Pereiti į pagrindinį turinį

Knygoje apie A. M. Brazauską – iki šiol neviešinti faktai

2014-02-13 13:25
DMN inf.

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje įvyko žurnalisto Viliaus Kavaliausko atsiminimų knygos „Žmogus laiko taikinyje. Algirdas Brazauskas draugų ir oponentų akimis“ pristatymas.

Šiemet sukanka 20 metų, kai Algirdas Mykolas Brazauskas (1932-2010 m.) buvo išrinktas Lietuvos prezidentu. Šia proga antradienį Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje vyko žurnalisto Viliaus Kavaliausko atsiminimų knygos „Žmogus laiko taikinyje. Algirdas Brazauskas draugų ir oponentų akimis“ pristatymas, taip pat apie prezidentą parodytas žurnalistės Editos Mildažytės filmas. Pristatyme dalyvavo knygos autorius, prisiminimais dalijosi Česlovas Juršėnas – vienas iš A.M. Brazausko bendražygių ir patarėjų.

Išleisti knygą paskatino artimieji

V. Kavaliauskas daug metų pažinojo ir dirbo su A.M. Brazausku, laikė jį savo autoritetu. Po prezidento mirties jo dukros, siekdamos išsaugoti tėvo atminimą, paprašė parašyti apie jį knygą. Taip gimė pristatoma knyga (šiuo metu tai jau trečiasis leidimas, autorius žada ir ketvirtąjį), į kurią sudėti įvairių žmonių atsiminimai.

Knygos tikslas – papasakoti tai, ko visuomenė iki šiol nežinojo apie prezidentą. Autorius pabrėžė, kad tai nėra liaupsių ir pagyrų leidinys, priešingai – apie A.M. Brazauską atsiliepiama įvairiapusiškai, nevengiama ir kritikos bei neigiamų jo oponentų nuomonių. Kaip teigė V. Kavaliauskas, „Algirdą Mykolą Brazauską galima mylėti ar jo nekęsti, bet neįmanoma jo ignoruoti ar negerbti“.

Knygoje – ir prezidentų atsiminimai

Prieš pradėdamas rašyti knygą, autorius kreipėsi į 400 žmonių, prašydamas išreikšti savo nuomonę, pasidalinti unikaliais atsiminimais. Ne visi sutiko, tačiau ir ne visų sutikusiųjų prisiminimai pateko į knygą. Galutiniame variante – 146 žmonių pasakojimai. Rinkdamas medžiagą knygai, V. Kavaliauskas nuolat savęs klausdavo: ar bus įdomu? Ar tai, kas pasakojama, yra nauja ir negirdėta?

Pristatymo metu autorius akcentavo, kad knygoje galima rasti ne tik draugų bei politinių bendražygių atsiliepimų, bet ir, pavyzdžiui, kardinolo Juozo Audrio Bačkio prisiminimų, kuris su prezidentu nepalaikė artimų ryšių ir, nepaisydamas tarp visuomenės ir politikų kilusio nepasitenkinimo, neleido rengti laidotuvių apeigų Vilniaus arkikatedroje.

V. Kavaliauskas pasidalijo ir lengvaatlečio, olimpinio čempiono Virgilijaus Aleknos, kurį laiką dirbusio A.M. Brazausko apsauginiu, prisiminimais. Apie tai, kaip prezidentas reikalaudavo nesilaikyti atstumo, o eiti šalia, kad galėtų bendrauti, tačiau sportininkas, skirtingai nei prezidentas, apgailestavo ne visomis temomis turėdavęs ką pasakyti.

Per pristatymą knygos autorius teigė, kad sunkiausia buvo gauti kitų šalių prezidentų atsiliepimus apie A.M. Brazauską, tačiau jų knygoje yra net apie 20. Vienas įsimintiniausių – Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos. Autorius į prezidentą kreipėsi oficialiu raštu ir vieną dieną sulaukė skambučio iš Baltarusijos ambasados. Skambino išsigandęs ambasadorius, pranešęs, kad gautas atsakymas, ir pakvietė atvykti į ambasadą, kurioje buvo iškilmingai perskaitytas A. Lukašenkos pasakojimas apie A.M. Brazauską apie tai, kaip jie vaikščiojo po Vilniaus senamiestį, apie ką šnekėjo.

Č. Juršėnas negailėjo pagyrų

Renginyje gerų žodžių prezidentui negailėjo ir Č. Juršėnas, kuris dalijosi linksmais ir liūdnais jaunystės bei politinio bendradarbiavimo laikų prisiminimais. Gyrė prezidentą už jo indėlį į Lietuvos valstybės gyvenimą.

Pasak Č. Juršėno, knygoje sudėta daug informacijos, kuri iki šiol buvo nežinoma net jam pačiam. Pavyzdžiui, popiežiaus Jono Pauliaus II–ojo vizito Lietuvoje (1993 m.) dieną A.M. Brazauskas apalpo, tačiau vis tiek priėmė popiežių. Tik antrąją dieną neatvyko į suplanuotą susitikimą, kaip dabar paaiškėjo iš gydytojo atsiminimų – dėl ūmaus kasos uždegimo, kuris buvo pavojingas gyvybei. Žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad prezidentui – mažiau pavojinga liga akmenligė, todėl dėl savo poelgio su popiežiumi tuo metu sulaukė daug neigiamų komentarų viešojoje erdvėje.

Po knygos pristatymo susirinkusieji turėjo galimybę pamatyti žurnalistės E. Mildažytės filmą „Post Scriptum. Pamiršti sakiniai apie A.M. Brazauską“. Į filmą sudėtos pokalbių ištraukos su prezidentu, taip pat filmuota medžiaga iš įvairių renginių, kuriuose prezidentas įamžintas dėstantis savo mintis apie Lietuvą, pasisakantis apie bendražmogiškas vertybes, filosofiškai susimąstęs, žavintis humoro jausmu, gebantis bendrauti betarpiškai, taikliai, vyriškai.

Knygos pristatymo renginys ir rodytas filmas sulaukė didžiulio susidomėjimo – salė buvo sausakimša.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų