Kauno prakeiksmas – tualetai Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno prakeiksmas – tualetai

2014-06-27 02:00

Savivaldybės paveldosaugininkas Rimgaudas Miliukštis galėtų pelnyti tualetų specialisto titulą: jis dalyvavo statant garsųjį "auksinį", rūpinosi brangiai kainavusios tupyklos įrengimu Kauno pilyje ir svajoja apie dar vieną išvietę šalia jos.

Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia. Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia. Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia. Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia. Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia. Kauno pilyje tualetas įrengtas už beveik 200 tūkst. litų, bet jis neveikia.

Savivaldybės paveldosaugininkas Rimgaudas Miliukštis galėtų pelnyti tualetų specialisto titulą: jis dalyvavo statant garsųjį "auksinį", rūpinosi brangiai kainavusios tupyklos įrengimu Kauno pilyje ir svajoja apie dar vieną išvietę šalia jos.

Veikė neilgai

Savivaldybės Paveldo skyriaus vedėjui R.Miliukščiui 2009 m. teko garbė vienam pirmųjų išbandyti naujai įrengtą tualetą istorinės Kauno pilies rūsyje, tad savivaldybės specialistas nedvejodamas suraitė parašą ant darbų priėmimo akto. Deja, R.Miliukščio ir savivaldybės parinkto rangovo "Ekodoros" bendrą darbo vaisių lydi nemalonumai.

"Tualetas neveikia" – toks užrašas trimis kalbomis kabo ant istorinės Kauno pilies rūsyje esančio tualeto durų.

Muziejaus darbuotojai nebeišmano, ką daryti – tualetas kemšasi. Negelbsti nuolatinė profesionalių santechnikų priežiūra, mat greičiausiai kalta įranga. Jeigu tualetu naudojasi tik darbuotojai ir vienas kitas reikalo prispirtas ekspozicijos lankytojas, situacija dar kontroliuojama, tačiau atverti tupyklos duris visiems lankytojams – neįmanoma.

Prieš penkerius metus savivaldybės valdininkai plojo rankomis įrengę ir patys išbandę tualetą istorinėje Kauno pilyje. Deja, netrukus tapęs galvos skausmu pilyje veikusiam Turizmo informacijos centrui, 199 tūkst. litų kainavęs ir praktiškai neveikiantis civilizacijos išradimas 2012 m. atiteko pilį perėmusiam Kauno miesto muziejui.

Kreipsis į teisėsaugą

"Džiaugiuosi, kad R.Miliukščiui pavyko atlikti gamtinius reikalus pilies tualete, bet dabar lankytojai juo naudotis negali. Tai rodo ir užrašas ant tualeto durų. Keista, kad dabar kalčiausias lieka tas, kuris procese liko paskutinis: muziejus, tapęs blogai įrengto tualeto šeimininku. Atrodo, kad Kaunas – kažkoks užkeiktų išviečių miestas", – stebėjosi miesto tarybos narys Stasys Buškevičius.

Kauniečiai dar nespėjo pamiršti visoje Lietuvoje nuskambėjusio "auksinio" tualeto istorijos. Šis beveik pusę milijono litų atsiėjęs kūrinys, ilgai stovėjęs užrakintas, – vos už keliasdešimties metrų. Tiesa, dabar jau veikiantis. R.Miliukščio pavardė garsiai skambėjo ir šios išvietės statybos istorijoje.

"Jeigu 2009 m. tualeto Kauno pilyje įrengimas kainavo beveik 200 tūkst. litų ir juo negali naudotis žmonės,  tikrai nenormali situacija. Reikia pasiaiškinti, kur ir kaip buvo panaudoti tie pinigai. Aš jau rengiu kreipimąsi Antikorupcijos komisijai, kad aiškintųsi, ar visos lėšos gali būti pagrįstos. Jeigu kils įtarimų, kreipsimės ir į teisėsaugą", – ryžtingai nusiteikęs miesto tarybos narys.

S.Buškevičius neabejoja, kad atsakomybę dėl brangiai kainavusios, bet neveikiančios tupyklos turėtų prisiimti darbus derinę ir priėmę valdininkai.

Savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis, išgirdęs, kiek kainavo įrengti tualetą, kuris neveikia, gerokai nustebo. "Tualetas už beveik 200 tūkst. litų? Įdomiai", – svarstė D.Ratkelis. Jis tikino nieko negirdėjęs apie tualete kylančius nesklandumus. "Kauno miesto muziejus turi užtikrinti tualeto prieinamumą visuomenei", – bandė aiškinti savivaldybės administracijos vadovas. Pasiteiravus, kas turėtų prisiimti atsakomybę už netinkamai įrengtą tualetą, D.Ratkelis neabejojo: "Tas, kas įrengė ir kas priėmė darbus. Tirsime šį atvejį ir atiduosime teisėsaugai."

Bandė tik kartą

Rankas prie šios neskaniai kvepiančios istorijos prikišęs R.Miliukštis savo kaltės neįžvelgia. Anot jo, objektas pastatytas, priduotas, patikrintas, belieka jį tik prižiūrėti.

"Kvietėme tuos projektuotojus ir įrengėjus, kurių pavardžių dabar tikrai nepasakysiu, nes seniai buvo, kad jie paaiškintų, ar jie nepadarė kokios klaidos. Aš nesu santechnikos specialistas ir tikrai negaliu pasakyti, kokios ten priežastys", – aiškino įrengiant tualetus patirties jau turintis valdininkas.

Pasak jo, norint įrengti fekalinę kanalizaciją, reikėjo siurblio, kuris tualeto turinį pumpuotų į aukštesniame lygyje esančius miesto tinklus. R.Miliukštis tikino, kad, pasak statybininkų, į tualetą galėjo būti metamos statybinės atliekos, tačiau paklausus, iš kur tai žino statybininkai, pats pripažino, kad tokių dalykų niekas neįrodys.

"Aš tik sakau, ką man sakė statybininkai, aš tikrai nesinaudojau tuo tualetu, mes tik vieną kartą ten paspaudėm ar kažką tai", – bandė teisintis R.Miliukštis.

Brangiai – iš bėdos?

Visą tualeto įrengimo procesą prižiūrėjęs ir darbus priėmęs savivaldybės atstovas prasitarė, kad niekada ir nebuvo planuojama jo duris atverti lankytojams.

"Tas siurblys parinktas ne masiniam naudojimui, ne pobūviams, o vienam kitam lankytojui ar keliems darbuotojams, kurie ten dirba. Jis tik iš bėdos buvo įrengtas, kad nereikėtų ten dirbantiems žmonėms kur nors lakstyti", – dėstė R.Miliukštis.

Pasiteiravus, ar tualetas keliems žmonės už kone 200 tūkst. litų neatrodo pernelyg didelė prabanga, R.Miliukštis bandė aiškinti, kad tikriausiai yra visai kitos sumos, tačiau, priminus, kad prieš porą metų jis pats pateikė tokius skaičius apie tualeto įrengimo išlaidas, valdininkas tikino pats neturintis tų duomenų ir neprisimenantis.

"Beveik 200 tūkst. litų kainavo visi tinklai, kurie ateina į pilį, o ne pats tualetas, ne kabina ir ne auksinis unitazas. Prie tos sistemos, ją modernizavus, bus galima prijungti naują tualetą. Tas pats propeleriukas, kuris mala tuos gerus dalykus, kainuoja tikrai ne kelis ir ne tūkstantį litų. Jis kainuoja, man atrodo, daug", – samprotavo paveldosaugininkas.

Pasirodo, tualetų plėtra dar nesibaigė. R.Miliukštis žada, kad tarp pilies bokšto ir fosos, kur per archeologinius kasinėjimus buvo atkastos pirmosios pilies liekanos, ruošiamasi įrengti 500–600 kv. m patalpas. "Ten galėtų atsirasti normalūs, gražūs, tvarkingi tualetai", – svajoja valdininkas. Tik neaišku, kiek tai kainuos mokesčių mokėtojams, juolab kad netoliese – garsusis "auksinis" tualetas, o kitoje gatvės pusėje – sovietmečiu įrengtos tupyklos.

Pilies tualeto istorija

2007-aisiais į pilies prieigas buvo atvestas vandentiekis ir fekalinė kanalizacija.

2008 m. imtasi įrengti ir sanitarinį mazgą pačioje pilyje.

2009-ųjų rugpjūtį savivaldybės komisija konstatavo, kad pilies rūsyje sanitarinis mazgas įrengtas pagal visas taisykles ir tinkamas naudoti.  Tam, kad būtų įrengtas tualetas, neprieštaravo ir paveldosaugininkai.

Šešėlio nusipurtė

Baudžiamoji byla grupei Kauno valdininkų, tarp kurių buvo ir R.Miliukštis, bei uždarosios akcinės bendrovės "TK projektai" atstovams buvo iškelta, kai ši bendrovė savivaldybės užsakymu 2008 m. rudenį prie Kauno pilies įrengė tualetą. Visi jie kaltinti turto iššvaistymu, piktnaudžiavimu, dokumento suklastojimu ar disponavimu suklastotu dokumentu. 2012 m. R.Miliukštį teismas išteisino. Auksiniu praminto tualeto jūriniame konteineryje įrengimas kainavo daugiau nei pusę milijono – 527 tūkst. litų, nors skelbta, kad reali 17 kv. m konteinerio vertė – vos 15–20 tūkst. litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra