Pereiti į pagrindinį turinį

Paveldosaugininkai: mūsų tikslas - kad Kauno "stiklainis" stovėtų kuo trumpiau

2011-05-03 19:18
Paveldosaugininkai: mūsų tikslas - kad Kauno "stiklainis" stovėtų kuo trumpiau
Paveldosaugininkai: mūsų tikslas - kad Kauno "stiklainis" stovėtų kuo trumpiau / Tomo Raginos nuotr.

Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovai žada siekti, kad nepasitenkinimą visuomenėje sukėlusi stiklinė pastato Kauno Laisvės alėjoje dalis, vadinama "stiklainiu", būtų kuo greičiau nugriauta.

"Kuo ilgiau tas statinys stovės, tol Europoje Lietuvos paveldosaugos sistema bus linksniuojama ir tuo daugiau tarptautinėje srityje mums reiks aiškintis, ką mes čia išdarinėjame su paveldu Lietuvoje. Mūsų tikslas - kad tas statinys stovėtų kuo trumpiau", - antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Į prokurorus dėl antstato griovimo KPD ketina kreiptis kitą savaitę. Paveldosaugininkai prašys naikinti sklypo detalųjį planą ir statybos leidimus.

Anot KPD, jei detalusis planas nebus panaikintas, tame sklype gali atsirasti ir daugiau abejotino teisėtumo statinių, kurie yra "susiję su viešbučiais", planuotais pastatyti iki Europos krepšinio čempionato Lietuvoje. Savivaldybės jau prašoma išduoti statybos leidimą dar vienam penkiaaukščiui šalia "stiklainio".

"Bandysime užkirsti kelią ir kitiems statiniams - būsimiems, planuojamiems. Kreipsimės dėl visų - ir dėl detaliojo (plano - BNS), ir dėl statybos leidimų naikinimo (...) ginant viešąjį interesą, kad prokuroras kreiptųsi į teismą dėl viso komplekso naikinimo: detalaus plano tvirtinimo ir dviejų leidimų panaikinimo", - kalbėjo KPD direktoriaus pavaduotojas.

Be to, savivaldybės paprašyta pateikti informaciją ir apie daugiau pastatų, kurie galimai saugomose vietose atsirado neteisėtai.

A.Degutis tikino, kad atsakomybės turėtų būti reikalaujama iš visų asmenų, neprieštaravusių "stiklainio" atsiradimui: dviejų savivaldybės tarnautojų, KPD Kauno padalinio vadovės Irenos Vaškelienės ir tarnautojos Rymantės Gudienės, statinį projektavusio atestuoto architekto Virginijaus Juozaičio, dviejų eksperčių Nijolės Lukšionytės-Tolvaišienės ir Nijolės Steponaitytės.

Savivaldybė, pasak KPD vadovų, atsakingus savo specialistus turėtų įvertinti pati, o ar iš architekto ir eksperčių atimti atestacijas, turėtų svarstyti departamento atestavimo komisija.

"Kiek priklauso nuo KPD, viskas bus padaryta, kad atsakomybės būtų pareikalauta iš kiekvieno", - teigė KPD vadovė Diana Varnaitė.

"Geriausiu atveju gresia tarnybinėmis nuobaudomis", - apie pažeidimus galimai padariusius paveldosaugininkus kalbėjo A.Degutis.

Jis neatmetė, kad šioje istorijoje galėjo būti korupcijos elementų - mat derinant projektą, KPD Kauno padalinio vadovė I.Vaškelienė ir tarnautoja R.Gudienė buvo ne tokios principingos kaip kitais atvejais.

"Manome, kad galėjo būti taip, nes žinome kitų objektų ir atvejų, kai tie patys tarnautojai elgėsi principingai. Todėl iš profesinės pusės nelabai suprantama, kodėl lengva ranka buvo leista atsirasti šitam statiniui. Matome, kad šioje vietoje jos užsimerkė. (...) Kažkaip turi netinkamą prieskonį toks momentas", - kalbėjo A.Degutis.

Speciali "stiklainio" atsiradimą tyrusi komisija, vadovaujama A.Degučio, nusprendė siūlyti šį stiklinį antstatą nugriauti, mat jis atsirado nepaisant "Naujamiesčio dosjė" pavadinto dokumento reikalavimų, kuris draudžia kelti saugomoje teritorijoje esančių pastatų tūrius.

"Komisija negalėjo priimti kitos pozicijos kaip tik nugriauti antstatą ir palikti buvusį tūrį - palikti tokį, koks buvo prieš pradedant statybas - dviaukštį su šlaitiniu stogu", - kalbėjo KPD direktoriaus pavaduotojas.

Tačiau kai kurie komisijos nariai - architektai ir ministerijos atstovė Rugilė Balkaitė - pareiškė atskirąsias nuomones siūlydami pastatą ne nugriauti, o architektūrinėmis priemonėmis "pagražinti".

"Mes manome, kad pagražinti šioje situacijoje praktiškai neįmanoma, nes tai prieštarautų dosjė ir vertingoji savybė - tūris - vis dėlto keičiasi", - teigė A.Degutis.

Be to, paveldosaugininkų teigimu, ministerijos atstovės, kuri siūlo nesiekti griauti antstato pirmiausia neįvertinus atsakingų asmenų, nuomonė jiems "keistoka", mat tokiu atveju gali tekti įsivelti į ginčus dėl šių asmenų įvertinimo, o pastato likimas kuriam laikui liks kyboti ore.

"Tas kelias gali tęstis penkerius metus, bet po to atsiras senatis, ir negalės imtis veiksmų. Mūsų manymu, tai nesusiję, tai gali būt lygiagretūs procesai - ir antstato pašalinimas, ir kaltų asmenų baudimas, nes jie gali skųstis", - kalbėjo A.Degutis.

KPD direktorės D.Varnaitės sudaryta komisija pastato rekonstrukcijos aplinkybes tyrė nuo vasario. Komisiją sudarė Kultūros paveldo departamento, Kultūros ministerijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, Kauno savivaldybės, visuomenės atstovai, architektai.

Rekonstrukcijos aplinkybes imta tirti visuomenėje kilus nepasitenkinimui, kad 90 numeriu pažymėtas pastatas su stikliniu antstatu darko Laisvės alėjos vaizdą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų