Rusijos pilietis Alikas Minibajevas net ir labai norėdamas negali pamiršti Kauno. Lietuviško verslo keliai ir klystkeliai jį privertė kreiptis pagalbos į teisėsaugą. Tikėjęsis čia įkurti verslo plėtros į Europą tašką, rusas turi tik skolos vekselį.
Užbūrė kalbomis
Verslūs A.Minibajevo norai atvėso po pirmojo sandorio. Kalbėdamas su "Kauno diena" rusas neslėpė, kad jį nustebino, jog verslo partneris buvo toks nekantrus ir jį apgavo jau per pirmąjį sandorį.
"Planuose buvo sandoriai už gerokai didesnes pinigų sumas. Nesuprantu, kodėl taip skubėta pasipelnyti iš paties pirmo bandymo", – stebėjosi verslininkas.
Pasak A.Minibajevo, planas buvo paprastas – pelningai parduoti grikius. Viskas prasidėjo 2012 m. pradžioje. Kompanija "Apibaltiv", kuriai vadovavo Raimundas Kazlauskas, pasiūlė bendradarbiauti. Lietuviui pasisekė užburti rusą gražiomis frazėmis ir vaizdingomis pelną garantuojančiomis lentelėmis. Negana to, lietuvis rusui net oficialiuose raštuose gyrėsi pažintimis su aukštais šalies pareigūnais, tarp jų ir buvusia žemės ūkio ministre Kazimira Prunskiene.
Kompanijos "Trade Logistics" savininkas ir direktorius A.Minibajevas įkūrė bendrovę Lietuvoje "Lita Power", kurios direktoriumi paskyrė kaunietį R.Kazlauską, nes jį rekomendavo savas A.Minibajevo žmogus Rusijoje.
Sandorio planas nesudėtingas: "Trade Logistics" parduoda kruopas jų pačių įkurtai bendrovei Kaune "Lita Power". Pastaroji grikius jau didesne kaina parduoda kitiems pirkėjams.
Neįprastas sandoris
140 tonų grikių kruopų vilkikais pajudėjo iš Rusijos. Tačiau A.Minibajevą pasiekė pirmas pavojaus signalas. "Raimundas nustebino, kad nebenori imti kruopų, nors jos jau buvo muitinėje. Jis paaiškino, kad esą stipriai krito grikių kruopų kainos", – prisiminė A.Minibajevas.
Rusijos verslininkas statytiniui Lietuvoje R.Kazlauskui patarė nieko nedaryti be jo žinios. A.Minibajevas skubiai išskrido į Kauną, tačiau, kaip vėliau paaiškėjo, tuo metu R.Kazlauskas įvykdė sandorį. Tačiau 140 tonų grikių kruopų už beveik 399 tūkst. litų bendrovei "Lita Power" pardavusi "Trade Logistics" liko prie suskilusios geldos.
Telefonu Rusijos verslininkas iš R.Kazlausko sužinojo, kad visos kruopos jau parduotos žemesne kaina, nei jos buvo įsigytos Rusijoje. "Skirtumas buvo katastrofiškas. Įsivaizduokite, jis mums įsipareigojo sumokėti 30 rublių, o pardavė po 7 rublius už kilogramą. Patyrėme 130 proc. nuostolį", – apytikrį pavyzdį pateikė A.Minibajevas.
Už labai "palankią" kainą R.Kazlauskas grikius pardavė bendrovei "Galinta ir partneriai".
Pasirašė vekselį
A.Minibajevo įtarimai, kad jis įtrauktas į aferą, sustiprėjo, kai atvykęs į Kauną jis tik trumpai galėjo pabendrauti su R.Kazlausku. Verslininką iš Rusijos gerokai nustebino statytinio elgesys, kai savininkas atvyksta firmos reikalais, o direktorius randa daugybę priežasčių išvykti ir nebendrauti.
Po kelių mėnesių A.Minibajevas ir vėl atvyko į Kauną aiškintis su savo įsteigtos įmonės direktoriumi. "Dalį pinigų už pigiai parduotus grikius jis mums grąžino, pasirašė 128 tūkst. litų skolos vekselį ir žadėjo grąžinti, tačiau praėjo metai, o pinigų vis nėra", – tvirtino A.Minibajevas.
Įvertinę pinigų pervedimus ir naudojimą, "Lita Power" akcininkai padarė išvadą, kad R.Kazlauskas lėšas už pigiai parduotus grikius panaudojo savo reikmėms. Rusas tvirtino išsiaiškinęs, kad panašias aferas R.Kazlauskas darė jau ne kartą, tačiau užspaustas pasižadėdavo, o vėliau ir grąžindavo skolą.
