Prieš du mėnesius Mindaugas Mikalauskis atsisveikino su savo kojomis. Šiandien jaunas vyras jau stojasi ir iš naujo mokosi žengti, išlaikyti pusiausvyrą. Protezai – jo likusio gyvenimo palydovai.
Moko ir savarankiškumo
„Drebėjo ir rankos, ir kojos“, - pirmąjį atsistojimą ant dirbtinių galūnių prieš kelias dienas prisiminė 24 metų vyras. Kauno bendrovės „Ortopedijos technika“ klinikoje jis du kartus per dieną rateliais iš savo palatos važiuoja į kineziterapijos salę, kur mankštinasi dar dešimtys panašaus likimo žmonių.
„Ir be rankų žmonės pavalgo“, - į kitų čia pat gydomų žmonių ne geresnę situaciją žvelgė Mindaugas.
Baltais chalatais vilkinčių pagalbininkų nestinga, tačiau kojų nebeturintis vyras mokosi viską daryti pats – nuimti ir uždėti protezus, tvarstyti, prižiūrėti biges.
„Mokome jį apsitarnauti savarankiškai, kad kuo mažiau reikėtų aplinkinių žmonių pagalbos“, - aiškino medikai.
Kol kas Mindaugas matuojasi pirminius protezus. „Bigės keičiasi, kiekvieną dieną jos vis kitokios. Tai priklauso nuo daug dalykų, net maisto ar skysčių vartojimo. Tai jos storesnės, tai plonesnės – dėl to pradžioje yra gaminamas pirminis, protezas, prisitaikantis skirtingos apimties“, - komentavo „Ortopedijos technikos“ technologas protezuotojas Artūras Didžiariekis.
Maždaug po pusės metų bigių matmenys labai ryškiai nesikeičia, tuomet trejiems metams gaminamos nuolatinės dirbtinės kojos.
Pusmečiui išvyks į Marijampolę
„Sekasi gerai. Pirmos dienos – tarp lygiagrečių. Jei toliau taip seksis, kitą savaitę mėginsime pradėti vaikščioti su dviem lazdelėmis, su jomis teks vaikščioti kiek ilgiau – tirs ar keturias savaites“, - prognozavo klinikos kineziterapeutas Ruslanas Maglionok. Jei žmogus greitai sustiprėja, jo koordinacija gera, pasak jo, savarankiškai su protezais jis pradeda vaikščioti greičiau. Mankštinantis didžiausias krūvis reikalingas kojoms, nugarai, pilvo presui.
Valstybės finansuojamas 24 dienų reabilitacinis laikotarpis M.Mikalauskiui baigsis po savaitės. Tikimasi, kad šis apmokamas laikotarpis bus pratęstas bent dviem savaitėms, nes protezuojamos dvi galūnės, dėl ilgiau gijusių bigių procesas kiek užsitęsė.
Įstaigos medikai dar nežino, ar gaminant nuolatinius protezus bus pasirinkti patys moderniausi. „Jei žmonės apdrausti, pateisina lūkesčius ir tikslus, modernūs protezai jiems dažniausiai pilnai apmokami. Tai nustato speciali komisija“, - teigė A.Didžiariekis.
Pramokęs vaikščioti ant laikinų metalinių kojų, Mindaugas grįš į Marijampolę, kur praleis apie pusmetį. Po to atvažiuos į Kauną matuotis nuolatinių protezų.
Kojų M.Mikalauskis neteko po nušalimo. Praėjusių metų pabaigoje tauragiškis kelias savaites keliavo pėsčiomis iš Vokietijos į namus. Pasiekus Lenkiją, išsekusį keliauninką į Lietuvą pargabeno vilkiko vairuotojas. Praleidus Marijampolės ligoninėje mėnesį, jam iki pusės blauzdų amputuotos abi kojos.
Mindaugas apsisprendė iš Kauno važiuoti į Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo globos namus pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms, nes savo būsto jis kol kas neturi. Daugiau apie Mindaugą skaitykite šeštadienį "Kauno dienoje".
Naujausi komentarai