Kauno "Žalgirio" palaikymo komandą šeštadienį papildė ir pusšimtis pirmokų iš trijų lietuviškų Lenkijos mokyklų. "Žalgirio" arena tądien buvo paskutinis jų viešnagės Kaune objektas – po miesto muziejų, kuriuos svečiams buvo suteikta galimybė aplankyti nemokamai.
Idėją pagimdė neviltis
Užvakar su vienos dienos vizitu Kaune viešėjo trijų Lenkijos lietuvių mokyklų – Punsko, Seinų ir Vidugirio pradinės (pagal Lenkijos standartus – šešiametės) pirmokai, lydimi savo mokytojų. Dauguma pirmokų Lietuvoje viešėjo pirmą kartą. Mažųjų Lenkijos lietuvių viešnagės istorinėje tėvynėje iniciatorius – jau ne vieną tokią kelionę organizavęs vilnietis žurnalistas Eldoradas Butrimas.
"Prieš keletą metų, rašydamas apie uždarytas dvi mažas lietuvių mokyklas Punsko ir Seinų valsčių kaimeliuose, pagalvojau, o ką aš padariau, kad Lenkijos lietuviai nenutautėtų?" – apie idėjos gimimą pasakojo jos autorius. Nuo tada E.Butrimas pradėjo organizuoti panašias mažųjų Lenkijos lietuvių keliones į Lietuvą.
Anot E.Butrimo, Vidugirio pradinė mokykla – vienintelė Lenkijoje likusi lietuvių kaimo mokyklėlė. Iš anksčiau Lenkijoje gyvenusių beveik 20 tūkst. lietuvių tėra likę keturi su puse tūkstančio. Lenkijos lietuviai šiandien gali lankyti tik kelias lietuvių mokyklas, nors anksčiau jų buvo keliolika. Kai kurie mažieji Lenkijos lietuviai, kilę iš mišrių šeimų ir dažnai žiūrintys namuose Lenkijos televiziją, jau prastai kalba lietuviškai.
Priėmė svetingai
Mažųjų svečių viešnagės Kaune objektais tapo Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės ir Kauno pilies muziejai, Zoologijos sodas bei "Žalgirio" arena, kurioje rungtyniavo Kauno "Žalgirio" ir Vilniaus "Lietuvos ryto" krepšininkai.
M.K.Čiurlionio dailės muziejaus ir Kauno pilies ekspozicijos vadovai, kaip ir Kauno zoologijos sodo direktorius, vienbalsiai palaimino E.Butrimo elektroniniu paštu išsakytą prašymą, kad jų ekspozicijos atsivertų mažiesiems Lenkijos lietuviams nemokamai. Vaikus visur lydėjo išsamiai su eksponatais supažindinantys gidai.
Pirmenybė – Lietuvai
Anot Seinų lietuvių "Žiburio" devynmetės mokyklos direktoriaus Algirdo Vaicekausko, su vyresniais moksleiviais jis į Lietuvą atvyksta kasmet. Jam pritarė ir kolegės. "Stengiamės į Lietuvą atvykti kasmet – arba į Vilnių, arba į Kauną, arba į Druskininkus", – pasakojo kitų Lenkijos lietuvių mokyklų mokytojos.
Viena pastarųjų tokių viešnagių Lietuvoje buvo apsilankymas tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinėje Vilkaviškio rajone.
"Keliauti po Lietuvą stengiamės labiau nei po Lenkiją tam, kad vaikai girdėtų autentišką lietuvių kalbą, iš arčiau susipažintų su Lietuvos istorija", – pasakojo viena iš mažuosius Lenkijos lietuvius į istorinę tėvynę atvežusių pedagogių Irena Vaicekauskienė.
Patiko lietuviški pastatai
Delegacija teigė parsivešianti namo daug įspūdžių. Pavyzdžiui, pirmokei Rasai labai patiko Kauno pilis. Vaivai – paveikslai iš pasakų M.K.Čiurlionio dailės muziejuje ir Lietuvos gamta. O Jolantai – tiltas į Kauno pilį, nes jis didelis ir gražus, ir tokio jos gimtajame Punske nėra. Žinoma, desertu visiems tapo atkaklios krepšinio rungtynės.
Vaikai įžvelgė ir skirtumų tarp Lietuvos ir Lenkijos. Labiausiai nustebino aštuonmetės Vaivos įžvalgos: "Jūsų pastatai – gražesni." Savo mokinei pritarė ir I.Vaicekauskienė. "Lietuvoje labiau suderintos pastatų spalvos. Lenkijos pasitaiko visko. Gerą lietuvių skonį ugdo mokyklų programų ankstyvos dailės pamokos. Be to, čia daugiau meno mokyklų", – akcentavo Punsko lietuvių mokykloje dirbanti pedagogė.
Naujausi komentarai