- Berta Banytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
-
Milanos mama papasakojo, kaip po procedūros jaučiasi dukra: įvardijo ir...
Penktadienį spinaline raumenų atrofija sergančiai mažylei Milanai buvo atlikta genų terapija vaistiniu preparatu „Zolgensma“, kainavusiu 2 mln. eurų. Pasak mergaitės mamos, procedūra praėjo sklandžiai, dukra jaučiasi gerai.
Pirmą kartą Lietuvoje į veną atlikta tokio tipo infuzija, truko valandą. Mergaitei sulašinta 50 mililitrų vaistinio preparato. „Vaistas buvo pristatytas atšaldytas – minus 60 laipsnių temperatūroje. Visą laiką teko kontroliuoti, kad ši temperatūra būtų išlaikyta. Tuomet per parą preparatas buvo atšildytas iki kambario temperatūros, paruoštas infuzijai ir sulašintas“, – pasakojo Milaną konsultuojanti Kauno klinikų vaikų neurologė, retų ligų specialistė Milda Dambrauskienė.
Tuo metu Milana gulėjo savo palatos lovoje, buvo kalbinama, artimieji jai dainavo dainas. Dabar laukia įtemptas periodas – procedūrą atlikę Kauno klinikų medikai kelias savaites stebės, kaip mažylės organizmas reaguoja į vaistą, ar pasireikš šalutinės reakcijos. Rizikingiausi – pirmieji du mėnesiai.
„Po vaisto suleidimo pacientas gali sukarščiuoti, pasireikšti vėmimas ar pakilti kepenų fermentai. Tai – žinomi dalykai, yra aiškios schemos, ką reikia daryti, kad jų išvengtume, ar sumažintume šias rizikas, ir, be abejo, ką daryti, jei jos pasireiškia“, – kalbėjo gydytoja.
Milda Dambrauskienė. Justinos Lasauskaitės nuotr.
Tikimasi, kad po šios, 2 mln. eurų, kainavusios genų terapijos, mergaitei nebereikės iki tol kas kelis mėnesius atliktų nusinerseno injekcijų į stuburo kanalą. „Iš kitų šalių patirties matome, kad atlikus genų terapiją, spinaline raumenų atrofija sergantys vaikai nebepraranda savo turimų įgūdžių. Kartais pasikeičia jų pagalbinių kvėpavimo priemonių poreikis, pagerėja rijimas. Galbūt Milana galės valgyti pati, nes dabar yra maitinama pro gastrostomą. Jau dabar ji gali sėdėti atsirėmusi, šiek tiek – ir neprilaikoma. Jei ji sėdės ir galės valdyti vežimėlį, savarankiškumas bus daugiau ar mažiau įmanomas“, – detalizavo M. Dambrauskienė.
Galbūt Milana galės valgyti pati, nes dabar yra maitinama pro gastrostomą. Jau dabar ji gali sėdėti atsirėmusi, šiek tiek – ir neprilaikoma.
Vaisto poveikį medikai vertins maždaug po metų. Pasak M. Dambrauskienės, rekomenduojamas Milanos stebėjimo planas sudarytas penkeriems metams. Tačiau laikui bėgant tyrimai ir apžiūros retės. „Iš pradžių tyrimus kartosime labai dažnai – pirmą mėnesį – kas savaitę, o galbūt ir dažniau. Išleidus į namus, galbūt užteks juos atlikti kas porą savaičių ar kas mėnesį“, – aiškino ji.
Milanos mama Greta. Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Dabar labiausiai bijome, kad dukrai pasireikš šalutiniai poveikiai – vėmimas, temperatūra. Tikimės, kad ateityje Milanai mažiau reikės kvėpavimui būtinos kaukės, ji galės valgyti per burną ir taps savarankiškesne – galės atlikti daugiau judesių nei gali dabar. Laukia dar ilgas kelias. Reikės reabilitacijos – tai ir kineziterapija, ergoterapija ir logopedas“, – penktadienį sakė Milanos mama Greta Patenkienė.
