Žinios, kad "Lietuvos dujos" iš "Gazprom" sulauks šimtamilijoninės kompensacijos, kirto per gyventojams parduodamų dujų kainą, tačiau milijonai gali pasiekti ne visus. Riestainio skylė gresia centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams.
Pakibo įspūdinga suma
"Bijome, kad šilumos vartotojai gali vėl tapti tais, kurie turės sumokėti už kažką", – būgštavo Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas.
"Lietuvos dujoms" pranešus, kad "Gazprom" sutinka ne tik sumažinti dujų kainą, bet ir kompensuoti nuo 2013 m. pradžios iki šių metų gegužės permokėtą sumą, viešai pranešta, kad šimtus milijonų litų siekianti kompensacija prisidės prie dujų kainų mažinimo.
Tačiau šimtams tūkstančių gyventojų šilumą tiekiančių įmonių atstovai ėmė nerimauti, kad sąžiningai bus atsiskaityta ne su visais – apie kompensacijas šiai vartotojų grupei niekas nenorėjo kalbėti, o vėliau įsižiebęs leisgyvis dialogas teigiamų rezultatų kol kas nepranašauja.
Jei kompensacijos centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojų nepasieks, specialistai skaičiuoja, kad "Lietuvos dujų" sąskaitose liks gulėti arba kažkam kitam nukeliaus šimtai milijonų litų.
Užmiršo butų gyventojus
Kai paaiškėjo, kad "Gazprom" pasiryžęs kompensuoti milžinišką permoką, ne tik "Lietuvos dujų", bet ir šalies valdžios atstovai pranešė džiugią žinią, kad kompensaciją jau nuo liepos pajus visi buitiniai vartotojai – dujų kaina mažės 20–30 proc. Iš esmės tai aktualu gyventojams, kurie dujas naudoja maisto gamybai, individualiai šildo vandenį ar būstą. Tačiau nei "Lietuvos dujos", nei Vyriausybės atstovai su premjeru Algirdu Butkevičiumi priekyje nė neužsiminė apie iš dujomis kurenamų katilinių centralizuotai šilumą gaunančius, dažniausiai butuose gyvenančius gyventojus. LŠTA suskaičiavo, kad ši vartotojų grupė turėtų nusirėžti didžiąją dalį kompensacijos, nes sumokėjo daugiausia.
"Pradėjus domėtis apie kompensaciją centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams, iš pradžių niekas nė nesiteikė atsakyti. Vėliau susirašinėjimas prasidėjo, tačiau konkretesnių atsakymų tebelaukiame", – pasakojo V.Stasiūnas.
Skaičiuojama, kad per pusantrų metų laikotarpį centralizuotai šilumą tiekiantys tiekėjai "Lietuvos dujoms" permokėjo apie 390 mln. litų. Tai yra už šildymą mokėjusių gyventojų pinigai.
"Bijome, kad tie pinigai nebūtų panaudoti kažkur kitur. Bijome, kad nepasikartotų mums jau žinomi scenarijai – vartotojai visada už viską sumoka, o paskui šilumos tiekėjai tampa atsakingi už didelę kainą", – kalbėjo V.Stasiūnas.
Stipriai permokėjome
Vilniaus daugiabučių gyventojams šilumą tiekiančios įmonės suskaičiavo, kad per pusantrų metų standartinio, sovietmečiu statyto 60 kv. m ploto buto savininkai permokėjo maždaug po 400 litų.
"Kauno energijos" generalinis direktorius Rimantas Bakas kalbėti apie kauniečių permokėtas sumas kol kas nedrįso.
"Kol kas neturime duomenų, kokia tiksliai suma "Lietuvos dujoms" buvo kompensuota. Todėl tiksliai suskaičiuoti, kiek mes permokėjome už dujas, neįmanoma", – teigė R.Bakas.
Per metus "Kauno energija" sunaudoja apie 25 mln. kub. m dujų. Apie 60 proc. iš jų perkama iš "Lietuvos dujų". Visi pirkimai vyksta viešųjų konkursų būdu, o dujų kaina kinta kas mėnesį, tad suskaičiuoti, kiek kiekvienas kauniečių butas permokėjo per pusantrų metų, išties nėra lengva net ir žinant visą "Lietuvos dujų" gaunamą kompensacijos sumą.
Lyg valstybinė paslaptis
"Kauno dienai" "Lietuvos dujų" paprašius įvardyti tikslią kompensacijos sumą, bendrovės atstovai neatsakė, tačiau pažadėjo, kad kompensaciją pajus visi už dujas nuo 2013 m. sausio mokėję vartotojai. "Šiuo metu atliekami išsamūs skaičiavimai ir vyksta pasirengimas susidariusio kainų skirtumo už ankstesnį laikotarpį grąžinimui. Kai bus priimti atitinkami sprendimai, bendrovė apie tai informuos savo klientus", – rašoma atsakyme dienraščiui.
"Nežinau, kaip jiems ("Lietuvos dujoms" – red. past.) pasiseks, nes tai yra labai sunkus darbas, bet jie tikisi, kad pavyks perskaičiuoti, kiek permokėjo visi dujų vartotojai", – ramino energetikos specialistas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Jankauskas.
Džiugią žinią apie kompensaciją pranešę "Lietuvos dujų" ir šalies Vyriausybės atstovai tikslių sumų kažkodėl neįvardija. Pasak kai kurių šaltinių 2013–2015 m. dujų kaina turėtų būti 370 JAV dolerių už 1 000 kub m. dujų – bemaž 110 JAV dolerių mažesnė, nei buvo mokama balandį.
Naujausi komentarai