Kauno klinikų traumų ir skubios pagalbos centre šiuo metu pluša 350 statybininkų. Čia įsikūrus medikams per metus bus priimama 100 tūkst. pacientų iš visos Lietuvos.
Taip, kaip Amerikoje
Besistebintiesiems Kauno klinikų didumu – naujas pretekstas: už centrinio pastato, šios gydymo įstaigos miestelio centre, jau iškilęs dar vienas statinys. Gana didelis, rudų plytų, trijų aukštų. Tai būsimasis traumų ir skubios pagalbos centras. Duris ligoniams jis atvers jau šį ruenį.
Pradėtas 2012-ųjų rugsėjį 15 tūkst. kv. m ploto pastatas iškilo palyginti sparčiai. Dabar jame ne tik jau sumontuotos komunikacijos, bet kai kur netgi įmontuoti baldai, operacinė įranga.
"Nesijaudinkite, viskas daroma pagal taisykles, yra specialūs filtrai, viskas bus sterilu", – užtikrina statybų generalinio rangovo – "Mitnijos" statybų bendrovės darbų vadovas Jonas Čaikauskas.
Kauno klinikų Skubios pagalbos ir priėmimo skyriaus vadovas Kęstutis Stašaitis patikina, kad taip daroma visame pasaulyje: vaistų spintos, operacinės lempos ir kai kuri kita įranga integruojama dar vykstant statyboms.
"Nieko naujo neišradinėjame, pasaulis tokiu principu dirba jau seniai", – sako gydytojas K.Stašaitis ne tik apie statybų projektą ir įrangą, bet ir apie patį skubios pagalbos principą.
Daugybę idėjų gydytojas parsivežė iš Skandinavijos šalių, Jungtinių Amerikos Valstijų gydymo įstaigų.
Atrodo, kad Kauno klinikų traumų ir skubios pagalbos centre, kai jis bus atidarytas, bus dirbama taip, kaip matėme kino filme "Ligoninės priimamasis". Tam čia bus sudarytos visos sąlygos.
Statyti geriau, nei renovuoti
"Čia įvažiuos greitosios pagalbos automobiliai", – didelį garažą vakariniame pastato flange rodo gydytojas K.Stašaitis ir statybų vadovas J.Čaikauskas.
Platūs vartai, didelė erdvi patalpa. Iš jos – ketverios durys. Prie jų prisišvartuos automobilis ir ligonis pateks į priėmimo skyrių. Politraumas, išeminį galvos smegenų insultą ar miokardo infarktą patyrę ligoniai bus vežami tiesiai į operacinę kraujavimui stabdyti, širdies raumens kraujotakai atkurti ar kitoms reikalingoms skubioms gyvybę gelbstinčioms procedūroms. Operacinių čia – net dvylika.
Kita erdvė, į kurią patenkama iš šiaurės pusės – priėmimas atvykusiesiems ne greitosios pagalbos automobiliu, o patiems, savarankiškai. Tiesiai prieš įeigą – registratūra, laukimo salė. Po pirminės apklausos – tyrimai greta operacinių esančiuose ir visiems srautams tarnaujančiuose diagnostikos kabinetuose, guldymas į ligonio būklės sekimo palatą, kurioje bus 23 lovos, ar į reanimaciją. Jų čia bus net trys: patyrusiesiesiems traumas, vaikams ar širdies ir kitomis vidaus organų ligomis sunkiai susirgusiems ligoniams.
"Dabar turime 16 lovų ligonių būklei sekti ir jos beveik visada užimtos. Stebime būklę pacientų, kurių ligos diagnozė dar neaiški arba tereikia numalšinti lėtinės ligos paūmėjimą. Tokie pacientai čia būna iki 24 valandų, kol paaiškėja susirgimo pobūdis ir reikalingi tolesnio gydymo metodai – ambulatorinis ar stacionarinis. Jei reikia pastarojo, ligonis perkeliamas į skyrių, jei ne – išleidžiamas namo. Vidury sekimo palatos bus personalo postas. Lovos izoliuotos užuolaidomis", – aiškina K.Stašaitis.
Jis įdėjo labai daug širdies dirbdamas kartu su architektais, projektavusiais pirmąjį šio centro aukštą, kad viskas būtų parengta kuo operatyviausiai ligonių pagalbai užtikrinti. Analogiškos gydymo įstaigos Lietuvoje nėra. Vilniaus Santariškių klinikų Skubios pagalbos skyriui renovuojamas senas pastatas ir prie jo statomas priestatas. Kauniečiai įsitikinę, kad nauja statyba yra ir pigiau, ir efektyviau nei rekonstrukcija.
"Naujai pastatyta ligoninė yra funkcionalesnė, lengviau organizuoti darbą, mažėja išlaidos", – privalumus vardija gydytojas K.Stašaitis.
Greta – aikštelė sraigtasparniams
Naujajame traumų ir skubios pagalbos centre bus vienintelis ligonių priėmimo skyrius visose Klinikose. Nebeliks vaikų, kardiologijos priėmimo skyrių, kurie dabar veikia atskirai. Dabartiniame Skubios pagalbos skyriuje įsikurs dienos stacionarai, dienos chirurgijos skyrius.
"Į Traumų ir skubios pagalbos centrą persikels ir traumatologai. Čia bus atliekamos visos skubios operacijos ir kai kurios planinės", – aiškina K.Stašaitis.
Bendras operacinių skaičius Klinikose padidės. Trečiajame Traumų ir skubios pagalbos centro aukšte bus palatos. Jos tik vienvietės ir dvivietės, su tualetu ir dušu prie kiekvienos.
Žemutiniame, cokoliniame, aukšte bus ūkinės patalpos, darbuotojų persirengimo kambariai, dušai. Greta šio pastato numatyta malūnsparnių nusileidimo aikštelė, nes ligoniai, kuriems reikės skubios pagalbos, bus gabenami iš nemažos Lietuvos dalies. Malūnsparniais neretai gabenami donorų orgamai – Kauno klinikos aktyviai dalyvauja organų transplantacijos programoje.
"Čia dirbti įdomu. Toks objetas man pirmas, bet sekasi gerai", – patikina "Mitnijos" statybos darbų vadovas J.Čaikauskas.
Traumų ir skubios pagalbos centro sąmatinė statybos vertė – 63 mln. litų. Didžioji šios sumos dalis, 50,5 mln. litų, skirta iš ES struktūrinės paramos fondų, 12,5 mln. – iš Kauno klinikų lėšų.
"Taip pat Kauno klinikos skirs 20 mln. litų pastatui įrengti ir medicinos technikai pirkti", – atskleidė gydytojas K.Stašaitis.
Naujausi komentarai