Fiziškai riboti
Kaip anksčiau portalo kauno.diena.lt žurnalistams detalizavo M. Dambrauskienė, spinalinė raumenų atrofija, priklausomai nuo šios įgimtos retos genetinės ligos formos, gali pasireikšti ne tik kūdikystėje, bet ir vaikystėje, paauglystėje ar jaunystėje. Tai priklauso nuo to, kiek žmogus turi vadinamojo atsarginio geno SMN2 kopijų.
Jei kopijų yra nedaug – viena dvi, tuomet ligos požymių atsiranda labai anksti – per pirmąjį kūdikio gyvenimo pusmetį. Jei kopijų yra trys, požymiai išryškėja iki pusantrų metų. Taip gali nutikti ir vėliau, kai vaikas pradeda vaikščioti, bet pamažu raumenys ima silpti. Negydant spinalinės raumenų atrofijos, tokie pacientai iki dešimties metų visiškai nustoja vaikščioti.
Milana. Asmeninio šeimos archyvo nuotr.
„Vaikai, sergantys spinaline raumenų atrofija, pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais yra protingo žvilgsnio, šypsosi, bet labai atsilieka jų motorinė, judesių raida – jie nekelia galvos, bėgant laikui mažiau judina rankas ir kojas, nesiverčia, nesiriečia sėstis. Būna, kad tokie vaikai sunkiai priauga svorio, dažnai serga kvėpavimo takų infekcijomis. Kad gydymo efektas būtų maksimaliai geras, geriausia gydyti iki simptomų atsiradimo. Todėl vis daugiau šalių pradeda naujagimių patikras, kad jei žmogus turi geno defektą, jis būtų atrastas, ir iš karto, dar neišryškėjus požymių, būtų pradėtas gydymas“, – detalizavo M. Dambrauskienė.
Pasak Kauno klinikų vaikų neurologės, jei šeimoje jau yra spinalinės raumenų atrofijos atvejų, atlikti tyrimą dėl šios genetinės ligos iš vaisiaus vandenų galima ir besilaukiančiai moteriai. Planuojant nėštumą, jei atliekamas pagalbinis apvaisinimas, taip pat galima atrinkti embrionus, kurie neturėtų šios ligos.
„Rizika, kad vaikas gali sirgti šia liga, kyla tada, kai susitinka mama ir tėtis, kurie abu yra pakitusio geno nešiotojai. Nešiotojų yra labai daug – vienas iš 40–50. Tačiau tokie tėvai gali susilaukti ir fiziškai sveikų vaikų, viskas priklauso nuo genų žaismo“, – aiškino M. Dambrauskienė ir pridūrė, kad gimdyvės amžius tam įtakos neturi.
Vaikų neurologė pasakojo, kad spinaline raumenų atrofija serga vienas iš 10 tūkst. naujagimių. Tad jei pastaraisiais metais gimstamumas Lietuvoje siekė 23–24 tūkst. naujagimių per metus, apytiksliai du iš jų gimė turėdami šią diagnozę. Šiuo metu spinaline raumenų atrofija, pasak gydytojos, mūsų šalyje serga iš viso beveik 40 pacientų – vaikų ir suaugusiųjų. Visi jie stebimi Kauno klinikose.
2 mln. eurų kainuojantis gydymas
Genų terapija vaistu „Zolgensma“ – tai virusas pernešėjas, kuris į organizmą pristato trūkstamą geną, kurio pacientai, sergantys spinaline raumenų atrofija, neturi. „Tai vienkartinė infuzija į veną. Saugumo prasme ši genų terapija tinkama tik mažiems vaikams. Kuo mažesnis vaikas, kuo mažiau jis sveria, tuo mažesnės vaisto dozės reikia. Todėl šalutinių reakcijų rizika – mažesnė“, – detalizavo pašnekovė.
Pasak jos, vienose šalyse genų terapija skiriama tik kūdikiams iki šešių mėnesių. Kitose – mažiesiems pacientams iki trejų metų. Kai kur lemiamą reikšmę turi ne vaiko amžius, o svoris, kuris turi neviršyti 13,5–21 kg. Šiuo metu „Zolgensma“ kompensuojama 25 Europos šalyse.
