Laisvės alėjos carinukas smenga į absurdo liūną Pereiti į pagrindinį turinį

Laisvės alėjos carinukas smenga į absurdo liūną

2013-10-23 18:00

Laisvės al. 44-ojo pastato savininkus keiksnoja ne vienas praeivis, matantis nykstantį carinuką. Pasirodo, tvarkyti namą norima, bet teisėtai to padaryti neįmanoma. Jis esąs per senas, todėl valstybė neišnuomoja žemės po juo.

Laisvės al. 44-ojo pastato savininkus keiksnoja ne vienas praeivis, matantis nykstantį carinuką. Pasirodo, tvarkyti namą norima, bet teisėtai to padaryti neįmanoma. Jis esąs per senas, todėl valstybė neišnuomoja žemės po juo.

Vietoj stiklo – plokštės

Skaičiuojant tuščias virtinas, apleistus, griūvančius statinius, Laisvės al. neūkiškumu dažniausiai kaltinami savininkai. Kai kurie iš jų yra įkliuvę į sveiku protu nesuvokiamas situacijas, kurias padiktuoja teisės aktai, o darbų eigą lemiantys institucijų sraigteliai neįgalūs ką nors keisti.

Kai kas dar pamena, kad 44-ajame name Laisvės al. sovietmečiu veikė fotografijos prekių parduotuvė. Atkūrus nepriklausomybę, čia kurį laiką buvo prekiaujama indais. Ilgainiui atsiradęs "Akropolis" indus iš alėjos iškraustė, patalpos taip ir liko merdėti laukdamos nuomininko. Į aptriušusias erdves niekas nesiveržia.

Plika akimi matyti, kad ne tik pirmame, bet ir antrame aukšte bei mansardoje reikalingas mažų mažiausiai kapitalinis remontas. Pasidarbuoti čia statybiniais įrankiais pastarąjį kartą užsukta labai trumpam – drožlių plokštėmis užkalti langai.

Sutarties nėra, mokesčius moka

Šis dviaukštis mūrinis pastatas su mansarda priklauso žinomai bendrovei "Lelija", siuvančiai klasikinius drabužius. Be siuvimo, įmonė Lietuvoje valdo nemažai nekilnojamojo turto objektų.
Pastatą, išperkamąja nuoma įsigytą 2002 m. liepą, "Lelija" jau anksčiau buvo numačiusi tvarkyti, rengė projektus. Neseniai atnaujinus ketinimus, verslininkai atsimušė į sieną. Šalies įstatymai numato, kad pastato remontą galima atlikti tik turint valstybinės žemės nuomos sutartį. Įsigyjant namą tokia sutartis buvo, joje žemės nuoma buvo numatyta iki 2096 m. Po to šis terminas sutrumpėjo, iki baigsis išperkamosios nuomos laikotarpis. 2010 m. šis terminas išseko, baigėsi ir žemės nuoma.

"Kelerius metus nuomos sutartis kažkodėl nebuvo pratęsta. Nepaisant to, ir toliau mokėjome žemės mokesčius, o valstybė juos mielai priėmė", – komentavo "Lelijos" direktorės pavaduotojas Andrius Zaveckas.

Tad įmonė kreipėsi į Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Kauno miesto skyrių prašydama ne aukciono tvarka išnuomoti po pastatu ir šalia esantį sklypą, kad būtų įmanoma pastatą eksploatuoti.

Atsakomybė – žemėtvarkininkams

"NŽT Kauno miesto skyrius atsisakė sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį su "Lelija" motyvuodamas tuo, kad pastatas yra pastatytas 1870 m., o jo gyvavimo trukmė – 100 metų. Taigi, pastato gyvavimo trukmė pasibaigė dar 1970 m. Tai yra, 30 metų iki to, kai bendrovė "Lelija" jį įsigijo", – tokią absurdišką situaciją aprašė ir įvairioms institucijoms, įskaitant Kauno miesto merą ir Vyriausybę, išsiuntinėjo "Lelijos" generalinė direktorė Genė Zaveckienė.

Kauno miesto savivaldybės administracijos atstovai nuolat reikalauja apleistą pastatą remontuoti. Per kelias savaites nuo rašto išsiuntimo savivaldybei, "Lelijos" direktorės pavaduotojo teigimu, nesulaukta nei atsako, nei pagalbos sprendžiant šią problemą.

