Korupcija vadinama didžiuoju visuomenės blogiu. Kaip su ja kovojama Kauno valdžios olimpe? Apie tai pokalbis su Kauno miesto savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininku Kęstučiu Pūku.
– Su kokia nuotaika paminėjote ką tik buvusią Tarptautinę antikorupcijos dieną?
– Baliaus nedarėme, bet džiugu, kad ši diena gyventojams primena, jog tokia problema yra, kad diskutujama apie korupcijos padarinius ir kaip su ja kovoti. 0 su ja kovoti reikia kiekvieną dieną – ne kartą metuose.
– Jau aštuonis mėnesius vadovaujate Kauno miesto tarybos Antikorupcijos komisijai ir atidžiau sekate situaciją. Ar Kaune jaučiamas progresas šioje srityje?
– Progresas jaučiamas visoje Europoje. Į kovą su korupcija įsijungia vis daugiau tarptautinių organizacijų, teisėsaugos sistemos.
– Dėl ko kauniečiai kreipiasi į Antikorupcijos komisiją?
– Per nepilnus aštuonis mėnesius iš viso kreipėsi 281 žmogus. Anksčiau per metus sulaukta 43 kreipimųsi. Kauniečiai suaktyvėjo. Daugiausiai skųstasi gyvenamuosius namus administruojančia "Būsto valda", kad sąskaitos išrašomos už bile ką ir bile kokios. Kas daroma su norinčiais prekiauti savo užauginta produkcija žmonėmis? Sąlygos vis labiau sunkinamos, juos griebia, tempia, protokolus vis rašo. Tai yra valdžios tarnavimas didiesiems prekybos centrams. Daug problemų ir dėl urbanistikos, statybų, dėl neteisėtų pastatų perdavimų ir kt.
– Kokie komisijos tempai? Kiek ji pajėgi aprėpti skundų?
– Užklausimai išsiaiškinti situacijai pateikti pagal visus gautus nusiskundimus – 281 raštą. Galutinai komisija spėjo išnagrinėti 105 skundus.
– Kiek iš jų pasitvirtino?
– Mes negalime patys nagrinėti iki galo. Mūsų komisijos darbas yra užklausti savivaldybės administracijos, jos atsakymus pateikti gyventojams. Mes patys negalime atlikti tyrimų, sekti ar persekioti pažeidėjų.
– Kokių politikų veiklą, elgesį esate apsvarstę posėdžiuose?
– Juos nelabai svarstome. Žmonės dažniausiai skundžiasi valstybės tarnautojų darbu.
– Ko reikėtų, kad Antikorupcijos komisijos veikla nenueitų veltui? Kaip suprantu, jūs esate pirminė grandis kovoje su korupcija.
– Turėtų aktyviai reaguoti savivaldybės administracija. Kita vertus, labai vangiai dirba pačios Antikorupcijos komisijos nariai. Kai kurie net neperskaito jiems siunčiamų raštų. Reikėtų iš principo keisti valdininkų požiūrį į gyventojus. Žmonės tiesiog stumdomi nuo vienų durų prie kitų. Dabar, kas vyksta, yra ne pagalba sprendžiant gyventojų problemas, o totalus atsirašinėjimas. Gavusios informacijos dėl galimų viešojo intereso pažeidimo atvejų aktyviau turėtų dirbti ir specialiosios tarnybos, prokuratūra.
– Kaip ši komisija realiai padeda gyventojams?
– Daug kam padedame. Žmonės sugrįžta ir dėkoja. Mums tik užtenka įsikišti, paviešinti žiniasklaidoje (visi komisijos posėdžiai tiesiogiai transliuojami per "Pūko TV"), ir reikalai dažniausiai iš karto pajuda.
Naujausi komentarai