Profesorius pasidalijo islandų jaunimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos patirtimi, kuri leido pasiekti reikšmingą narkotikų vartojimo sumažėjimą Islandijoje.
Renginyje dalyvavo Kauno rajono savivaldybės atstovai, Narkotikų, alkoholio ir tabako vartojimo kontrolės komisijos nariai, Kauno rajono pedagoginės psichologinės tarnybos, Visuomenės sveikatos biuro, ugdymo įstaigų direktoriai, pagalbos mokiniui, visuomenės sveikatos specialistai ir kt.
S. Čaplinskas įvardijo pagrindines priežastis, dėl ko didėja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tarp jaunimo: naujų psichoaktyviųjų medžiagų rūšių atsiradimas („veipinimas“), globalizacija (lengva gauti narkotinių medžiagų), bloga psichologinė jaunimo sveikata, miego trūkumas, per daug laiko praleidžiama prie kompiuterio ar telefono, kibernetinio saugumo stoka.
Islandija prevencinį modelį „Planet Youth“ pradėjo įgyvendinti 1998 m. Tuo metu kasdien rūkydavo net 23 proc. gyventojų, 17 proc. bent kartą gyvenime buvo rūkę kanapių. Dabar rezultatai yra sumažėję kelis kartus: kasdien rūko vos 1 proc., kanapes vartoja 7 proc. gyventojų.
Jeigu norime ką nors pasiekti, turime žinoti, kur esame.
„Legalios ir nelegalios psichotropinės medžiagos dažnai pradedamos vartoti paauglystėje, mokantis mokykloje, o vartojimo prevencija yra nepaprastai svarbi sveikai vaikų ir paauglių raidai. Stiprios vaikų bendruomenės kūrimas yra sveikiausias ir išmintingiausias būdas skatinti būsimą gerovę. Šiam uždaviniui pasiekti reikia laiko, pastangų ir pagrindinių suinteresuotų šalių įsipareigojimo sutelkiant dėmesį į keturias pagrindines vaikų ir paauglių gyvenimo sritis: šeimą, mokyklą, laisvalaikį ir draugus“, – pasakojo S. Čaplinskas.
Tyrimais įrodyta, kad vaikai ir paaugliai, kuriuos supa teigiama aplinka, daug rečiau vartoja arba svarsto vartoti narkotines medžiagas ir ketina mesti mokyklą.
Kaip islandai pakeitė situaciją savo šalyje? Visų pirma, atliko tyrimą ir surinko daug duomenų. Tuomet ėmėsi keisti bendruomenės požiūrį, siekti tyrimų, politikos ir praktikos santykio. „Islandai suprato, kad reikia gydyti visuomenę, o ne individą. Nustojo mokyti apie narkotikus vaikus ir moko jų tėvus ir mokytojus. Ėmė kurti saugias ir jaunimui patrauklias aplinkas. Šios priemonės puikiai tiktų ir Kauno rajone “, – vardijo profesorius.
Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas dėkojo profesoriui už pasidalytas žinias. „Dar kartą priminėte, koks svarbus yra ryšys tarp tyrimų, politikos ir praktikos. Jeigu norime ką nors pasiekti, turime žinoti, kur esame. Matome, kad neužtenka aptverti mokyklas tvoromis, įrengti vaizdo stebėjimo kameras, tirti paviršius dėl narkotinių medžiagų. Turime suvienyti jėgas ir siekti, kad mūsų vaikai augtų sveikoje ir saugioje aplinkoje“, – pabrėžė meras.
Naujausi komentarai