Salės nuoma
"Registrų centre" Kauno rotušė iki šiol įregistruota kaip Santuokų rūmai, nors prieš metus iš šio pastato išsikėlė savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius, o jame įsikūrė Kauno miesto muziejus.
Šis pasikeitimas jaunavedžiams iki šiol neturėjo jokių padarinių: jie mokėdavo 20 eurų už santuokos įregistravimą, ir viskas.
Dabar Kauno miesto savivaldybės vadovų kabinetus pasiekė siūlymas, apmokestinti jaunavedžius, nusprendusius lemtingąjį "taip" ištarti Kauno rotušės didžiojoje salėje.
Tokį siūlymą valdininkams pateikė Kauno miesto muziejaus atstovai. Jie norėtų, kad jaunavedžiai, be 20 eurų registracijos mokesčio, pridėtų dar 80 eurų už rotušės salės nuomą.
"Anksčiau Kauno rotušėje buvo santuokos rūmai. Dabar čia tuokiasi ne tik kauniečiai, bet ir poros iš visos Lietuvos. Čia gali tuoktis visi, kurie nori, ir už tai nemokėti. Už dyką niekur Lietuvoje niekas neleidžia, o juolab kad dalis vestuvininkų nėra Kauno mokesčių mokėtojai. Manau, kad sovietiniai laikai vieną kartą turi baigtis, kai visi viską gaudavo už dyką", – pareiškė Kauno miesto muziejaus direktorė Rita Garbaravičienė.
Sugriaus tradiciją?
Kauno rotušė santuokos rūmais tapo dar 1973 m. Kituose šalies didmiesčiuose iškilo specialūs pastatai, kuriuose buvo registruojamos santuokos. Tačiau kauniečių pasirinkimas unikalus, tad nenuostabu, kad dar sovietmečiu rotušėje susituokti ieškodavo būdų ir poros iš kitų miestų.
Tai, kad rotušė ir dabar nepraranda populiarumo, patvirtina ir šių metų statistika. Iki lapkričio čia susituokė 100 porų daugiau, nei per analogišką laikotarpį pernai. Iš tiesų, tarp jų būta nemažai atvykėlių ir iš kitų šalies miestų.
Savivaldybė turėtų džiaugtis, kad į Kauną tuoktis atvažiuoja poros iš kitų miestų? Kauno miesto muziejaus atstovams atrodo kitaip.
Muziejaus argumentai
R.Garbaravičienės teigimu, Kauno miesto muziejus turi pats prižiūrėti iškilmingą salę, ją tvarkyti. Be to, vasarą, kai rotušėje tuokiasi daugiausia porų, į muziejų negali patekti turistai, todėl esą patiriamas nuostolis. R.Garbaravičienės manymu, jei būtų imamas salės nuomos mokestis, muziejus galėtų padengti ne tik elektros išlaidas, bet ir tinkamai prižiūrėti erdvę ir išlaikyti šventinę nuotaiką.
Pasak Kauno miesto muziejaus vadovės, už 80 eurų būtų ne tik papuošta salė, bet ir skambėtų muzika bei būtų galima atsivesti savo fotografą, kuris galėtų įamžinti svarbiausią gyvenimo akimirką.
"Kiekviename mieste yra mokama už salės nuomą, o Kaune rotušės salė yra vienintelė tokia graži, todėl norisi, kad tokia ir išliktų. Be to, jei žmonės susimoka, jie labiau gerbia ir vertina aplinką, kurioje lankosi. Nemanau, kad įvestas salės nuomos mokestis sumažintų vestuvininkų, nes norinčių tuoktis rotušėje yra labai daug", – įsitikinusi R.Garbaravičienė.
Tiesa, pagal Civilinės metrikacijos taisykles, už 20 eurų savivaldybės atstovai įsipareigoja santuoką įregistruoti iškilmingoje aplinkoje. Panaikinus galimybę rotušėje tuoktis be papildomo mokesčio, tektų nurodyti kitą vietą. Kokią? Formaliai ja gali tapti net ir paprastas kabinetas. Tiesa, didmiesčio įvaizdžiui tai būtų ne kokia žinia.
Atvira visiems
Kauno miesto muziejaus užmojai stebina ir vicemerą Simoną Kairį. Jis įsitikinęs, Kauno rotušė turi būti atvira visiems, o iš vestuvininkų būtų galima imti nebent mokestį už konkrečias paslaugas: muzikantus ar fotografus, tačiau ne už salės naudojimą.
"Savivaldybės nuomonė tokia, kad jokių nuomų vestuvininkams negali būti. Dabar ir taip yra neaiški situacija, kai turi mokėti neaiškias lėšas už vietoje siūlomas paslaugas. Čia miestas nebent galėtų patvirtinti tam tikrus įkainius, juos padaryti legalius pavyzdžiui, už kvartetą, savo fotografo atsivedimą ir pan. Bet pats principas, kad rotušės didžioji salė būtų prieinama miestiečiams, turi išlikti", – pareiškė S.Kairys.
Jo teigimu, kiti miestai turi Santuokų rūmus. Kauno savitumas yra tas, kad visi tuokiasi rotušėje, o jei nenori iškilmių, gali rinktis santuoką kitur ar tiesiog metrikacijos kabinete. Vicemeras pastebėjo, jog Kaunas dėl to ir yra išskirtinis, kad turi gyvą, visiems matomą rotušę, kuri yra miesto simbolis.
S.Kairys užsiminė, kad Kauno miesto muziejus siūlė ir kelti įkainius už įėjimą į pačią rotušę. "Tačiau to nebus. Muziejus yra geriausioje miesto vietoje, todėl jei lankytojai į jį neužsuka, pirmiausia reikia peržiūrėti jo veiklą, o ne kelti kainą", – teigė vicemeras.
Santuoka kitur
Šiuo metu pasiūlymas apmokestinti santuoką Kauno rotušėje svarstomas įvairiuose miesto tarybos komitetuose. Jei būtų pritarta pirminiam Miesto muziejaus siūlymui, vestuvės Kauno rotušėje kainuotų šimtą eurų – 20 eurų santuokos registracija ir 80 eurų salės nuoma. Jei jaunieji renkasi norimą santuokos vietą, jiems Kauno mieste tai kainuoja 60 eurų.
"Išvažiuojamosios santuokos Kauno mieste kol kas nėra labai populiaros, iš visos Lietuvos esame penktoje vietoje. Šiuo metu populiariausios vietos, kuriose žmonės pasirenka sumainyti aukso žiedus, yra Botanikos sodas, svetingumo kompleksas "Monte Pacis" bei jachtklubas. Manau, kad jei bus įvestas rotušės salės mokestis, išvažiuojamųjų santuokų padaugės", – komentavo Kauno metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Aguonė.
Komentaras
Skirmantė Subačienė
Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja
Stengiamės sudaryti sąlygas visiems piliečiams, ypač Kauno rajono gyventojams, tuoktis ten, kur jie nori. Didžioji dalis santuokų vyksta iškilmingoje aplinkoje, Raudondvario pilyje.
Pernai Kauno rajono Civilinės metrikacijos skyrius įregistravo 613 santuokų. Džiugina tai, kad į Raudondvario dvarą tuoktis atvyksta ne tik pakaunės gyventojai, bet ir poros iš Kauno, Vilniaus miestų, Kėdainių, Jonavos, Prienų rajonų, kitų savivaldybių.
Jaunavedžius tuokiame ir Naujųjų metų išvakarėse, gruodžio 31-ąją.
Savo darbe vadovaujamės LR Vyriausybės patvirtintu Valstybės rinkliavų sąrašu, kuriame nurodyta, kad už įprastą civilinės santuokos registravimą reikia mokėti 20 eurų, o už registravimą reprezentacinėje vietoje – 60 eurų. Kauno rajono savivaldybės taryba nėra nustačiusi reprezentacinių vietų, todėl už santuoką Raudondvario pilyje imamas tik 20 eurų mokestis.
Santuokos vyksta iškilmingoje aplinkoje, Baltojoje salėje. Ceremoniją, jei to pageidauja jaunavedžiai, gali stebėti ir visa vestuvių palyda. Per iškilmes groja muzikantas, už kurio paslaugas jaunavedžiams nereikia mokėti. Dvare yra ir kitų papildomų paslaugų, kurias teikia VšĮ "Raudondvario dvaras". Beveik visi jaunavedžiai nori fotografuotis ir filmuotis dvaro rūmuose ir parke. Už tokią galimybę reikia sumokėti 10 eurų mokestį.
Naujausi komentarai