Šiandien portale kaunodiena.lt svečiavosi „Kauno švaros“ generalinis direktorius Dalius Tumynas. Jis patikino, kad miesto gatves valanti technika ateinančiai žiemai jau parengta, užteks ir druskos. Bendrovės vadovas taip pat priminė, kad nevalia prie daugiabučių palikti riogsoti sugrėbtų lapų.
– Akis bado lapų kalnai pakelėse. Privačių valdų savininkams paprasčiau tvarkytis su lapais, o ką turėtų daryti daugiabučių namų gyventojai, kur susitvarkius teritoriją reikėtų dėti lapus?
– Lapai turėtų būti šluojami tik nuo šaligatvių ir gatvių, kadangi palijus jie tampa slidūs. Parkuose, miškuose jie turėtų būti paliekami. Tuo, pagal Miesto tvarkymo skyriaus užsakymą, rūpinasi „Kauno švara“. Kiekvieną rudenį prie gatvių atsirandantys lapų kalnai akis bado ne vienam iš mūsų. Šiais metais „Kauno švara“ skyrė 65 tūkst. litų savo lėšų „niekieno“ lapų ir žolės sankaupų išvežimui iš miesto gatvių. Sugrėbtos ir neišvežtos lapų krūvos yra finansinė našta miestui, kadangi vėliau bendrovė jas išveža visų miestiečių, t.y. mokesčių mokėtojų sąskaita.
Gyvenantieji privačiose valdose žaliąsias atliekas turėtų kompostuoti. Daugiabučių namų gyventojai gali lapus ir žolę atvežti į Nemajūnų g. 15A esančią žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę arba siūlome užsisakyti paslaugą: pasirašius Žaliųjų atliekų tvarkymo sutartį (kuri yra terminuota, nuo balandžio 1 d. iki gruodžio 1 d.), gausite konteinerį, į kurį dedami sugrėbti lapai, nupjauta žolė, smulkios šakos. Tokiu būdu gyventojams belieka tik rūpestis, kas tuos lapus sušluos. Bet ir čia galime pasiūlyti Kiemų teritorijų priežiūros paslaugą. Beje, Žaliųjų atliekų tvarkymo sutartį gali pasirašyti ir privačių valdų savininkai.
– Ar žiema vėl neužklups netikėtai? Jau pradėjote ruoštis žiemos sezonui?
– Žiema visada ateina netikėtai, bet bendrovė jai pasiruošusi. Turime druskos atsargų ir technikos: 12 mašinų – sniegui nuo gatvių valyti, 9 barstytuvus – šlapios druskos mišiniui, 1 agregatą – smėlio-druskos mišiniui barstyti (juo barstomos įkalnės), 9 traktorius – šaligatviams ir aikštėms valyti ( iš jų 1 mažą traktoriuką siauriems įvažiavimams ir nedideliems plotams, 1 galingą – apledėjusiems plotams), 2 frontalinius sniego krautuvus,1 transporterinį sniego krautuvą.
– Ar pašalus bus barstomos, valomos ir mažesnės gatvės?
– Barstomų-valomų gatvių sąrašą tvirtina Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyrius. Valomų gatvių plotas – per 3 000 000 kv. m. Tačiau ir šiais metais prioritetai bus skiriami toms gatvėms, kuriomis važiuoja viešasis transportas. Šios gatvės ir valomos, ir barstomos. Kitos gatvės prižiūrimos pagal atskirą savivaldybės administracijos užsakymą. Bet atsiradus avarinei, tikrai rimtai situacijai gyventojai gali pranešti Miesto avarinei dispečerinei nemokamu telefonu 8 800 00111.
– Kiek šią žiemą kainuos gatvių valymas ir barstymas? Ar nebus taip, kad pritrūksite druskos ar pinigų jai?
– Per sezoną išberiama nuo 7000 t iki 10000 t šlapios druskos mišinio, priklauso nuo žiemos intensyvumo (yra buvę ir 12000 t). 2012 m. gruodį – 2013 m. sausį-balandį išberta daugiau nei 7161,88 t druskos. Per vieną išvažiavimą išberiama iki 90 t šlapios druskos mišinio (jei barstomas visas miestas, pagal savivaldybės administracijos pateiktą sąrašą). Šiandien turime 1400 t druskos ir 846 t smėlio-druskos mišinio. Jeigu bus tokios pačios žiemos sąlygos kaip pernai, tuomet ir išlaidos bus panašios, t.y. apie 5 mln. litų.
