- Vilma Kasperavičienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Startas: partnerystės sutartį pasirašė Kauno r. savivaldybės meras V. Makūnas ir fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ partneris Š. Stepukonis.
-
Sėkmės istorija pakaunėje pelnė pasaulinį pripažinimą
-
Sėkmės istorija pakaunėje pelnė pasaulinį pripažinimą
-
Sėkmės istorija pakaunėje pelnė pasaulinį pripažinimą
Kauno rajono savivaldybėje įgyvendintas mokyklų viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektas pelnė Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (UNECE) apdovanojimą. Jis įteiktas Atėnuose (Graikija) vykusiame tarptautiniame VSPS forume.
Tapo pionieriais
Kauno rajono savivaldybė, kurioje gyventojų skaičius stabiliai auga ir jau perkopė 112 tūkst., siekdama paspartinti naujų švietimo ir sporto paskirties objektų statybą, pirmoji šalyje ryžosi išbandyti VPSP modelį.
2020 m. pasirašyta sutartis su didžiausiu Baltijos šalyse privataus fondų valdytojo „BaltCap“ fondu „BaltCap Infrastructure Fund“ leido Kauno rajono savivaldybei per palyginti trumpą laiką modernizuoti Mastaičių baseiną, pastatyti Mastaičių pradinę mokyklą su vaikų darželiu, rekonstruoti Zapyškio pagrindinę ir Kačerginės pradinę mokyklas, prie jų pastatyti šiuolaikines sporto sales.
Į šiuos objektus 13,6 mln. eurų investavo privatus partneris – fondas „Baltic Infrastructure Fund“, statinius projektavo biuras „2L Architects“, statė bendrovė „Conres LT“, o pastatų priežiūra trylika metų rūpinsis bendrovė „SOL Baltics“.
„Džiaugiamės, kad projektas pelnė tarptautinį pripažinimą ir Kauno rajono savivaldybei pavyko išspręsti problemą. Įvertinimas parodo, kad ateitis priklauso būtent tokiems projektams. Žinoma, esama ES finansinių priemonių, tačiau ne visuomet yra galimybių jais pasinaudoti. VPSP projektai leidžia be trikdžių priimti sprendimus ir lanksčiau spręsti kilusias problemas“, – teigė Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.
Įvertinimas: projektas apdovanotas už aplinkosaugos tvarumą, poveikio aplinkai atsparumą ir galimybę atkartoti kitur. Organizatorių nuotr.
Didžiulė konkurencija
Vienas šio projekto partnerių Šarūnas Stepukonis „Kauno dienai“ sakė, kad projektą tarptautiniam VSPS forumui pateikė Centrinė projektų valdymo agentūra. Konkurencija buvo didžiulė: sulaukta apie 70 projektų iš įvairių pasaulio šalių, į finalinį – trečią – etapą buvo atrinkti 47, o iš jų 9 pateikti apdovanoti. Be lietuvių, ant garbės pakylos kilo Indijos, Nepalo, Vokietijos, Argentinos, Malio, Turkijos ir Slovėnijos atstovai.
„Mes labai stipriai ruošėmės. Procesas buvo labai imlus laikui, teko pateikti gausybę informacijos, atsakyti į daugybę klausimų, orientuotų į projekto ekonominį naudingumą, aplinkosaugos aspektus, naudą vietos bendruomenei. Dėjome daug pastangų, tikėjomės sėkmės ir labai džiaugėmės, kai sužinojome, kad pelnėme įvertinimą“, – šypsojosi Š. Stepukonis.
Pašnekovas pabrėžė, forumo dalyviams – tarptautinei bendruomenei ir vertintojams – didžiulį įspūdį padarė ir Kauno rajono mokyklų vaikai, profesionaliai pristatę savo mokyklą filmuke. „Sulaukėme gausybės pagyrimo žodžių: tai – geriausias projektas ne tik dėl puikaus vaikų anglų kalbos mokėjimo, bet ir dėl moksleivių suvokimo apie klimato kaitą, tvaraus vystymosi svarbą ir tikslus“, – pasakojo fondo „BaltCap“ partneris.
Konkurencija buvo didžiulė: sulaukta apie 70 projektų iš įvairių pasaulio šalių, į finalinį – trečią – etapą buvo atrinkti 47, iš jų 9 pateikti apdovanoti.
