„Informuojame, kad sausio 22 dieną kietųjų dalelių (KD10) paros ribinė vertė Lietuvoje nebuvo viršyta. Kaune ir Kėdainiuose po pietų kietųjų dalelių koncentracijos sumažėjo iki vidutinio lygio. Šįryt šiek tiek padidėjusių kietųjų dalelių koncentracijos fiksuotos Kaune, Jonavoje, tačiau tai gali būti labiau susiję su rytiniu transporto piku“, – skelbia agentūra.
Kaip jau buvo rašyta, trečiadienį buvo fiksuojamos padidėjusios valandinės kietųjų dalelių koncentracijos Vidurio Lietuvoje.
Aktualią informaciją apie oro kokybę galima stebėti realiuoju laiku čia.
Kaip skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, biologinių komponentų (alergenų, mikroorganizmų). Didesnės kietosios dalelės (KD10) paprastai paveikia viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, dažniausiai sukelia kosulį ir čiaudulį, o smulkiosios (KD2,5) patenka į plaučius, kraują ir gali paveikti ne tik kvėpavimo, bet ir kraujotakos sistemos organus, pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą. Dėl savo kompleksinės cheminės ir fizinės sudėties, kietosios dalelės sukelti ir specifinį poveikį sveikatai, būdingą konkrečiai cheminei medžiagai, esančiai jų sudėtyje. Pavyzdžiui, dėl suodžiuose esančių poli aromatinių angliavandenių, suodžių KD2,5 yra toksiškos ir kancerogeninės. Mokslo šaltiniuose nurodoma, kad tomis dienomis, kai išauga kietųjų dalelių koncentracija ore, padidėja mirtingumas.
Padidėjus aplinkos oro užterštumui kietosiomis dalelėmis, rekomenduojama:
sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., astma, širdies ar plaučių ligomis) likti namuose ir stebėti sveikatą;
dirbantiems ir sportuojantiems riboti fizinį aktyvumą lauke, būti vietose, kurios yra atokiau nuo judrių gatvių, kitų aplinkos oro taršos šaltinių;
dėl darbo ar kitų priežasčių ilgą laiką būnantiems užterštose vietose dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones;
atsisakyti kelionių automobiliu, naudotis viešuoju transportu;
soduose, priemiesčiuose nekurti laužų, nedeginti atliekų; vengti šildyti patalpas kietu kuru kūrenamais įrenginiais;
blogai pasijutus, nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad ketvirtadienio dieną žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas pietų, pietryčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–3 laipsniai šilumos.
Penktadienio naktį daug kur, dieną vietomis krituliai, vyraus lietus, šlapdriba. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 7–12 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį nuo 0 iki 3 laipsnių šilumos, dieną 1–5 laipsniai šilumos.
Šeštadienį daug kur krituliai, vyraus nedidelis lietus, šlapdriba. Vėjas pietų, pietvakarių, 8–13 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną 1–6 laipsniai šilumos.
Sausio 23 d. šalyje stebimas vandens lygio kritimas, iki 43 cm per parą.
Pavojingas vandens lygis stebimas Leitėje ties Kūlynais – 212 cm (pavojingo riba – 210 cm).
Numatomas vandens lygio svyravimas, daugiausia kritimas.
Vandens temperatūra upėse – 1–7, ežeruose – 0–4, Kuršių mariose – 2–3, Baltijos jūroje – 3 laipsniai šilumos.
Vietomis gali būti susidariusi plona ledo danga, lipti ant jos pavojinga.
Naujausi komentarai