– Kur kaupiamas iš miesto išvežtas sniegas? Kai jis ištirpsta, turbūt toje vietoje dėl druskos kiekio nė žolė neauga?
– Sniege druskos nebūna, nes druska tirpina ant kelio esantį sniegą ir jis nubėga į lietaus nuotekų sistemą. Savivaldybė retai užsako iš miesto išvežti sniegą, nes tai brangu, o kai vežame, sniegas papuola į Nemajūnų g. esančią aikštelę.
– Kada Kauno gatvės ir šaligatviai bus barstomi ne druska, o skaldele? Tai juk daug ekologiškiau: negadina batų, medžių šaknų ir pan. Suprantu, kad tai yra brangiau?
– Barstyti skaldele nėra brangiau, tačiau Kauno miestas yra senas, jo lietaus nuotekų sistema nepritaikyta, kad mes galėtume barstyti skaldele, kadangi vamzdžiai gali užsikimšti. Dėl šios priežasties kol kas netaikome šio būdo.
– Gatvių danga žiemą ir vasara skiriasi, visi tai suprantame, bet savo mąstymo nekeičiame, kaip ir pasikeitus sezonui nekeičiame vairavimo įpročių. Ką patartumėte vairuotojams, kurie tik kaltina kitus dėl slidžios dangos, bet patys nė pirštelio nepajudina?
– Pirmiausia reikia laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų – saugaus atstumo tarp transporto priemonių, įvertinant automobilio ratų sukibimą su kelio danga. Važiuoti ir vairuoti automobilį – du skirtingi dalykai. Nepamirškime pasikeisti vasarinių padangų žieminėmis, įvertinkime situaciją kelyje ir saugokime vieni kitus. Rudenį reiktų stengtis neaptaškyti pėsčiojo, žiemą – atsargiau vairuoti ir įvertinti aplinkybes, tada visiems bus smagiau gyventi.
Sunku ir "Kauno švaros" darbuotojams, kurie valo miestą naktimis, reikia laviruoti tarp transporto, netvarkingai palikto pakelėse, rinkti atliekas automobiliais užstatytose ir užtvertose aikštelėse. Todėl reikia turėti daugiau pakantumo, gerbti kitą žmogų ir jo darbą.
– Kiek žinau, nuo rugsėjo 1 d. yra nauja tvarka dėl sutarčių pasirašymo ir apmokėjimo už paslaugas, gal galėtumėte patikslinti, ar visiems gyventojams reikia iš naujo pasirašyti atliekų tvarkymo sutartis?
– Vadovaujantis Kauno miesto savivaldybės tarybos 2013 m. liepos 18 d. sprendimu Nr. T-451, „Kauno švara“ paskirta Kauno miesto komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratore, kuriai pavesta sudaryti sutartis su visais Kauno miesto komunalinių atliekų turėtojais. Gyventojams, kurie gyvena daugiabučiuose ir už komunalinių atliekų tvarkymą (aptarnavimą) moka pagal buto (namo) plotą ir atliekas šalina į bendro naudojimo konteinerius, skaičiavimo tvarka už paslaugas nesikeis ir būtinybės sudaryti naujos sutarties nėra, nes bus pritaikytos Komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutarties standartinės sąlygos. Jei privačiose valdose gyvenančių klientų poreikius tenkina konteinerio talpa ir atliekų aptarnavimo dažnis, pagal naujus reikalavimus bus pritaikyta nauja komunalinių atliekų tvarkymo sutartis. Juridiniams asmenims galioja kitos sąlygos nei fiziniams asmenims, todėl atvykti į įmonę persirašyti sutartis būtina. Sutartis persirašyti gali juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas asmuo.
– Antradienį Panemunės šile buvo pavogtas biotualetas, priklausantis "Kauno švarai". Ar dažnai Kaune dingsta biotualetai?
– Kartais Kaune dingta biotualetai ir atliekų konteineriai. Pasitaiko, kad jie būna sudeginami. Tai mūsų nekultūros dalis, ir tie kauniečiai gyvena tarp mūsų. Savo akimis esu matęs konteinerį su "Kauno švaros" logotipu Molėtuose, Palangoje, Klaipėdoje. Bendrovė konteinerių nepardavinėja, vadinasi, kažkokiu neaiškiu būdu jie ten atsirado. Tai aiškinasi policija.
Visą pokalbį su portalo svečiu skaitykite čia.
Naujausi komentarai