Projektas apdovanotas už dvi sritis: aplinkosaugos tvarumą, poveikio aplinkai atsparumą ir galimybę atkartoti kitur. „Kačerginės mokykloje energinio naudingumo klasė buvo pagerinta, o pastatytos naujos ugdymo įstaigos priklauso energinio naudingumo klasei A++. Tai leidžia sumažinti CO2 išmetimą, ypač energijos imliame Mastaičių baseine. Šis kompleksinis mokyklų atnaujinimo projektas buvo pirmas Lietuvoje, o šiuo metu tokį modelį pakartoti siekia dar trys Lietuvos savivaldybės. Renginyje išgirdome apie didžiulį tokių projektų poreikį ir kitose pasaulio šalyse. Tuo pačiu principu ketiname pastatyti mokyklą Bučoje (Ukraina)“, – tvirtino pašnekovas.
Užmojai Bučoje
Bučoje projekto vystytojai žada atliepti visus šiuolaikinius švietimo poreikius, nedaryti jokių išlygų. Tai, jų žodžiais, turės būti aukščiausios energinio naudingumo klasės A++ statinys, kokių Ukrainoje išties mažai, tai kol kas retas viešosios paskirties pastatuose. Statinys Bučoje pats turės pasigaminti reikiamą energiją iš atsinaujinančiųjų išteklių, neišskirti į aplinką CO2, būti atsparus įvairiems energijos tiekimo šokams.
„Taip pat daug dėmesio skiriame ir vidaus erdvėms, klases projektuosime su akustiniais elementais, kad atitiktų visų vaikų, tarp jų ir turinčių dėmesio, koncentracijos sutrikimų, poreikius. Mikroklimatas bus komfortiškas ugdymo procesui: kad nereikėtų klasėse kaisti pavasarį ir šalti žiemą, kad visas dėmesys būtų skiriamas mokslams, o ne pašaliniams dalykams“, – vardijo Š. Stepukonis.
Tai plyno lauko investicija, tiksliau – plyno lauko donacija. Mokykla bus statoma iš surinktų valstybinių organizacijų ir verslo lėšų, o vėliau – padovanota Bučos savivaldybei.
Forumas Atėnuose buvo jau septintasis, o apdovanojimai rengiami kas antrus metus, nes pasaulyje tokių projektų nedaug. Pašnekovas patikino, kad Bučos projektą užbaigs iki 2025 m. galo. Tikimasi, kad atsakingos Ukrainos institucijos jį pateiks forumui. „Sėkmingas projekto įgyvendinimas turės didžiulį poveikį Bučai ir savo pavyzdžiu įkvėps kitus, kad ne tik Ukraina būtų atstatyta, bet ir mokyklos būtų kokybiškesnės ir modernesnės, nei buvo iki karo“, – pabrėžė Š. Stepukonis.
Iškilmės: Kačerginėje 2022 m. rugsėjo 1 d. buvo itin džiugi. E. Mališausko nuotr.
Kelionę tęs
„Kauno diena“ jau rašė, kad Š. Stepukonis jaučia sentimentų pakaunei. „Kačerginėje teko praleisti ne vieną vaikystės vasarą, mano močiutė šioje mokykloje 50 metų dirbo matematikos mokytoja, ne kartą teko jėgas išbandyti krepšinio aikštelėse Kačerginėje ir Zapyškyje, nemažai laiko praleidau ir Mastaičiuose, nes jie – šalia mano gimtinės Garliavos, – prisipažino fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ partneris. – Dabar esame problemų sprendėjai. Jei Kauno rajono savivaldybė ketina ir toliau atnaujinti ugdymo įstaigas ir skelbs konkursą, tikrai jame dalyvausime – jei ir nelaimėsime, bent padėsime savivaldybei gauti geriausią kainą iš kitų dalyvių.“
Rezultatas: atnaujintu baseinu ypač džiaugiasi vaikai. Justinos Lasauskaitės nuotr.
Kauno rajono meras neslėpė: „Sėkmingas startas ir sklandžiai nueita kelionė įgyvendinant pirmąjį šalyje mokyklų atnaujinimo viešosios ir privačios partnerystės projektą leidžia galvoti apie tęstinumą, nes dabar jau žinome, kaip tai padaryti greičiau. Kauno rajono savivaldybė auga – čia gyvena ir atsikelia jaunų šeimų su vaikais. Mums reikia darželių, pradinių, bendrojo lavinimo mokyklų, stadionų, Reikia jau dabar. Projektai pritraukiant verslą, kuris efektyviai naudoja lėšas, mums sudaro sąlygas sparčiai judėti į priekį.“
Džiaugdamasis partneryste, V. Makūnas sakė: „Mums pasitaikė geras finansinis šaltinis, geri rangovai, tai leido pasiekti norimą rezultatą. Gyventojams nesvarbu, už kokius pinigus pastatytas darželis ar mokykla, jiems svarbu, kad atsirado paslauga šalia namų.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Futbolo šventė Kaune: Lietuvos legendos nenusileido FIFA žvaigždėms23
Įtakingiausias pasaulio futbolo žmogus – FIFA prezidentas Gianni Infantino negailėjo aplodismentų Lietuvos futbolo legendoms. Dariaus ir Girėno stadione šį vakarą vykstanti šventė priviliojo ir 53 metų šveicarą, diriguojant...
-
Rožiniame teniso ir padelio turnyre Kaune – svarbi žinia moterims: ragina nedelsti
Spalis – krūties vėžio sąmoningumo mėnuo. Vienintelis Lietuvoje Kauno moterų mėgėjų teniso klubas „Tennis Ladies“ spalį pasitinka tradicija tampančiu teniso ir padelio turnyru „Play Pink“, skirtu skleisti žinią apie k...
-
„Kauno dienos“ redaktorė T. Mačiulienė – karališkas pėdsakas gyvenime ir dienraštyje34
Šiuolaikinė vadyba į užmarštį išstūmė viršininkiškus vadovus. Šių dienų etalonas – darbuotojų motyvaciją ir emocinę gerovę puoselėjantis lyderis. Legenda tapusi ilgametė „Kauno dienos“ r...
-
Kaunas turi UNESCO: apie pokyčius, kuriuos visa tai atneš22
Lietuvos delegacijai grįžus iš Saudo Arabijos su džiugia žinia, kad Kauno tarpukario modernizmas pateko į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, šią savaitę euforija nuslūgo. Prabilta apie konkrečius darbus, kuriuos reikės nuveikti, i...
-
Šaulystė dovanojo meilę: LŠS vado pavaduotojas-jaunųjų šaulių vadas vedė savo mylimąją29
Prasmingai save realizavęs šaulystėje, Tadas Venskūnas čia atrado ir meilę. Vos prieš kelias savaites Lietuvos šaulių sąjungos vado pavaduotojas-jaunųjų šaulių vadas prie altoriaus vedė savo mylimąją, LŠS narę V...
-
Atpigusios dujos aplenkia vartotojus?50
Šiuo metu biržoje dujų kaina žymiai nukritusi, tačiau Lietuvos vartotojų sąskaitose ji vis dar aukšta. Gyventojai piktinasi, kad pigios dujos jų nepasiekia ir ragina bendrovę „Ignitis“ mažintis pelnus ir kompensuoti už priim...
-
Parkūro entuziastas: jeigu nori sportuoti ilgai, nesielgi pramuštgalviškai1
Neseniai į Kauną atsikraustęs šiaulietis Augustas Laurinavičius turi tikslą – supažindinti kauniečius su parkūru. Atletas tikina, kad šis sportas ne toks pavojingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, ir neabejoja, kad...
-
Vytauto prospekte – kliūtys pėstiesiems: gali tekti kaulelius rankioti, nosį tiesinti13
Vytauto prospekte pėstieji turi neprarasti budrumo ir nuolat žiūrėti po kojomis, nes pasivaikščiojimas gali baigtis rimta trauma. Praeiviai piktinasi, kad pašalinus reklaminius stendus ant šaligatvio paliktos kliūtys. ...
-
Miestiečių nuotaiką kėlė tarpukario dainos ir šokantis Laisvės alėjos fontanas
Kauniečių nuotaiką pakėlė šokantis Laisvės alėjos fontanas. Kol kas jis skamba ir į viršų vandens sroves šokdina kas valandą, tačiau vėstant orams lieka vis mažiau laiko juo pasigrožėti. ...
-
Kauno mokyklose – jokių streiko ženklų, bet sumaišties šiek tiek yra22
Penktadienį Lietuvoje vykstant pedagogų streikui į jį įsitraukė vos daugiau nei dešimt Kauno mokytojų. ...