"Į Kauną atvažiavau mokytis 1938 m. Buvau linkusi į menus, todėl būdama penkiolikametė nedvejodama tapau išraiškos šokių pradininkės Lietuvoje Danutės Nasvytytės mokine jos įsteigtoje Ritminės gimnastikos ir išraiškos šokio studijoje. Dar vaidinau teatre. Kai baigiau studijas Kūno kultūros institute, dirbau fizinio lavinimo mokytoja. Daugiausia, net 30 metų, – anuometėje 14-ojoje vidurinėje mokykloje, kuri dabar pavadinta V.Adamkaus gimnazija", – pasakojo 93 metų buvusi pedagogė Elena Namajuškaitė.
Šalia jos stovintis Aleksoto bendruomenės centro pirmininkas, buvęs minėtos mokyklos mokinys Zenonas Šalna šyptelėjo: "Dabar suprantu, kodėl jūs, mokytoja, per fizinio lavinimo pamoką mokėte baleto judesių ne tik mergaites, bet ir mus, berniukus."
Z.Šalna prisiminė ir mokyklos direktoriaus pavaduotoją Karolį Ivanauską, kuris ne tik pats mėgo žaisti stalo tenisą, bet ir skatino tai daryti būsimas stalo teniso žvaigždes Astą ir Romą Giedraitytes. Z.Šalna prisiminė buvusį braižybos ir piešimo mokytoją Balį Šarūną, kurio prieš 50 metų iš smulkių akmenėlių sudėliotos sportininko ir lietuvaitės figūros tebepuošia mokyklos interjerą.
Parengė unikalų leidinį
Kolegų dėmesio sulaukė renginyje dalyvavęs E.Namajuškaitės kolega Juozas Kazėnas, toje pačioje mokykloje dėstęs anglų kalbą. Šį itin garbaus amžiaus pedagogą į šventę atvežusi Aleksoto seniūnė Liukrecija Navickienė sakė, kad ji aplankė mokytoją renginio išvakarėse ir rado skaldantį savo kieme malkas. "Tai pamačiusi pasiūliau mokytojui socialinio darbuotojo paslaugas į namus, tačiau jis kategoriškai atsisakė", – pasakojo seniūnė.
J.Dobkevičiaus progimnazijos, kuri sovietmečiu vadinosi 17-ąja vidurine mokykla, buvusi lietuvių kalbos mokytoja Aldona Jankauskienė prasitarė, kad per trejus metus parengė knygą, skirtą šiemet 170-ąjį gimtadienį švenčiančiai pagrindinei Kauno gatvei – Laisvės alėjai. A.Jankauskienė aprašė kiekvieną Laisvės alėjos namą, surinko kai kurių kauniečių prisiminimus, daugybę nuotraukų. Dabar leidinio autorė ieško rėmėjų šiai unikaliai knygai išleisti. A.Jankauskienė nedrąsiai pasidžiaugė, kad knygą jau parems rotariečiai.
Kita toje pačioje mokykloje dirbusi mokytoja Aldona Kairienė išgarsėjo anksčiau, kai išleido tris knygas, pasakojančias apie Aleksotą.
Įvairiapusė asmenybė
Aleksoto seniūnijos salėje kalbintas buvęs 14-osios vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Aleksandravičius rankose laikė pluoštą jo paties sukurtų ir iliustruotų sveikinimų atvirukų. Juose puikuojasi paties mokytojo sukurti tekstai. Net ir eiliuoti. Be to, susirinkusiems kolegoms jis lūpine armonikėle pagrojo jaunystės laikų melodiją, o viena jo mokinių priminė, kad šitą pedagogą greičiausiai galima laikyti ir protmūšių pradininku sovietmečio Lietuvoje – jis jau 1964–1965 m. rengdavo naujoje mokykloje, įsikūrusioje Bitininkų gatvėje, vyresnių klasių mokinių erudicines – būtent taip anuomet vadinosi šis mokytojo sumanymas – varžybas.
"Į 14-ąją vidurinę mokyklą atvažiavau dirbti iš Šėtos, kur išgarsėjau sumontavęs senoje jaujoje, stovėjusioje šalia mokyklos pastato, elektros generatorių – juk negalėjau fizikos mokyti be elektros. Netrukus ant jaujos sienos atsirado užrašas "Čia pirmoji Šėtos elektrinė". Sutikau važiuoti į Kauną dirbti direktoriaus pavaduotoju. Taip aš 1960 m. patekau į senąją medinę 14-ąją vidurinę mokyklą, kuriai vadovavo šiemet miręs Vytautas Štukas", – prisiminimais dalijosi V.Aleksandravičius.
Rūpinasi kolegomis
Kalbinant buvusią 14-osios vidurinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoją Eugeniją Saldaitienę, paaiškėjo, kad būtent ji drauge su L.Navickiene pasirūpino įkurdinti vienišą garbaus amžiaus E.Namajuškaitę Panemunės senelių globos namuose.
E.Saldaitienė, pamačiusi renginyje Saulių Patacką, prisiminė, kad gyveno kaimynystėje su kolega Viktoru Senkumi, Marija ir Antanu Patackais. Pastarieji abu mokytojavo 14-ojoje vidurinėje mokykloje, augino tris sūnus: Algirdą, Saulių ir Gintarą.
"Pokario laikai buvo itin sunkūs, ir, kiek atsimenu, M.Patackienė siuvo namie pūkines antklodes, kad papildytų skurdų šeimos biudžetą. Aš, beje, iš pradžių dirbau 14-ajai vidurinei mokyklai priklausiusioje aštuonmetėje mokykloje, kuri veikė Maironio sesers namuose. Juose dabar įsikūręs vienuolynas", – pildė į susitikimą su buvusiais mokytojais atėjusių mokinių žinių spragas E.Saldaitienė.
Naujausi komentarai