Pereiti į pagrindinį turinį

Mugėje prekiaujantis ukrainietis: to, kas įvyko Ukrainoje, neturi būti niekur

2014-03-16 06:00

Trečią dieną Kaune vykstanti Kazimiero mugė yra gausiausia dalyvių per visus keturiolika gyvavimo metų. Vienoje palapinėje šiemet – ir prekiautojai iš politinių audrų alinamos Ukrainos.

S.Macko
S.Macko

Trečią dieną Kaune vykstanti Kazimiero mugė yra gausiausia dalyvių per visus keturiolika gyvavimo metų. Vienoje palapinėje šiemet – ir prekiautojai iš politinių audrų alinamos Ukrainos.

"O reikėjo vėliavą pasikabinti?" – šypsodamasis į klausimą, kodėl nematyti, kad šioje palapinėje – Ukrainos atstovai, atsakė ukrainietis Sergejus Macko. Savo šalies tautiniais suvenyrais ir universaliais daržovių pjaustymo peiliais prekiaujantis vyras kaip tik bėrė paskutinius patarimus peilį perkančiai kaunietei.

"Kaip jis puikiai pristato tuos peilius. Kad tik taip, kaip jis parodė, pavyktų man pačiai pjaustyti", – susižavėjusi ukrainiečių palapinę paliko garbaus amžiaus kaunietė. "Šeimininkių svajonių peilis. Parduodame svajonę, o peilis – dovanų!" – žodžio kišenėje savo prekei reklamuoti neieško S.Macko.

Vyro veidas pasikeitė užklausus apie jo tautiečių nuotaikas po Ukrainą sudrebinusių įvykių. Surimtėjęs S.Macko užtikrintu balsu, bet be pompastikos ištarė: "To, kas vyko Ukrainoje, neturi būti niekur – nei Ukrainoje, nei kitoje pasaulio šalyje."

Jis pats juodžiausiomis dienomis, kai liejosi kraujas ir buvo skaičiuojami šimtai žuvusių žmonių, Maidane nebuvo. Tik pirmosiomis dienomis. Šeima privalantis pasirūpinti vyras buvo išvykęs. Tačiau tikino, kad visą tą laiką palaikė ryšį su savo draugais, esančiais Maidane.

"Kai iš ten grįžo mano draugas, sunkiai galėjo kalbėti ir papasakoti, ką jam teko pergyventi. Jis buvo pakraupęs, nes neturėjo net kur kojos padėti – visur buvo suguldyti žuvusieji. Po viso šito jis dviem savaitėms užsidarė namuose", – S.Macko akyse sublizgėjo ašaros.

S.Macko mama – ukrainietė, jis pats gimė Latvijoje, tačiau šiuo metu su šeima gyvena Ukrainoje. Vyras pasiryžęs bet kada, kai tik prireiks, būti barikadose. "Tik parašykite taip, kaip pasakoju, – perspėjo vyras. – Televizorių išjungiau po pirmųjų transliacijų apie įvykius Ukrainoje. Vieni šie tiek perspaudžia, kiti ne viską iki galo pasako. Tačiau mes labai dėkingi Europai už palaikymą. Tai mums, ukrainiečiams, labai didelė paspirtis."

Kijevietis prašė pabrėžti viena: "Niekas nieko Maidano žmonėms nemokėjo. Ten visi buvo dėl to, kad myli savo šalį." Ukrainietis žino, kad Lietuvai teko pergyventi Sausio 13-osios įvykius, kad tai, ką tada Lietuva jautė, labai panašu į tai, ką dabar jaučia Ukraina.

"Dievas yra teisėjas tam, kuris leido tam įvykti", – su slavams būdingu poetiškumu S.Macko kalbėjo apie Vladimirą Putiną.

Vyro veidas nugiedrėjo, kai ėmė pasakoti apie tai, kad Kaune jau spėjo susipažinti su čia gyvenančiais savo tautiečiais. Vienas pirkėjas išgirdo jam artimą kalbos akcentą ir užkalbino. Abu vyrai spėjo ir lietuviško alaus paragauti, ir pakalbėti.

S.Macko Lietuvoje prekiauja pirmą kartą. Praėjusį savaitgalį vyras praleido Vilniaus Kaziuko mugėje, o šį svečiuojasi Kaune. Pirmas įspūdis ukrainiečiui apie mūsų miestą yra malonus – mugės organizatoriai, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga, ukrainiečiui suteikė teisę prekiauti be prekybos vietos mokesčio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų