Kaip galiu prisidėti?
„Lietuvos stiprybė slypi mumyse – kiekviename žmoguje, kuris myli savo šalį ir tiki jos ateitimi. Pastaraisiais metais auganti grėsmė regione pažadino natūralų interesą būti naudingam, prisidėti prie bendro šalies ir savo šeimos saugumo. Tačiau dažnas klausia – kaip aš galiu padėti? Lygiai to paties klausėme savęs pradėdami kurti šį projektą“, – puslapyje apgink.lt projektą pristato skaitmeninio dizaino studijos „Rimti“ komanda: Vilius Šiugždinis, Povilas Mastauskas ir Laimonas Pozingis.
Jų tikslas – padėti žmonėms rasti aiškių, prasmingų būdų prisidėti prie Lietuvos saugumo stiprinimo. Apgink.lt padeda rasti būdą veikti, tinkantį konkrečiam žmogui.
Kaip tai veikia? Apgink.lt naudojama OpenAI technologija, kuri, lankytojui atsakius į kelis trumpus klausimus, padeda atrasti tinkamiausią organizaciją ar veiklą. Dirbtinis intelektas neutraliai įvertina atsakymus ir pasiūlo galimybių.
Toliau viskas priklauso nuo žmogaus – galima susisiekti su rekomenduodama organizacija ar kol kas tik daugiau pasidomėti jos veikla ir kaip būtų galima įsilieti į jos veiklą.
Padeda atsirinkti
P. Mastauskas „Kauno dienai“ pasakojo, kad idėją sukurti tokį įrankį pradėjo gvildenti šiemet. „Metų pradžioje buvo suintensyvėjusi pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms, prisidėjimo prie saugumo tema. Tokie pokalbiai vyko ir mūsų kolektyve. Supratome, kad informacijos – labai daug. Organizacijų, veikiančių šioje srityje, projektų, fondų, mokymų – irgi. Konkrečiam žmogui norint atsirinkti, kas jam, jo šeimai gali būti aktualu, atitiktų interesus, patirtį, poreikius, sritį, kurioje norėtų veikti saugumo labui, taip pat finansines, laiko galimybes, reikėtų didelio tyrimo, ilgai gilintis. Tad projektas apgink.lt gimė iš asmeninės patirties ir noro prisidėti“, – pasakojo kaunietis.
Komanda ėmėsi kontaktuoti su organizacijomis, išsamiau domėtis jų veikla ir pasakoti apie savo sumanymą. „Nenorėjome, jog organizacijos nustebtų, kad yra įtrauktos į joms nežinomą projektą. Tai užtruko šiek tiek ilgiau, nei galvojome, bet pravertė atgalinis ryšys, gautos pastabos, pasiūlymai. Reakcijos – labai pozityvios“, – kalbėjo P. Mastauskas.
Sąrašą pildyti pradėjo nuo Lietuvos kariuomenės, Lietuvos šaulių sąjungos, „Blue Yellow“ fondo.
Trys dešimtys
Projektas veikti pradėjo praėjusią savaitę. Per tą laiką svetainėje apsilankė tūkstančiai žmonių, nors viešinimo kompanija dar tik startuoja.
„Žmonės labiausiai domisi žiniomis, įgūdžiais, edukacija. Populiariausi pasirinkimai – platformos, organizuojančios įvairius kursus ir mokymus, susijusius su saugumu ir gynyba, taip pat Lietuvos šaulių sąjunga“, – teigė P. Mastauskas ir neslėpė, kad lankytojų gausa pranoko lūkesčius.
„Neturint laiko savanoriauti, prie organizacijų veiklos ar, pavyzdžiui, prie Valstybės gynybos fondo galima prisidėti finansiškai. Turint laiko ir galimybių, Vilniuje ar Šiauliuose galima prisijungti ir kartu pinti maskuojamuosius tinklus, siunčiamus Ukrainos gynėjams“, – vardijo P. Mastauskas.
Rekomenduojamų organizacijų ratas plečiamas. Šiuo metu sąraše jų – trys dešimtys.
Pagal veiklos pobūdį organizacijos ir iniciatyvos suskirstytos į tris grupes: Įgūdžių ir naudingos informacijos, Savanorystės, Finansinės paramos.
Sąrašas plečiamas
Rekomendacijos pateikiamos ir pagal lokaciją ir amžių, pagal galimą skirti laiką. Pasiteiravus, kuri amžiaus grupė aktyviausiai naudojasi platforma, P. Mastauskas teigė negalintis atsakyti, nes privatūs lankytojų duomenys nerenkami. Fiksuojama tik tai, kurios organizacijos yra populiariausios.
Informacija apie rekomenduojamas organizacijas ir jų veiklą yra prieinama ir kitais viešais kanalais. Galima ir tiesiog peržiūrėti jų sąrašą nepateikiant jokių savo duomenų, pageidavimų.
„Jei atstovaujate organizacijai, veikiančiai nacionalinio saugumo, visuomenės atsparumo ar pagalbos srityse (tiek Lietuvoje, tiek Ukrainos kontekste), susisiekite su mumis e. paštu [email protected]. Įvertinsime pateiktą informaciją ir, jei ji atitinka mūsų kriterijus, įtrauksime organizaciją į sąrašą“, – nurodo platformos kūrėjai.
Palaiko visuomenininkai
Projektas apgink.lt pakviestas dalyvauti nacionalinėje atrankoje į pasaulinį skaitmeninių inovacijų konkursą „World Summit Awards 2025“ (WSA). Pirmas šio kelio žingsnis Lietuvoje – konkursas „Skaitmeninis knygnešys 2025“.
„Bet koks indėlis, darbas ar iniciatyva vardan Tėvynės šiandien yra labai svarbūs, o ypač džiugina inovatyvūs šiuolaikiniai sprendimai ir žmonės, kurie galėtų jėgas ir darbus skirti verslui, bet dirba šalies gynybai“, – pastebėjo visuomenininkas, šaulys, vokalistas, tekstų ir muzikos autorius Gabrielius Liaudanskas-Svaras.
Iniciatyvą sveikina Lietuvos Seimo narys ir buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. Anot jo, geriausias priešo atgrasymas yra aktyvūs ir pasiryžę piliečiai.
Projektu dalijasi ir viešai palaiko tinklaraštininkas, turinio kūrėjas Paulius Mikolaitis-Paul De Miko ir kiti žinomi žmonės.
Naujausi komentarai