Primename, kad surinktų 2 mln. eurų gydymui genų terapija, Milanos mama įkūrė labdaros ir paramos fondą, pavadintą „Milanos Patenko kova su spinaline raumenų atrofija“. Savo dukros viltį šeima atidavė į geros valios žmonių rankas. Šie neliko abejingi mažylės istorijai ir suvieniję jėgas aktyviai aukojo.
Milana. Asmeninio šeimos archyvo nuotr.
Lietuvai taip pat pavyko gauti ženklią nuolaidą „Zolgensma“ vaistiniam preparatui įsigyti. Gamintojo kaina pagal sutarties nuostatus išlieka konfidenciali, tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovams pavyko padvigubinti iš valstybės skiriamą lėšų sumą ir labai ženkliai sumažinti sumą, kuria turėtų prisidėti Milanos labdaros ir paramos fondas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laidotuvių tradicijos keičiasi: vietoj vainikų – finansinė pagalba artimiesiems3
Atsisveikinti su mirusiuoju besirenkantys žmonės vis dažniau vietoj masyvių vainikų ir didžiulių glėbių gėlių renkasi dovanoti vieną gėlės žiedą ir voką su pinigais. Ši tradicija, kai pagarbą velioniui norima išreikšti ir...
-
Vos tik prasidėjo vasara, o Kaunas pradėjo ruoštis Kalėdoms: ar ne per anksti?3
Iki Kalėdų dar maždaug 200 dienų, o Kauno miestas jau paskelbė viešųjų pirkimų konkursą Kalėdų eglei ir šventinėms Rotušės aikštės dekoracijoms pirkti. Šįmet tai padarė kaip niekad anksti. Kokie tokio sprendim...
-
Orangutanų tyrinėtoja B. Galdikas: kur dingo patinai?3
Kaune po pusantrų metų pertraukos viešėjusi pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja prof. Birutė Marija Galdikas studentams ir mokiniams skaitė paskaitą, dalijosi savo įžvalgomis. ...
-
Viena lankomiausių vietų Kaune gimtadienio proga savaitgalį dovanoja nemokamus koncertus
Šį savaitgalį viena lankomiausių ir populiariausių vasaros vietų mieste „Pilies sodas“, „Kauno vasaros terasa“ ir naktinis klubas „TABOO“ švęs savo 9-tąjį gimtadienį. Šia proga birželio 9 ir 10...
-
Krizes ar skyrybas patiriančioms Kauno šeimoms – kompleksinė pagalba
Vaikų gerovės centras „Pastogės“ vienas pirmųjų šalyje pradeda teikti kompleksines paslaugas nepilnamečių vaikų tėvams bei artimiems giminaičiams, nesutariantiems dėl bendravimo su vaikais tvarkos, praneša Kauno savivaldyb...
-
Maudymosi sezonui pasiruošta: kauniečių laukia atnaujinti paplūdimiai2
Birus ir švarus smėlis, sutvarkytos persirengimo kabinos bei tvarką prižiūrintys gelbėtojai – tik dalis kauniečius pasitinkančių patogumų miesto paplūdimiuose. Kaip praneša Kauno miesto savivaldybė, šiemet jų – vien...
-
Neįprasta operacija: Panemunės paplūdimyje pareigūnai ieškojo žmogaus kaulų
Antradienio rytą specialiosios tarnybos darbavosi Panemunės paplūdimyje, kur ieškota žmogaus kaulų. Kol kas pareigūnai nežino, ar pranešimas – ne melagingas, tad dabar tikslinamos aplinkybės. ...
-
Kaune gimsta Lietuvos inžinerijos kolegija7
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuota Lietuvos kolegijų sektoriaus reforma sukėlė nemažai diskusijų, iššaukė baimių bei paskatino pokyčių. Vienas tokių – bendru sutarimu susijungiančios Kauno technikos (KTK) i...
-
Sėkmės istorija: 74-erių Veronika įveikė agresyviausią kraujo vėžį1
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę mieloleukemiją. Prieš dvejus metus moterį pradėjo varginti silpnumas, atsirado pavienių mėlynių kūne. Iš prad...
-
Kauno rajone – daiktų mainytuvės: šiemet jos buvo itin gausios2
Kauno rajono gyventojai surengė daiktų mainytuves. Žmonės iš savo namų nešė viską, praneša LNK. ...