Viename Kauno miesto notarės biure apsilankę kriminalinės policijos pareigūnai pareikalavo, kad notarė pateiktų juos dominantį testamentą.
Lietuvos notarų rūmai teigia, kad teisėsaugos pareigūnų siekis susipažinti su notaro saugomu testamentu, kol jį parašęs asmuo gyvas, yra neteisėtas.
Iš pradžių policininkai notarei rašė raštus, kad ji pateiktų informaciją apie vieno asmens testamentą. Notarė atsakė, kad tokios informacijos pateikti negali.
Atsisakiusi pateikti šią informaciją, antradienį notarė sulaukė policininkų vizito.
Ikiteisminio tyrimo pareigūnai pateikė notarei vieno apylinkės teismo nutartį, kuria reikalaujama susipažinti su Lietuvos piliečio, kurio atžvilgiu atliekamas ikiteisminis tyrimas, sudarytu testamentu.
Pareigūnai vėl nieko nepešė, tačiau šįkart užpildė poėmio protokolą ir jame konstatavo, kad notarė atsisakė pateikti duomenis.
Notarė, motyvuodama griežtomis Notariato įstatymo nuostatomis, atsisakė pateikti testamentą ir nesuteikė informacijos, ar toks testamentas yra sudarytas. Už pareigūnų reikalavimų nevykdymą jai dabar gali grėsti atsakomybė.
Lietuvos notarų rūmų atstovas viešiesiems ryšiams Aleksandras Matonis BNS sakė, kad notarė ketina apskųsti teismo nutartį, pagal kurią ji įpareigota suteikti informaciją policijai apie testamentą.
''Net ir būdamas žmogus nusikaltėlis, nuteistas, net ir būdamas Osama bin Ladenas labiausiai ieškomas, jo testamento paslaptį notaras iki mirties saugos", - BNS sakė A.Matonis.
Notarų rūmai praneša, kad pastaruoju metu pagausėjo ikiteisminio tyrimo bei prokurorų pateikiamų reikalavimų notarams pateikti duomenis apie asmenų, kurie yra gyvi, patvirtintus testamentus, kurie esą reikalingi atliekant ikiteisminius tyrimus.
Ikiteisminio tyrimo institucijoms visos įstaigos privalo pateikti pareigūnus dominančią informaciją apie tam tikrus asmenis, įmones, įstaigas.
"Tačiau išimtis yra būtent testamentas, kuris viešinamas tik asmeniui mirus" , - BNS aiškino A.Matonis.
Lietuvos notarų rūmai pabrėžia, jog Lietuvos Baudžiamojo proceso kodekse nustatyta, kad Lietuvos įstatymai gali nustatyti prokuroro teisės susipažinti su informacija apribojimus.
Vadovaudamiesi Notariato įstatymo 14 straipsnio 4 dalimi, kurioje nustatytas specialus informacijos apie testamentus teikimo apribojimas, Lietuvos notarų rūmai informuoja, kad notarui įstatymas draudžia teikti ikiteisminio tyrimo pareigūnui, prokurorui ar teisėjui pažymas apie testamentus, kol testatorius yra gyvas.
''Notaro saugojamas testamentas įgyja galią tik po mirties, kol žmogus gyvas testamente nurodyta valia neturi jokios teisinės galios. Susipažinimas su tuo dokumentu yra tik smalsumo patenkinimas", - teigia Lietuvos notarų atstovas viešiesiems ryšiams A.Matonis.
"Bet kokie bandymai spaudimu, grasinimais baudomis, surengus poėmius išgauti iš notaro dar nemirusio asmens testamentą bus neteisėti. Apie susiklosčiusią situaciją Lietuvos notarų rūmai nedelsdami informuos Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijas, Policijos departamentą ir Generalinę prokuratūrą", - sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.
Naujausi komentarai