"Lelija" apskundė NŽT Kauno miesto skyriaus veiksmus centrinei NŽT vadovybei, bet ir tai situacijos nepakeitė. Įmonei beliko informuoti savivaldybę, kad dėl galimos statinio griūties ir/ar tretiesiems asmenims galbūt padarytos žalos atlyginimo teks kreiptis į NŽT Kauno miesto skyrių.

Pasitarę ieškos sprendimų

Nacionalinės žemės tarnybos Kauno miesto skyriaus vedėja Daiva Gineikaitė teigė negalinti komentuoti Laisvės al. 44-ojo namo situacijos, nes "reikėtų pasikelti bylą". Vis dėlto ji pripažino, kad su tokiomis pat problemomis susiduria ir kai kurių kitų Kauno namų savininkai.

Šiuo metu egzistuojanti tvarka dėl valstybinės žemės pardavimo ir nuomos, pasak S.Gineikaitės, nustatyta 1999 m. Vyriausybės nutarimu. Jame yra pateiktos nuomos taisyklės, pagal kurias apskaičiuojamas galimas žemės nuomos terminas.

"Kai pagal galiojančią tvarką bandoma apskaičiuoti nuomos terminą, jis išeina minusinis", – apie senesnius nei 100 metų senumo "negyvuojančius" namus aiškino NŽT atstovė Kaune. Ji tikino, kad spalio 25 d. yra numatytas pasitarimas su savivaldybės atstovais.

"Tikrai bandysime ieškoti išeičių, galbūt darysime išimtis ar inicijuosime pakeitimus. Tai jau tikrai darosi miesto problema", – teisinosi NŽT Kauno miesto skyriaus vadovė. Ji žada siūlyti, kad būtų atsižvelgta į savininkų ketinimus pastatus tvarkyti. Esą žemė galėtų būti išnuomota trumpesniam laikui, kad būtų įmanoma gauti statybos leidimą, o baigus statybos darbus, kai pastatai "pajaunės", nuomos laikotarpis galės būti pratęstas.

"Kai namas aptvarkomas, inventorizavus tai Registrų centre, jo nusidėvėjimas sumažinamas, gyvavimo trukmė pailgėja, nuomos terminas gali būti perskaičiuojamas", – procedūrą išaiškino NŽT atstovė.

Keturių aukštų nebenori

"Lelijos" atstovai stebisi, kodėl Laisvės al. 44-asis namas siejamas su 1870 m., kai jis buvo pastatytas.

"Paveldo specialistai mums teikia informaciją, kad šis pastatas remontuotas tarpukariu, sovietmečiu buvo atliekami kapitaliniai remontai, atsirado priestatas, bet į tai neatsižvelgiama. Atsižvelgiama tik į Registrų centro duomenis, o ten duomenų apie pastato rekonstrukcijas nėra", – dėstė A.Zaveckas. Jo įsitikinimu, gauti duomenis apie pastato atnaujinimą ir kartu pailgėjusį gyvavimo laikotarpį būtų įmanoma, jei tik NŽT to norėtų.

Kai tik gaus reikalingus leidimus, "Lelija", pasak A.Zavecko, numato pastatą kapitališkai suremontuoti. Anksčiau buvo ketinimų paaukštinti jį iki keturių aukštų, sulyginant su gretimu namu, bet dabar galvojama, kad tūris nesikeis. Visas patalpas žadama išnuomoti. A.Zaveckas prasitarė, kad dabar yra susidomėjusiųjų jų nuoma.

Į carinio namo sutvarkymą ketinama investuoti tiek, kiek reikės. A.Zavecko preliminariais skaičiavimais, investicijos sieks ne mažiau kaip milijoną. Beje, kad galėtų parengti projektus, reikia gauti projektavimo sąlygas, o be žemės nuomos sutarties – šios irgi neišduodamos.


Svaigedas Stoškus
Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vedėjas

Nesu valstybinės žemės nuomos srities specialistas, bet kvailesnių paaiškinimų, kodėl žemė neišnuomojama minėto namo savininkams, dar neteko girdėti. Kaip tvarkomos pilys, senamiesčių pastatai? Juk jie dar senesni. Biurokratizmui nėra ribų! Kai "Lelijos" atstovai kreipėsi į mus, mes jiems tik padėkojome, kad nori tvarkytis. Išdavėme jiems savo sąlygas, tačiau jas išduoda ne tik mūsų įstaiga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra