Kauniečiai: didintis atlyginimus Seimui – amoralu Pereiti į pagrindinį turinį

Kauniečiai: didintis atlyginimus Seimui – amoralu

2013-11-20 08:05

Daugiausia Seime turėtų gauti jo pirmininkė Loreta Graužinienė, kurios alga viršytų 11 tūkst. litų. Komitetams vadovaujančių Seimo narių algos išaugtų nuo 8 tūkst. litų ir pasiektų 10 tūkst. litų, o eilinio Seimo nario, neužimančio jokių kitų pareigų, atlyginimas padidėtų beveik 2 tūkst. litų ir siektų 8,7 tūkst. litų.

J. Miglinas J. Miglinas J. Miglinas J. Miglinas

Per 2009 m. ekonomikos krizę solidariai susimažinę algas Seimo nariai pažeidė įstatymus. Tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas.

Jei niekas nepasikeis, pagal dabar galiojantį Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymą algos bus atkurtos nuo 2014 m. sausio 1 d. Seimo nariams ir ministrams jos turėtų didėti vidutiniškai apie 30 proc.

Seimo opozicijoje dirbantys konservatoriai įregistravo šio įstatymo pakeitimą, kuriuo toks algų atkūrimas būtų nukeliamas dar metams, iki 2015 m., tačiau vakar šis projektas iš Seimo posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas. Dar kartą jį bus bandoma svarstyti ketvirtadienį.

Jei dabar galiojantis įstatymas bus nepakeistas, politikų algos išaugs net keliais tūkstančiais litų.

Daugiausia Seime turėtų gauti jo pirmininkė Loreta Graužinienė, kurios alga viršytų 11 tūkst. litų. Komitetams vadovaujančių Seimo narių algos išaugtų nuo 8 tūkst. litų ir pasiektų 10 tūkst. litų, o eilinio Seimo nario, neužimančio jokių kitų pareigų, atlyginimas padidėtų beveik 2 tūkst. litų ir siektų 8,7 tūkst. litų.

Panašiomis, iki 2 tūkst. litų, sumomis turėtų didėti ir ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus bei ministrų algos.

Tiesa, po tokio žingsnio valdantieji bandys atsigręžti ir į šalies piliečius. Žadama, kad iki 2014 m. vidurio bus parengtas planas, kaip kompensuoti sumažintas pensijas. Jei tai pavyks, pensijas planuojama pradėti grąžinti nuo 2015-ųjų.

"Kauno dienos" kalbinti kauniečiai sakė jau nesistebintys tokiu Seimo narių elgesiu, kai pirma galvojama apie save, o tik vėliau – apie paprastus šalies piliečius.

Algirdas Barkauskas, pensininkas, Kauno technologijos universiteto docentas

Net neabejoju, kad pirmiausia nurėžtus pinigus valstybė turėtų grąžinti pensininkams. Grąžinus pinigus jiems, reikėtų pakelti algas sunkiai besiverčiantiems žmonėms, o tik po to galima galvoti apie Seimo narius. Juk jie yra žmonės, kurie turi pinigų perteklių ir su turimais finansais laisvai išgyvena. Argi jiems tikrai taip trūksta pinigų?

Kad ir ministerijų darbuotojai – juk jiems pinigų netrūksta, tai kam reikalingas tas perteklius? Tai visiškai nesuprantama – mūsų parlamentas yra išsigimęs šiuo atžvilgiu. Reikėtų palikti tokias algas, kokios yra dabar, – kam sudaryti jiems tą papildomą komfortą tuo metu, kai kiti žmonės jaučia pinigų trūkumą, vos suduria galą su galu? Vien šildymo sezonas suvalgo nemažą dalį gyventojų pajamų.

Aš pats esu pensininkas, tačiau nejaučiu didelio pinigų stygiaus, nes pensija nėra maža – turiu mokslininko laipsnį. Mano pensija normali, palyginti su šalies pensijos vidurkiu ar kitų gaunamomis pensijomis, tačiau jei kalbėtume apie kitus pensininkus, tai tikrai papildomi pora šimtų litų jiems būtų didelė paspirtis.

Šiuo metu, norint pensininkui išgyventi, reikia, kad minimali pensija siektų bent 1–1,1 tūkst.litų, o ne 700 litų.

Aurelija Venslovienė, pensininkė

Seimas neturi moralinės teisės sau grąžinti algas. Pirma seimūnai turėtų atkreipti dėmesį į žmones, kuriems trūksta pinigų būtiniausioms prekėms, vaistams.

Reikėtų pasirūpinti ir kultūros darbuotojais, menininkais. Be kultūros žmonija negali gyventi. Mano anūkas – būsimas aktorius. Dar kitas anūkas – istorikas, dukra – socialinių mokslų daktarė ir jų atlyginimai tikrai vargani.

Geriau tą skirtumą, kuriuo padidės algos, Seimas skirtų jaunimui finansuoti. Už tuos pinigus būtų galima įsteigti bent keletą stipendijų universitetuose.

Gyvenu viena – tai yra gerokai sunkiau, nei gyvenant dviese, tad minimali pensija turėtų būti apie 1,2 tūkst.litų, tačiau turėtų priklausyti nuo kiekvieno žmogaus. Šios sumos užtektų pragyventi, bet ne oriai.

Kiek reikėtų pensininkams? Tikrai mažiau nei Seimo nariams, apie kuriuos turiu itin blogą nuomonę. Jie pinigų turi į valias, kitaip nei daug metų atidirbęs žmogus.

Justinas Miglinas, Vytauto Didžiojo universiteto studentas

Tiesą pasakius, nelabai domiuosi politika ir negalėčiau pasakyti, kas šiandien svarstoma Seime. Siekia susigrąžinti nupjautas algas? 11 tūkst. litų – truputį per didelė alga Seimo nariui. O gal net ir ne truputį per didelė. Gerai, taip nusprendė teismas, tačiau ar tam yra moralinis pagrindas?

Geriau daugiau pinigų skirtų studentams – pats esu vienas jų. Tiek aš, tiek mano grupės draugai, stipendijos, kad ir minimalios, negauname. Nors stengiamės mokytis, negalime net pasakyti, koks dabar stipendijos dydis. O jei reikėtų tik iš jos pragyventi?

Jau geriau Seimo nariai dalį savo algos skirtų jaunimui, studentams finansuoti. Taip bent kiek būtų palengvintas gyvenimas mums.

Aurelijus Majauskas, teisininkas

Net neverta diskutuoti – Seimas tikrai susigrąžins sumažintas per krizę algas. Kaip teisininkas galiu pasakyti, kad toks Konstitucinio Teismo nuosprendis turi būti įvykdytas ir niekas tokios teisės neužginčys.

Kitas klausimas, ar Seimo nariai turi tam moralinę teisę. Be abejo, teisėje visada būdavo didžiausias klausimas, kas svarbiau – moralė ar teisė? Šiuo atveju, manau, kad morališkai tikrai tokios teisės jie neturėtų. Įdomu tik, ar rinkėjai prisimins šitą "moralinę išimtį" per būsimus rinkimus.

Seimo nariams užtektų to, ką jie turi. Ir dar net mažiau – lyginu pagal savo pajamas. Jei aš pragyvenu už mažesnes pajamas, tai manau, kad ir kitas galėtų išgyventi už mažiau, o ypač Seimo narys.

Algas, atrodo, jau atkūrė ir valstybės tarnautojams, teisėjams, o politikams beliko laukti sausio 1 d., kai padidės algos. Nors nelabai seku šią istoriją, teko girdėti kažkurio Konstitucinio Teismo teisėjo pasisakymą, kad būtų galima surasti ir kitą šios problemos sprendimo variantą, kaip nedidinti algų, tačiau negalėčiau tiksliai pasakyti, kokį.

Tokioje valstybėje, kurioje nėra stiprios viduriniosios klasės, tikrai galima rasti žmonių, kuriems tie keli papildomi tūkstančiai praverstų. Juk didelė ir socialiai remtinų žmonių grupė, kuriai išlaikyti skiriamos tikrai juokingos lėšos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra