybą. Ši tarnyba gali pareikalauti visų finansinių dokumentų. Civilinėmis priemonėmis tokių klausimų neišspręsi.
Naujausi komentarai