Tuoktuvės Kauno mariose, o gal oro balione? Gal tinkama vieta sumainyti aukso žiedus būtų „Akropolyje“? Kauniečių fantazijai valdžia leido lietis laisvai - civilinės metrikacijos ceremoniją bus galima rengti kur panorėjus.
Apribojimų visgi bus
„Jeigu prisiekti amžiną meilę sugalvotumėt oro balione, pagalvokite, ar visi tilpsite į tą krepšį. Dar liudininkus reikės paimti ir pamerges su pabroliais, dar ir mūsų darbuotojai turės tilpti. Tai su tiek žmonių balionas gali ir nepakilti“, - išradingus kauniečius perspėjo Civilinės metrikacijos biuro vedėjas Kęstutis Ignatavičius.
„Jeigu tuoksitės laive, plaukdami Nemunu turėsite stebėti, kur baigiasi Kauno savivaldybės teritorijos ribos, nes ne Kaune tuokti negalėsime. Tas pat ir su Kauno mariomis. Kažkaip reikės pažymėti kur Kaunas, o kur - nebe“, - galimus naujosios santuokų tvarkos nesklandumus vardijos ilgametis miesto ceremonmeisteris.
Jis pridūrė, kad civilinė santuoka gali būti registruojama taip, kad nebūtų pažeidžiama vieša tvarka, gera moralė, jeigu ceremonijos metu nekyla pavojus gyvybei ar sveikatai.
„Jeigu norėsite tuoktis oro balione, mūsų darbuotoja gali tam prieštarauti, nes galbūt ji bijo aukščio ir kyla pavojus jos sveikatai“, - pastebi K.Ignatavičius.
Pasak jo, kad ceremonija vyktų sklandžiai, patalpoje ar viešoje vietoje turi būti tylu. „Kažin, kaip ta ceremonija atrodytų „Megoje“ ar „Akropolyje“? Čia pat vyksta prekyba, o mes su vėliava ir jaunavedžių svita dalyvaujame ceremonijoje“, - išgirdęs kauniečių pageidavimus tuoktis prekybos centruose stebėjosi pašnekovas.
Jeigu civilinei santuokai registruoti jūs pasirinksite kažkurį miesto restoraną ir jame prieš ceremoniją sugalvosite „apšilti“, metrikacijos biuro darbuotojai, išvydę butelius ant puotos stalo, taip pat gali atsisakyti jus tuokti.
Trečiadienį posėdžiavusi Kauno tarybos kolegija pritarė minčiai, kad reikėtų leisti kauniečiams tuoktis, kur panorėjus. Tačiau bus kelios taisyklės, kurių besituokiantiems reikės laikytis. Visas šias taisykles K.Ignatavičius surašys į specialų ceremonijos taisyklių aprašą ir pateiks miesto savivaldybės administracijai tvirtinti.
Pirmiausia vieta - paskui pareiškimas
Iki šiol buvo įprasta, kad tuoktis pasiryžę kauniečiai atvykdavo į Civilinės metrikacijos biurą, pateikdavo pareiškimus ir sumokėję 70 litų laukdavo lemtingosios dienos.
„Tiems, kurie norės tuoktis ne Rotušėje, bus sudėtingiau: reikės užpildyti pareiškimą, jame apibūdinti pasirinktą vietą. Jeigu vieta mums nežinoma, tuomet mūsų darbuotojas galės nuvykti ir ją apžiūrėti. O galbūt ji visiškai netinka ceremonijai?“ - naująją tvarką aiškino K.Ignatavičius.
Pasirašę pareiškimus jaunavedžiai turės sumokėti Vyriausybės patvirtintą santuokos registracijos mokestį - 210 litų.
K.Ignatavičius perspėja norinčiuosius susituokti, kad šie gerai apsvarstytų santuokos įtvirtinimo ceremonijos vietą: „Kaip reikės elgtis visiems, jei pasirinkta vieša vieta ir tą dieną lietus pila kaip iš kibiro? Mes gi gero oro neužsakysime“, - tvirtino biuro vedėjas.
Išvažiuojamosios santuokos
Minėtame taisyklių apraše bus numatyta, kuriomis savaitės dienomis bus rengiamos civilinės metrikacijos ceremonijos ne Rotušėje.
„Dabar mes tokias santuokas vadiname išvažiuojamosiomis. Tarkim, administracija patvirtins, kad ne Rotušėje bus galima tuoktis, tarkim, šeštadieniais. Kitu atveju, mes neturime tiek darbuotojų, kad kiekvieną dieną galėtume registruoti tokias santuokas“, - pabrėžė K. Ignatavičius.
Jeigu tuoktis užsimanysite naktį, kažin, ar jūsų norams bus lemta išsipildyti. Kaip ir tuoktis pusę dienos: „Taisyklėse mes numatysime punktą, kiek laiko galės vykti ceremonija“, - iš anksto užbėgdamas už akių galimiems kauniečių išsišokimams vardijo pašnekovas.
Santuokos ne Rotušėje - jau šiemet
K.Ignatavičius pasakojo, kad šiuo metu kauniečiai pateikia pareiškimus susituokti jau kitiems metams. Kai tik savivaldybė patvirtins santuokos tvirtinimo ne Rotušėje taisykles, bus galima tuoktis norimoje vietoje.
„Jeigu jūsų vestuvių data jau paskirta, tačiau Rotušėje jūs tuoktis nenorite, galite atsiimti pareiškimus ir vėl iš naujo parašyti, kurioje įvardinsite norimą tuoktuvių vietą“, - apie galimybes pasakojo K. Ignatavičius.
Tad, jei nesate prietaringi, galite taip ir pasielgti. Visgi ilgametis ceremonijų vedėjas primena, kad miesto Rotušė buvo, yra ir bus reprezentacinė švenčių vieta, todėl jei nenorite klampoti po purvyną, būkite konservatyvūs ir negadinkite savo šventės. Juolab, kad ruduo bei žiema - jau ant nosies, tad oras gali nelepinti balta suknia pasidabinusios nuotakos.
„Svarbiausia visgi ne ceremonija, o pati šeima, jos vertybės. Statistika liudija, kad daug porų skiriasi, todėl pamąstykime gerai prieš žengdami tokį žingsnį“, - ragino K. Ignatavičius.
Vestuvių planuotojams - naujas pasipelnymo šaltinis
Vedyboms pasirinktą vietą būsimieji jaunavedžiai turės sutvarkyti savo lėšomis. „Jie turės pagalvoti ir apie švarą, ir tvarką, pasirūpinti, kad vieta nebūtų triukšminga. Spėju, kad vestuvių planuotojams bus daugiau darbo, tuo pačiu ir didesnis uždarbis“, - spėliojo K.Ignatavičius.
Šiuo metu civilines santuokas Kauno rotušėje tvirtina trys civilinės metrikacijos biuro darbuotojai. Kartais jaunavedžius sutuokia ir pats K.Ignatavičius. Jis viliasi, kad daugiau darbuotojų nereikės samdyti, o norintys susituokti kauniečiai vadovausis sveiku protu ir nepavers savo santuokos ceremonijos „misija neįmanoma“.
Statistika:
Nuo 2003 metų santuokų skaičius Kaune didėjo.
2003 metais Kauno rotušėje buvo užregistruota 2441 santuoka.
2007 metais - 3038, 2008 metais - 2931 santuoka.
Naujausi komentarai