Skolininkų laukia neramios dienos Pereiti į pagrindinį turinį

Skolininkų laukia neramios dienos

2016-02-19 08:00 klaipeda.diena.lt inf.
Įmonės „Kauno vandenys“ vadovas L.Baltrėnas Įmonės „Kauno vandenys“ vadovas L.Baltrėnas

Finansų analitikai konstatuoja, kad šalies ekonomika yra išbridusi iš krizės, o ir dalies gyventojų pajamos ūgtelėjusios, deja, įmonės dar ir šiandien susiduria su skolininkais. Mokumo problema – delsimas laiku atsiskaityti už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas vis dar egzistuoja. Verslui šioje situacijoje reikšmingas tampa ne tik sėkmingas (prekių, paslaugų, darbų) pardavimas, bet ir užmokesčio už juos susigrąžinimo procesas.

Piktybiški liks be vandens

Bendrovės „Kauno vandenys“ vadovai ir specialistai bendrai nutarė, kad piktybiškai vengiantiesiems atsiskaityti už suvartotą šaltą vandenį šiemet bus nutrauktas paslaugos teikimas. Mat yra tokių klientų, kurie skolos bendrovei negrąžina penkerius ir daugiau metų. 2015 m. 37-iose privačiose valdose įmonė atjungė šaltą vandenį.

Pasak įmonės generalinio direktoriaus Lino Baltrėno, kai kurios skolos – įspūdingo dydžio. Štai vieno kauniečio skola siekia daugiau kaip 8 tūkst. eurų. Bendrai įmonei iki šių metų vasario 1 d. gyventojai yra skolingi apie 1,7 mln. eurų, iš jų 1,3 mln. eurų teismas jau yra priteisęs iš skolininkų įmonei. L.Baltrėno teigimu, kai kuriais atvejais nelieka kito kelio, kaip tik nutraukti paslaugos teikimą, kad skola nebedidėtų.

Daugiausia skolingi gyventojai

Įmonės „Kauno vandenys“ vadovas L.Baltrėnas teigia, kad skolininkų, vengiančių mokėti už suteiktą paslaugą, yra ir daugiabučiuose namuose, ir nuosavose valdose. Štai daugiabučių namų gyventojų skolininkų sąraše – beveik 3 000, o nuosavų valdų šeimininkų, nesusimokėjusių už paslaugą, yra 450.

Pasak Abonentų skyriaus viršininkės Elenos Švažienės, didžioji dalis vengiančiųjų susimokėti už geriamojo vandens tiekimą gyvena socialiniuose būstuose.

Ne tik gyventojai, bet ir įmonės

Įmonės „Kauno vandenys“ didžioji dalis skolininkų yra gyventojai, tačiau tokiuose sąrašuose egzistuoja ir įmonės skolininkės. Tiesa, jų nėra daug – tik penkiolika Kaune veikiančių ar veikusių bendrovių vis dar yra skolingos už suteiktą paslaugą. Su kai kuriomis jų skolų išieškojimo procesas ne pirmą dieną jau vyksta ir teismuose.

Skolininkų gretos mažėja?

Bendrovės „Kauno vandenys“ vadovas L.Baltrėnas sako, kad skolininkų gretos nedidėja, nes įmonės specialistai tikslingai darbuojasi ne tik skolų prevencijos srityje, bet ir skolas išieškant.

Anot juridinio skyriaus vadovo Mindaugo Mizgaičio, tikslingai dirbant išieškota 17 proc. skolų daugiau nei 2014 m. Be to, lyginant 2015 m. su 2014 m., iš viso skolininkų, su kuriais dirba teisininkai, sumažėjo 12 proc.

Galima grąžinti dalimis

Kalbėdamas apie įmonės skolininkus, „Kauno vandenys“ vadovas L.Baltrėnas užsimena, kad bendrovėje taikoma ir kita metodika, ne tik paslaugos teikimo nutraukimas. Jei klientas nenori, kad jam dėl skolų būtų nutrauktas geriamojo vandens tiekimas, siūloma pasirašyti skolos apmokėjimo sutartį, nustatant jos mokėjimo grafiką ir terminą.

Klientas, be to, turi susimokėti ir už per mėnesį suvartojamą geriamąjį vandenį. Skolininkui nevykdant pasirašytų įsipareigojimų ir nepasiekus geranoriško susitarimo, ruošiami dokumentai teismui, o vėliau, sulaukus sprendimo, jie perduodami antstolių kontorai, kad ši išieškotų skolą.

Kelio galas – teismas ir antstolis

Procesas su skolininkais, anot bendrovės „Kauno vandenys“ vadovo L.Baltrėno, nėra trumpas ir lengvas. Su du mėnesius ar daugiau už paslaugą nemokėjusiu klientu bendraujama ir žodžiu, ir raštu. Susisiekiama telefonu, siunčiami įspėjimai, raginimai, dirbamas prevencinis darbas.

Deja, bet būna ir tokių atvejų, kai skolininkas neapmoka skolos grąžinimo sutartyje numatytos sumos, kaupiasi ir nauja skola. Tuomet bendrovės teisininkai priversti praverti Temidės rūmų duris – dokumentus atiduoti į teismą.

Bendrovės vadovas tikina, kad kiekvieno kliento atvejis analizuojamas atskirai: „Ar gali žmogus susimokėti skolą, ar reikia imtis kitų priemonių?“

Skolininkai reaguoja skirtingai

Abonentų skyriaus vadovės E.Švažienės teigimu, būna ir kuriozinių atvejų. „Dėl susidariusios skolos raginimus ignoravę klientai atskuba tik tuomet, kai į jų duris pasibeldžia specialistai ir praneša, kad atvyko nutraukti geriamojo vandens tiekimą. Vieni būna, kad skolą susimoka iš karto, kiti pasirašo sutartį ir ją moka dalimis.

Dar labai stebina, sako E.Švažienė, kad žmonės, turintys skolų, nepagalvoja, jog vėliau turės daugiau išlaidų. Už skolas nutraukus paslaugos teikimą, o vėliau ją atnaujinus, teks mokėti beveik 170 eurų atjungimo ir įjungimo mokestį. Jei dokumentai išieškoti skolą po teismo spendimo bus perduoti antstolių kontorai, išlaidos bus tikrai nemenkos.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra