"Kauno diena" pasidomėjo, kokią įtaką šis reiškinys daro žmonėms ir vandens gyvūnams.
Visuomenės sveikatos centro pateikiamais duomenimis, žydinčiame vandenyje maudytis nepatartina. Nors maudynės tokiame vandenyje ne visada gali pakenkti žmogui, bet gerokai padidėja alerginių reakcijų ir virškinimo trakto sutrikimų rizika. Žinoma, šių negalavimų simptomai gali pasireikšti ne kiekvienam, bet vandens žydėjimo metu nuo maudynių patariama susilaikyti visiems.
Vandens žydėjimas, deja, turi neigiamos įtakos ir žuvims. Kalbinti Gamtos tyrimų centro mokslininkai Irma Vitonytė ir Vytautas Kesminas teigia, kad eutrofikacijos žala vandens gyviams nėra labai didelė, tačiau šis reiškinys ne į naudą, nes didesnė dumblių koncentracija išskiria didesnį nei įprastai toksinų kiekį. Išskiriamų toksinų žalingumas priklauso nuo dumblių ir žydėjimo intensyvumo bei trukmės. Be to, padidėjęs dumblių kiekis suvartoja daugiau deguonies, todėl žuvims jo gali imti trūkti, o žydėjimui užsitęsus, gali prasidėti ir žuvų dusimas.
Vandens žydėjimo trukmė kiekvienais metais nėra vienoda ir priklauso nuo oro sąlygų: jei yra šilta bei saulėta, tada eutrofikacijos procesas prasideda anksčiau ir tęsiasi ilgiau.
Šiuo metu prie Kauno marių ties Pažaislio vienuolynu poilsiautojų beveik nėra, net ir automobilių aikštelė, kuri jau daugelį metų yra viena didžiausių miesto jaunimo susibūrimų vietų – apytuštė. Tiesa, to priežastis šiomis dienomis tikriausiai yra ne žalias, dumblių pilnas vanduo, bet nelepinantis, lietingas dangus.
Naujausi komentarai