Musulmonai Kaune prašo netapatinti jų su bepročiais Pereiti į pagrindinį turinį

Musulmonai Kaune prašo netapatinti jų su bepročiais

2015-11-23 03:00
Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas

Lietuvos musulmonų muftijus Romas Jakubauskas teigia, kad kiekvienoje bendruomenėje pasitaiko nusikaltėlių ir bepročių, bet daug daugiau yra gerų žmonių. "Nesąžininga, kad mes dabar turime jausti aplinkinių kreivus žvilgsnius tik dėl to, kad kažkur kažkas įvyko", – sakė jis.

Išskiria musulmonus

"Kodėl mus prisimena tik tada, kai kažkas negera įvyksta pasaulyje? Tada ir mes pasidarome reikalingi. Kodėl mumis nesidomi, kai viskas gerai?" – klausė R.Jakubauskas, piktindamasis dėmesiu dėl pastarųjų įvykių Paryžiuje.

Anot jo, įvykus teroristiniam aktui žmonės labai greitai pamiršta istoriją. "Lietuvoje islamas yra oficiali konfesija, gyvuojame kartu kaimynystėje jau daugiau nei 600 metų. Tie patys musulmonai, mano protėviai, dalyvavo mūšiuose gindami Lietuvą nuo priešų. Tad kodėl dabar reikia tapatinti bepročius, kurie įvykdė tokį nusikaltimą prieš žmoniją, su normaliais žmonėmis", – retoriškai klausė R.Jakubauskas, kuris taip pat yra ir Kauno mečetės imamas.

Pasak jo, tarp beveik 2 milijardų pasaulio musulmonų, tokių, kurie pasiduoda kažkam naudingai ideologijai, nėra labai daug. "O religija čia niekuo dėta. Jeigu, sakysime, krikščionys padaro kokį nusikaltimą, tai niekas nesako, štai, krikščionis, bet pasako vardą ir pavardę. Kažkoks kinas nusikalto, tai nesakoma, kad budistas padarė nusikaltimą. Pasaulyje yra visokių ideologijų pasekėjų: teroristine grupuote pripažinti baskai, kurie yra katalikai, Šiaurės Airijoje veikia teroristinė grupuotė IRA, Šri Lankoje teroristai yra komunistai", – sakė R.Jakubauskas.

Sugyvenome be konfliktų

Muftijus piktinosi, kad šiuo metu viena spalva yra piešiami visi: ir teroristai, ir pabėgėliai, ir savo šalyse seniai gyvenantys musulmonai. "Islamo valstybę" sukūrė svetimšaliai, kurie atvažiavo ir išvarė vietinius iš savo žemės. Ne šiaip sau iš Sirijos jau turbūt pabėgo pusė visų gyventojų. Jie priversti palikti savo šalį todėl, kad kažkokie bepročiai atvažiavo iš užsienio ir paskelbė kažkokią valstybę", – anot jo, žmonės bėga nuo bet kokio karo ir dėl to jų negalima kaltini.

Jis dar kartą priminė pavyzdžiu kitoms valstybėms galinčia tapti Lietuvos musulmonų bendrystę su kitomis religijomis. "Aišku, daug metų gyvename kartu, pažįstame vieni kitus ir pasitikime. Tai labai geras pavyzdys, tačiau ir kitose Europos šalyse yra daug senų musulmonų bendruomenių: Balkanuose, Rumunijoje, labai gerbiama totorių bendruomenė ir Lenkijoje, ir Suomijoje. Jie yra ir musulmonai, tačiau tai niekada nekėlė problemų", – pasakojo R.Jakubauskas.

Totorius į Lietuvą pasikvietė Vytautas Didysis, jiems buvo suteiktos visos teisės. Anot R.Jakubausko, priešingai įvyko Prancūzijoje: musulmonai buvo vežami iš prancūzų kolonijų kaip pigi darbo jėga ir jiems nebuvo suteiktos visos teisės: "Bet visada yra galimybių sugyventi – reikia ieškoti sąlyčio taškų, o ne iš karto priešiškai nusiteikti."

Ragino nepasiduoti panikai

Lietuvos musulmonų dvasinis lyderis stebėjosi, kodėl visas žiniasklaidos dėmesys sutelktas tik į Prancūziją: "Dieną ar dvi prieš šitus įvykius buvo sprogimas Beirute – ten irgi žmonės žuvo. Prieš tai – Ankaroje, Kuveite, Saudo Arabijoje. Įvairiose šalyse tai vyksta ir visur žūva žmonės. Visi kovoja su šiuolaikiniu vėžiu – terorizmu."

R.Jakubauskas pabrėžė, kad terorizmas neturi vienos religijos vardo, o islamas tikrai nekaltas dėl to, kokiose rankose jis atsiduria: "Religija yra tikslas, į kurį žmogus eina, o pakeliui jis gali padaryti visokiausių nuodėmių, Negalima kaltinti religijos, jei žmogus daro klaidų."

 

Anot jo, kai pasaulį krečia tokie įvykiai, reikėtų į tai žiūrėti sveiku protu ir bandyti mąstyti. "Negalima pasiduoti tai panikai, kurią skleidžia tam tikri žmonės, turintys neaiškių tikslų", – ragino R.Jakubauskas.

Vyrauja stereotipai

Daugiau nei dvejus metus Kaune gyvenantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studentas, 22 metų marokietis Mohamedas Zakaria Belmehdi pasakojo patyręs šoką, kai sužinojo apie tragediją Paryžiuje. "Kai aukų skaičius ėmė augti, susirūpinau savo giminėmis ir draugais, kurie ten gyvena. Nusiraminau, kai su jais susisiekiau, tačiau vis tiek baisu, kad tokiu būdu žuvo tiek žmonių", – teigė M.Z.Belmehdi.

Kaip musulmonas, jis įsitikinęs, kad tai, kas vyksta, yra terorizmas, niekaip nesusijęs su islamu. "Tačiau man pikta, kai matau, kai "Islamo valstybe" pasivadinusieji ar kitokie judėjimai pasisavina islamą ir paverčia mus absoliučia mažuma, netikinčia jų ideologija", – piktinosi VDU studentas.

Jis pastebi, kad nors lietuviai, šimtmečiais darniai gyvenę su musulmonais, tiesiogiai nesieja islamo su terorizmu, tačiau dėl menko išprusimo turi susikūrę nemažai stereotipų apie šią religiją. "Tarkime, patriarchatas nėra įskiepytas islamo – tai yra arabų tautų kultūrinis dalykas", – pabrėžė marokietis.

Vadino draugiška tauta

Kai šiuo metu visas pasaulis, taip pat ir Lietuva, yra įtraukiama į panikos liūną, M.Z.Belmehdi patarė lietuviams pirmiausia atskirti islamą, kurį Korane musulmonams atskleidė Dievas, arabų kultūros praktikas ir fundamentalistų skleidžiamą literatūrą. Pasak jo, tai trys niekuo nesusiję dalykai.

"Būkite tokia pat draugiška tauta užsieniečiams, kokia buvote šimtus metų. Lygindamas Lietuvą ir Londoną, kuriame prieš tai gyvenau, galiu pasakyti: jei tau patinka lietuvių kultūra, gali be jokių problemų tapti šios visuomenės dalimi. Ši mintis mane daro laimingą. Manau, kad imigrantai čia tikrai nejaus atskirties, priešingai nei kitose Vakarų valstybėse", – džiaugėsi M.Z.Belmehdi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra