Patys pasigyrė
"Bendrovei "Autokausta" nusiunčiau reikalavimą faksu ir elektroniniu paštu stabdyti darbus. Nežinau, ar bus kokie nors atsiliepimai. Paskui, be abejo, tikrinsime ir žiūrėsime", – vakar rytą patvirtino Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (KPD) Kauno skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.
Praėjusį penktadienį šiose patalpose ketinanti įsikurti privati pradinė mokykla Erudito licėjus savo feisbuko paskyroje pasigyrė, kad plušama iš peties – vyksta rekonstrukcijos darbai, nes iki rugsėjo patalpos turi būtų pritaikytos ugdymo procesui. Paviešintos ir nuotraukos, kuriose matyti pastato viduje išgriautos grindys, kai kuriose patalpose nuimti radiatoriai, nuluptos plytelės nuo sienų, o kiemas pilnas statybinio laužo.
"Kauno dienai" ėmus aiškintis, ar atliekant darbus nenukentės paveldo saugomas objektas, KPD Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus pirmadienio popietę išsiuntė į objektą vyriausiąją valstybinę inspektorę.
Paaiškėjo, kad Erudito licėjus su paveldosaugininkais derino planus atnaujinti vieno iš pastatų langus ir duris. "Apie kokius nors vidaus darbus aš pirmą kartą girdžiu. Man atrodo, kad čia gali būti savavališkai dirbama", – pirmadienį įžvelgė KPD Kauno skyriaus vedėjas.
Dokumentų nepateikė
Patikrinusi Rotušės a. 18 atliekamus rekonstrukcijos darbus, inspektorė A.Naureckaitė pasigedo tokiems darbams reikalingų dokumentų. "Kai kuriuos dokumentus jie pateikė, bet dar daugiau negalėjo pateikti", – po apsilankymo sakė inspektorė. Darbus atliekančiai bendrovei "Autokausta" leista visus reikalingus dokumentus pateikti vakar iki 9 val.
"Turėjo šiandien atnešti, bet nurodytu laiku 9 val. ryto niekas neatnešė, niekas neatsiliepė. Surašiau reikalavimus, stabdau darbus iki tol, kol bus išduotas atskiras mūsų departamento leidimas, kurio nėra. Kadangi mes derinome projektinius pasiūlymus, yra atlikta paveldotvarkos darbų ekspertizė, departamento leidimas būtinas", – vakar aiškino A.Naureckaitė.
Jos teigimu, buvusio Ryšių istorijos muziejaus patalpose darbus atliekanti bendrovė "Autokausta" taip pat nepateikė suderinto tvarkybos darbų projekto, rašytinių įrodymų dėl atestuoto darbų vadovo, statybą leidžiančio dokumento, rašytinių įrodymų dėl atestuoto techninės priežiūros vadovo.
"Susidarė toks įspūdis, kad ten lengvas chaosas. Neaišku, kas vadovauja, ko klausiu, to nežino. Nėra rašytinių įrodymų dėl atestuoto darbų vadovo. Man parodė atestatą, bet jį gali bet kas išimti ir atnešti. Man reikia įrodymo, kad sutartis sudaryta ir yra įsipareigojimai. To nėra. Nurodžiau iki trečiadienio pristatyti statybą leidžiantį dokumentą, kurio taip pat nėra. Pirmadienį man lyg pasityčiojimą parodė tuščią blanką. Prašiau atnešti rašytinius įrodymus, kad vykdoma techninė priežiūra. Techninės priežiūros vadovas turi būti atestuotas mūsų departamento ir aplinkos ministro nustatyta tvarka", – vardijo inspektorė.
A.Naureckaitė užsiminė, kad šią gegužę paveldosaugininkus užgriuvo skundų dėl galimų pažeidimų, neteisėtų darbų ir teismų lavina, kokios dar nebuvo.
Pasak inspektorės, šių metų vasarį su paveldo specialistais buvo derinami pastatų Rotušės a. 18 projektiniai pasiūlymai – leista demontuoti grindis. "Projektiniuose pasiūlymuose numatyta, kad galima vidines pertvaras išardyti, nuvalyti sienas. Dar lieka klausimas dėl archeologijos, kad nebūtų kasinėjama", – pridūrė KPD atstovė.
Viduje neliks nieko?
Pirmadienio vidurdienį, dar prieš apsilankant paveldosaugininkams, į buvusio Ryšių istorijos muziejaus kiemelį užsuko "Kauno dienos" žurnalistai pažiūrėti, kaip vyksta rekonstrukcija
Paskutiniams Ryšių istorijos muziejaus eksponatams iškeliavus į naujuosius namus skirtingose vietose, unikalios patalpos Rotušės aikštėje pasikeitė neatpažįstamai: pirmadienį čia zujo darbininkai, kaleno perforatoriai, burzgė traktoriai, pasieniuose mėtėsi parketo lentelės, o ne vienus metus varstytos medinės durys, numestos ant žemės, tapo nuovažomis darbininkų karučiams.
"Baisu, kas čia darosi. Viduje neliks nieko. Viskas iš pagrindų bus pakeista. Padarys euroremontą ar kažką panašaus", – žvalgydamasis po kiemelį svarstė vairuotoju prisistatęs vyras, laukęs, kol jo sunkvežimis bus prikrautas statybinio laužo.
Vyras sakė, kad darbai čia prasidėjo maždaug prieš mėnesį, o viską užbaigti reikia iki rugsėjo. "Dirba dvi brigados, nes per trumpą laiką reikia daug padaryti", – pridūrė vairuotojas.
Akivaizdu, kad buvusio muziejaus erdvėse dirbo daug žmonių – darbininkų pilna ir kiemelyje, ir pastato erdvėse. Kieme greta išmestų sovietinių stalčių, kartono plokščių, betono luitų ir plytgalių gulė seni mediniai langai, tvirtos, greičiausiai ąžuolinės durys, mėtėsi seniai atitarnavusio kompiuterio monitorius. Vienoje iš buvusių muziejaus ekspozicijos patalpų palei sieną sukrautos išardytos parketlentės – jos vargiai grįš po šio pastato lankytojų kojomis.
Mokykla ir naktinis klubas?
Pernai gruodį paaiškėjo, kad Rotušės aikštėje "Teo" grupei priklausantys pastatai, kuriuose veikė Ryšių istorijos muziejus, parduodami nekilnojamojo turto bendrovei "Reksus". Skelbta, kad valstybės saugomų pastatų statusą turintį kompleksą įsigijusi bendrovė atliks kapitalinę jų renovaciją ir išlaikys architektūrinį statinių vientisumą.
Balandį paaiškėjo, kad būtent šiose patalpose nuo rugsėjo Kaune duris ketina atverti privati pradinė mokykla – Erudito licėjus, kuriai vadovaus buvęs ISM vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius doc. dr. Nerijus Pačėsa. Deja, jam prisiskambinti nei pirmadienį, nei antradienį nepavyko.
Bendrovės "Autokausta" vykdomasis direktorius Arūnas Bulovas tikino negalintis nieko pakomentuoti nei apie vykdomus darbus, nei apie paveldosaugininkų reikalavimus stabdyti rekonstrukciją Rotušės a. 18.
"Užsakovai bendrovė "Reksus" geriau žino, kas ten bus, mes čia tokie mažiukai, nieko negalime pasakyti. Jeigu KPD išsiuntė raštą, aš jo dar nemačiau, šiuo metu esu išvykęs, negaliu pakomentuoti", – paaiškino A.Bulovas. Pasiteiravus, kas šią situaciją galėtų komentuoti, bendrovės vykdomasis direktorius pasiūlė kalbinti paveldo specialistus.
"Kauno dienos" žiniomis, buvusio Ryšių istorijos muziejaus patalpose ne tik krykštaus mokinukai. Čia patalpos bus nuomojamos advokatų kontorai ir naktiniam klubui. "Kažkokių gandų apie tai girdėjau. Ar dieninis, ar naktinis klubas, veiklos apriboti mes negalime. Naktiniam klubui svarbiausia – techniniai sprendimai, nes sename pastate gana sunku tai padaryti", – svarstė S.Stoškus ir pateikė pavyzdį. "Naktiniame klube turi būti ventiliacija. Vadinasi, reikia vamzdžio, o vamzdžiui reikia skylės. Kaip ją padaryti sename pastate? Tokia įstaiga turi atitikti priešgaisrinius ir higienos reikalavimus", – aiškino KPD Kauno skyriaus vedėjas.
Unikalus kompleksas
XVI–XVII a. sandūroje Kauno Rotušės aikštėje pastatytais statiniais naudojosi pirkliai, besikuriantys netoli miesto centro. Pastatai tarnavo kaip sandėliai eksportuojamiems grūdams supilti. Nuo XIX a. 3-iojo dešimtmečio čia veikė Arklių pašto stotis. XIX a. pabaigoje pastatuose buvo įsikūręs Kauno miesto muziejus. Nuo 1994 m. pastatų komplekse veikė Ryšių istorijos muziejus.
Įžūliai sunaikinti paveldo objektai Kaune
Savavališkai nugriovė ledainę
Vienintelis šių dienų sulaukęs tokios paskirties Kauno tvirtovės statinys – VII forto komendanto gyvenamojo namo ledainė, statyta 1883–1887 m., buvo įžūliai nugriauta gruodžio 5–6 d. Sklypą su statiniu įsigijusiai bendrovei "RA Development", kuriai vadovauja architektas R.Adomaitis, atstovaujantis advokatas Aurelijus Gruodis "Kauno dienai" tuomet tvirtino: "Bendrovė iš valstybės atstovaujamo Turto banko įsigijo 1949 m. statytą ir nebaigtą statyti rūsį, kurio nusidėvėjimas – 80 proc. Jį reikėjo aptverti ir saugoti arba nugriauti. Buvo priimtas sprendimas nugriauti." Dar 2010 m. Kauno miesto savivaldybės patvirtintame detaliajame plane buvo įrašyta, kad rūsys-ledainė yra Kauno tvirtovės VII forto viena vertingųjų savybių ir turi būti saugoma kartu su apsauginiu žemių sampilu ant viršaus, o sklypas patenka į nekilnojamojo kultūros paveldo objekto – Kauno tvirtovės VII forto – apsaugos nuo fizinio poveikio pozonį. Tiesa, į nekilnojamojo kultūros paveldo registrą statinys galbūt dėl valdininkų aplaidumo nebuvo įrašytas. Spėjama, kad ir ledainės statybos data dokumentuose yra klaidinga, nes greičiausiai čia įrašyta statinio registracijos nekilnojamojo turto registre data. Įvykį tiria prokuratūra.
Be leidimų siautėjo ir Šančiuose
Pernai gegužę Šančių gyventojai sujudo pamatę, kaip buldozeris niokoja į nekilnojamojo kultūros paveldo sąrašą įtrauktus senuosius rūsius A.Juozapavičiaus prospekte. Tuomet paveldosaugininkų įspėjimai griovėjų taip pat nesustabdė – statinys buvo sulygintas su žeme. "Pasikarščiavome, bet gerai, kad laiku sustojome. Iš jų vertybės tai tikrai jokios nėra", – menkindamas sunaikinto objekto vertę "Kauno dienai" tuomet aiškino verslininkas Edvinas Mamedovas. Verslininkas tikino, kad privačioje žemėje jam niekas negali nurodinėti, kaip elgtis. Paveldo saugomi rūsiai trukdė verslininkų planams statyti prekybos centrą. KPD, išanalizavęs situaciją, skyrė vidutinio dydžio – 1 158 eurų baudą.
Naujausi komentarai