Besaikis noras bet kokiomis priemonėmis pasipelnyti iš statybų prestižinėje Kauno vietoje ant kojų sukėlė Tvirtovės alėjos 7-ojo namo kaimynus. Užmojis šioje jautrioje erdvėje įsprausti didžiulį daugiabutį užkliuvo ir urbanistams.
Įžūlus akibrokštas
"Mes ne prieš ir nieko nenorime uždrausti – tegul stato, bet tegul daro tai protingai. Tegul naujas statinys įsiterpia į susiformavusią erdvę, o ne užgožia mūsų erdves", – įsitikinęs šalia Tvirtovės alėjos 7 planuojamų statybų gyvenantis Stanislovas Bartkevičius.
Kaunietis sako, kad kaimynystėje gyvenantys senbuviai griebėsi už galvų pamatę planus į jautrią ir jau susiformavusią Žaliakalnio erdvę įsprausti keturių aukštų, šešiolikos butų statinį.
"Mums tas pastatas iš pietų pusės visiškai užstos saulę. Kur stovės jų automobiliai? Šiukšlių konteineriams vietų irgi nenumatyta. Nežinau, kas kaltas, kad tokios lengvabūdiškos statybos planuojamos, bet matome, kad su daug kuo jau viskas suderinta ir visiems viskas gerai", – stebėjosi S.Bartkevičius. Anot jo, netoliese neseniai pastatyti keli nauji namai, tačiau jie puikiai įkomponuoti į esamą erdvę ir niekam nekliūva, o planai šiame sklype – kaip įžūlus akibrokštas.
Gretimų sklypų ir namų savininkai jau surinko daug informacijos ir sausio 18-ąją raštu kreipėsi į miesto savivaldybę dėl projekto teisėtumo.
S.Bartkevičius užsiminė, kad pirminiai planai, kuriuos matė kaimynai, buvo dar didesni, o antrajame projekto variante esą pastatas šiek tiek pažemintas. Vis dėlto kaimynai nerimauja, kad gali būti apgauti, nes taip ir neaišku, koks projektas gali būti palaimintas ir kas galiausiai išdygs jų namų pašonėje.
Stebina sutapimai
Seną šiame sklype stovintį medinuką, kurio dalis jau nugriauta, o jo vietoje turėtų iškilti daugiabutis, nuo pernai ženklina keisti sutapimai.
"Kauno diena" rašė, kaip pernai lapkritį ugniagesiai dvi dienas iš eilės skubėjo gesinti naujų namų apsuptyje užsilikusio prieškario laikų medinuko. Pirmą kartą ugnis įsiplieskė lapkričio 20-ąją, likus kelioms minutėms iki vidurnakčio. Tąkart nudegė nemažas plotas prieškarinės statybos namo stogo dangos ir dalis medinių konstrukcijų.
Nepraėjus nė parai, lapkričio 21-ąją, apie pusę vienuolikos vakaro, vėl pranešta apie degantį tą patį prestižinėje vietoje esantį apleistą pastatą. Šį kartą degė dalis sienos ir durys. Ugniagesiai konstatavo, kad pirmojo gaisro priežastis – pašalinis ugnies šaltinis. Jokių techninių priežasčių įsiplieksti ugniai nebuvo rasta. Tuomet namo kaimynai pasakojo, kad neseniai viena šio namo dalis buvo parduota aukcione. Ar gaisrą galėjo sukelti benamiai, ar tai buvo padaryta tyčia, norint išvalyti sklypą, kuriame jau tuomet planuotos statybos, neaišku.
Keistas ir dar vienas sutapimas – gaisras apleistame name kilo prieš pat sandorį, kai sklypą su statiniu įsigijo bendrovė "Tvirtovės alėja". Įdomu ir tai, kad ši bendrovė, galinti užsiimti bet kokia veikla, buvo įkurta vos prieš mėnesį iki sandorio įregistravimo. Praėjus kelioms dienoms po to, kai ugniagesiai numalšino liepsnas, namuką ir sklypą įsigijusi bendrovė "Tvirtovės alėja" papildomais piniginiais įnašais savo įstatinį kapitalą padidino nuo 2,5 tūkst. iki 100 tūkst. eurų. Iš viešai skelbiamos informacijos matyti, kad bendrovė turi vienintelį darbuotoją – direktorę Astą Morkūnienę. "Kauno dienos" žiniomis, šioje istorijoje minima ir Liudviko Morkūno pavardė.
Projektą turės taisyti
"Jie kreipėsi dėl statybos leidimo išdavimo, bet mes projektą atmetėme, nes nesilaikyta kai kurių architektūrinių reikalavimų, buvo ir daugiau klaidų. Projektą reikės taisyti", – informavo savivaldybės Mesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius.
Anot jos, sklypą su mediniu namuku įsigijusi bendrovė visus įgaliojimus atlikti projektavimo ir kitas procedūras suteikė projektuotojui Antanui Jonauskiui.
Ar tikrai vietoj seno medinuko iškils keturių aukštų daugiabutis? "Galimybė statyti yra. Jie nori daugiabučio, bet daugiabutis daugiabučiui nelygu. Daugiabutis – toks namas, kuriame yra trys ir daugiau butų, bet paprastai statant naują statinį norima maksimumo ir dar daugiau", – pastebėjo N.Valatkevičius.
Jo teigimu, Tvirtovės alėjoje 7 planuoto statyti daugiabučio projekte užkliuvo netinkamai apskaičiuotos ir suprojektuotos vietos automobiliams, per maži atstumai iki šalia esančių gyvenamųjų namų, nesilaikyta ir kai kurių kitų reikalavimų. "Tikrinsime ir tai, ar tinkamai buvo organizuoti projekto viešieji svarstymai. Turime žinių, kad viešajame svarstyme kaimynams buvo pateikta vienokia informacija, mus jau pasiekė kitokia. Gyventojai parašė skundus. Melo kojos trumpos", – pastebėjo Mesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas.
Pataikauja užsakovams?
N.Valatkevičius neslėpė nuostabos dėl to, kad šioje situacijoje galėjo būti bandoma kai ką nuslėpti ir apgauti suinteresuotus asmenis.
"Ten tokie jauni žmonės gana agresyviai kovoja už savo vietą po saule ir taip bando įeiti į rinką, tik nemanau, kad galima tai daryti bandant apgauti ir kaimynus, ir kolegas architektus, ir valstybę. Turime dirbti kaip vaikų darželių auklėtojos, bandydami pagauti ir paauklėti nesąžiningai besielgiančius projektuotojus", – apgailestavo savivaldybės atstovas.
N.Valatkevičius prisipažino pastebintis tendenciją, kai jauni projektuotojai pataikauja tik vienai pusei, ir tai jam kelia nerimą.
"Jaunimas pataikauja užsakovams ir bando mūsų profesionalumą. Matoma tik viena pusė – užsakovas, nors yra kaimynai, aplinka, visuma, ir reikia bendro sutarimo, o ne priešpriešos", – svarstė Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas.
Tik dvylika butukų?
Projektuotojas A.Jonauskis nenorėjo pripažinti, kad naujo daugiabučio projektas buvo parengtas netinkamai, ir dėl to neišduotas statybos leidimas.
"Ne, mes negavome statybos leidimo, nes yra procesas, viskas – tik derinimo stadija. Yra kai kurie dalykai dėliojami, ir tiek. Nėra ten jokių koregavimų. Mes visus normatyvus išlaikome", – tikino A.Jonauskis.
Jis neigė, kad nesilaikyta reikiamų atstumų iki esamų namų. "Ne, visus atstumus išsaugojame. Nežinau, kas ką ten šneka. Viskas jau beveik prie pabaigos", – dievagojosi projektuotojas. Jis neigė ir tai, kad yra nesklandumų dėl stovėjimo vietų automobiliams.
"Pirmiausia galvojome daryti didesnį, paskui klientas sumažino pastatą iki 3 aukštų, ir 12 automobilių ten normaliai telpa. Planuojama 12 butukų, o iš pradžių manėme daryti 16. Pats klientas nusprendė sumažinti", – aiškino A.Jonauskis.
Vienbutis? Neįmanoma!
Pasiteiravus, ar dėl planuojamų statybų nėra nesutarimų su kaimynais, A.Jonauskis tikino, kad esą yra tik vienos kaimynės, kurios garažas stovi ant sklypo ribos, skundas. "Ji kelia per daug reikalavimų. Aš ją suprantu, bet, kiek žinau, jos pagrindinis motyvas, kad ten būtų vienbutis gyvenamasis namas. Tai neįmanoma", – pareiškė projektuotojas. Anot jo, sklypas skirtas daugiabučiam namui statyti ir visai nesvarbu, kad iki šiol čia stovėjo nedidelis medinukas.
"Aišku, ten sklypas yra ne stačiakampis, raizgytas. Atstumų normatyvą mes visiškai išlaikome. Kaimynė jaudinasi, kad mašinos pro pat jos tvorą važinės. Nieko panašaus. Mašinos ta įvaža, kaip yra dabar, įvažiuos į parkavimo vietas po namu. Vienintelis dalykas – antro ir trečio aukšto gyventojai pro langus matys jos kiemą. Miestas yra urbanizuota teritorija, daug kas ką mato, neįmanoma paslėpti", – apie esamą situaciją dėstė A.Jonauskis.
Jis taip pat neigė įtarimus, kad viešieji projekto svarstymai galėjo būti surengti netinkamai. "Mes netgi rengėme du svarstymus: didesnį, o paskui, kai klientas sumažino statinį, dar vieną svarstymą. Šitas statinys atitinka visus statybos reglamentus, o visas triukšmas, kuris, matau, prasideda, yra perdėtas", – tikino A.Jonauskis.
Naujausi komentarai