Pareikšti įtarimai
Neatgaudamas pinigų, A.Minibajevas kreipėsi į Lietuvos teisėsaugos pareigūnus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, o R.Kazlauskui pareikšti įtarimai dėl didelės vertės svetimo turto iššvaistymo.
"Ikiteisminis tyrimas vyksta. Laukiame ekspertų apie finansinius bendrovių srautus išvadų. Tada viskas bus kur kas aiškiau", – išsamiau apie nebaigtą neskaidraus sandorio tyrimą nepasakojo Kauno apygardos prokuratūros Kauno antrojo skyriaus prokuroras Zenas Leonavičius.
"Kauno dienai" R.Kazlauskas pateikė kardinaliai priešingą versiją apie nesėkmingą sandorį ir net neigė pasirašęs vekselį. Tiesa, tyrimą atliekantys pareigūnai užsiminė, kad yra kitų duomenų, kad lietuvis liko skolingas verslininkui iš Rusijos. Be to, artimiausiu metu gali būti atlikta ir vekselio ekspertizė.
Rusai inicijavo
Bendraudamas su žurnalistais R.Kazlauskas bandė tikinti, esą patys rusai reikalavo taip pigiai parduoti grikius. "Jie užsiprašė tokios kainos, kokios rinkoje nebuvo. Aš atsisakiau už tiek priimti grikius, tačiau jie vis tiek reikalavo parduoti. "Galinta" tuo momentu rinkoje pasiūlė didžiausią sumą už grikius", – aiškino R.Kazlauskas.
Kam rusams savo pačių bendrovei parduoti grikių kruopas brangiai ir iš pardavimo Lietuvoje patirti nuostolį?
R.Kazlauskas ir čia turėjo savą versiją ir bandė vaizduoti auką. "Jie taip daro. Kažkam užkabina nuostolį ir paskui tuos pinigus išsireikalauja per struktūras", – tikino R.Kazlauskas. Jis taip pat teigė, kad esą pats kreipėsi į Rusijos teisėsaugą, nes įtaria buvusius verslo partnerius nesąžiningumu. Paklaustas, ar ten pradėtas ikiteisminis tyrimas, kaunietis negalėjo pasakyti net nusikaltimo formuluotės.
Priminus, kad jam pačiam Lietuvoje pareikšti įtarimai, R.Kazlauskas sandėrį su A.Minibajevu vadino klaida.
Dėl sandorio kliuvo ir "Galintai"
Pareigūnams įtarimų sukėlęs Rusijos ir Lietuvos verslininkų sandoris sudomino ir valstybinę mokesčių inspekciją. Jos pareigūnai tikrino ne tik "Litą Power", kuriai vadovavo R.Lazlauskas, bet ir bendrovę "Galinta ir partneriai".
Būtent pastarosios bendrovės sandėliuose ir atsidūrė 140 tonų grikių kruopų iš Rusijos.
Bendrovės "Galinta ir partneriai" generalinis direktorius Marijus Mazuchas nesunkiai prisiminė sandorį su "Lita Power", kuris sudomino ir teisėsaugą. M.Mazucho teigimu, daugiau jų bendrovė jokių reikalų su "Lita Power" neturėjo.
M.Mazuchas tiksliai neprisiminė, kokia kaina tuomet buvo pirktos grikių kruopos, tačiau tikino, kad esą jas pirko rinkos kaina.
"Su visais tiekėjais ir pirkėjais visuomet bendradarbiaujame ir su visais palaikome abipusiai naudingus santykius. Pasiūlyta grikių kaina mus tenkino, todėl buvo sudarytas sandoris dėl jų pirkimo", – paaiškino M.Mazuchas.
Jis neslėpė, kad bendrovė sulaukė tikrintojų. "Taip, mus tikrino valstybės institucijos. Tarp įvairiausių tikrinimų buvo tikrintas ir sandoris su "Lita Power". Jeigu domina tikrinimo išvados – buvo nustatyta, kad mūsų įmonė pirkimo sandorį vykdė teisėtai, vadovaudamasi LR įstatymais ir buvo sumokėti visi priklausantys mokėti mokesčiai", – teigė M.Mazuchas.
Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Kauno AVMI) taip pat patvirtino, kad tikrino sandorio puses – ir "Litą Power", ir "Galintą ir partnerius". Įmonėse buvo atliktas operatyvus patikrinimas. "Jų rezultatų komentuoti negalime, kadangi Mokesčių administravimo įstatymas draudžia atskleisti tokią informaciją be mokesčių mokėtojų sutikimo", – aiškino Kauno AVMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Ingrida Kalinauskienė.
Operatyvus patikrinimas skiriasi nuo kitų. Jis atliekamas, kai esama įtarimų ir siekiama surinkti daugiau duomenų, kad būtų galima pradėti griežtesnę kontrolės procedūrą.
Naujausi komentarai